|
Slutkurs
Nigerian S.E.
2026-10-30
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 183,50 NGN | -.--% |
|
-.--% | +70,70 % |
| Börsvärde | 496 md 368 mn 330 mn 304 mn 275 mn 514 mn 34,99 md 524 mn 3,62 md 1,45 md 18,4 md 1,38 md 1,35 md 58,04 md | P/E-tal 2026 * |
11,3x | P/E-tal 2027 * | 8,46x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 496 md 368 mn 330 mn 304 mn 275 mn 514 mn 34,99 md 524 mn 3,62 md 1,45 md 18,4 md 1,38 md 1,35 md 58,04 md | EV / Försäljning 2026 * |
2,9x | EV / Försäljning 2027 * | 2,4x |
| Fri-Float |
99 % | Avkastning 2026 * |
4,86 % | Avkastning 2027 * | 7,09 % |
| 1 månad | −2,86 % | ||
| 3 månader | −3,42 % | ||
| 6 månader | −12,62 % | ||
| Pågående år | +70,70 % |
| 1 vecka | 183,5 | 183,5 | |
| 1 månad | 171 | 188,9 | |
| Pågående år | 107,5 | 222 | |
| 1 år | 94,05 | 222 | |
| 3 år | 28 | 222 | |
| 5 år | 9,31 | 222 | |
| 10 år | 6,52 | 222 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Aderemi Saka
CEO | Verkställande Direktör | - | 2025-12-01 |
Kolawole Samuel
COO | Verksamhetschef | - | 2004-01-01 |
Murtala Zubair
ADM | Administrativ Direktör | - | - |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
| Ordförande | - | 2005-01-01 | |
Abdu Dantata
BRD | Direktör/Styrelseledamot | - | 2010-10-12 |
| Direktör/Styrelseledamot | - | 2016-03-11 |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| -.--% | -.--% | +66,82 % | +227,22 % | 368 mn | ||
| +2,28 % | +1,19 % | +10,17 % | −14,77 % | 264 md | ||
| +3,85 % | +1,79 % | +13,02 % | −2,81 % | 82,2 md | ||
| +1,77 % | +5,27 % | −14,55 % | +14,61 % | 47,06 md | ||
| -.--% | +0,73 % | +18,04 % | +544,79 % | 45,83 md | ||
| +0,93 % | −4,03 % | +27,06 % | +7,76 % | 37,07 md | ||
| +3,33 % | −2,38 % | −2,37 % | −11,84 % | 33,28 md | ||
| +0,20 % | +2,29 % | +15,55 % | +81,81 % | 31,02 md | ||
| +0,96 % | +0,96 % | −8,53 % | −6,16 % | 30 md | ||
| +1,84 % | −1,85 % | −1,58 % | −24,41 % | 28,86 md | ||
| Genomsnitt | +1,52 % | −0,07 % | +12,36 % | +81,62 % | 60,02 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | +2,06 % | +0,63 % | +8,38 % | +38,56 % |
| 2026 * | 2027 * | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 171 md 127 mn 114 mn 105 mn 94,94 mn 177 mn 12,08 md 181 mn 1,25 md 502 mn 6,35 md 477 mn 467 mn 20,04 md | 207 md 154 mn 138 mn 127 mn 115 mn 215 mn 14,6 md 219 mn 1,51 md 607 mn 7,68 md 577 mn 565 mn 24,23 md |
| Nettoinkomst | 43,76 md 32,52 mn 29,12 mn 26,79 mn 24,27 mn 45,37 mn 3,09 md 46,22 mn 319 mn 128 mn 1,62 md 122 mn 119 mn 5,12 md | 58,61 md 43,55 mn 39 mn 35,87 mn 32,51 mn 60,76 mn 4,13 md 61,9 mn 428 mn 172 mn 2,18 md 163 mn 160 mn 6,86 md |
| Netto Skuld | - | - |
| Datum | Kurs | Förändring | Volym |
|---|---|---|---|
| 2026-10-30 | 183,50 NGN | -.--% | 312 752 |
| 2026-10-29 | 183,50 NGN | -.--% | 517 980 |
| 2026-10-28 | 183,50 NGN | -.--% | 536 356 |
| 2026-10-27 | 183,50 NGN | -.--% | 272 439 |
| 2026-10-26 | 183,50 NGN | -.--% | 206 241 |
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.

Årliga vinster - Överraskningsgrad
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån
















