|
Marknaden stängd -
Nasdaq Stockholm
18.00.00 2026-11-04
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 561,00 SEK | +1,72 % |
|
+3,70 % | +2,19 % |
| 11-03 | Lincs substansvärde steg till 80,80 kronor per aktie i oktober | FW |
| 10-26 | Stockholmsbörsen steg rejält på måndagen, OMXS30-index klättrade 1,6 procent | FW |
| Börsvärde | 8,26 md 843 mn 753 mn 692 mn 628 mn 1,18 md 79,87 md 1,21 md 3,32 md 42,15 md 3,16 md 3,1 md 134 md | P/E-tal 2026 * |
29,2x | P/E-tal 2027 * | 27,1x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 8,43 md 860 mn 769 mn 706 mn 641 mn 1,2 md 81,5 md 1,23 md 3,39 md 43,02 md 3,23 md 3,16 md 136 md | EV / Försäljning 2026 * |
3,55x | EV / Försäljning 2027 * | 3,14x |
| Fri-Float |
88,3 % | Avkastning 2026 * |
-
| Avkastning 2027 * | - |
| Börs | Mnemo | Qualidade | |
|---|---|---|---|
Nasdaq Stockholm
| MCAP | Fördröjd | |
CBOE
| Realtid | ||
Tradegate
| 61MA | Realtid | |
Deutsche Boerse AG
| 61MA | Fördröjd | |
CBOE
| 0RFK | Realtid | |
Boerse Muenchen
| 61MA | Realtid | |
Börse Stuttgart
| 61MA | Fördröjd |
| 1 dag | +1,41 % | ||
| 1 vecka | +3,70 % | ||
| Pågående månad | +1,45 % | ||
| 1 månad | +9,25 % | ||
| 3 månader | +1,72 % | ||
| 6 månader | +22,49 % | ||
| Pågående år | +2,19 % |
| 1 vecka | 535 | 561 | |
| 1 månad | 499,2 | 604,5 | |
| Pågående år | 440 | 604,5 | |
| 1 år | 440 | 604,5 | |
| 3 år | 271 | 677 | |
| 5 år | 135 | 677 | |
| 10 år | 27 | 677 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Anders Dahlberg
CEO | Verkställande Direktör | 50 | 2020-11-01 |
Kristina Ekblad
DFI | Finansdirektör/CFO | 52 | 2020-04-30 |
Angman Lars
PRN | Företagsledare/Principal | 54 | 2020-01-01 |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
| Ordförande | 52 | 2008-01-01 | |
Anna Törner
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 63 | 2022-05-01 |
| Direktör/Styrelseledamot | 66 | 2022-05-01 |
| Datum | Insider | Typ | Huvudposition | Kvantitet | % av börsvärdet. | Betydelse |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 26-02-09 | Köp | 1 500 | 0,0099% | |||
| 26-02-09 | Anders Larnholt Forvaltning AB
| Försäljning | Företag | 1 500 | 0,0099% | |
| 26-02-06 | Försäljning | 500 | 0,0033% |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| +1,72 % | +3,70 % | −3,44 % | +93,45 % | 843 mn | ||
| +5,39 % | +5,92 % | +15,71 % | +87,75 % | 180 md | ||
| +4,59 % | +6,94 % | +35,17 % | +88,67 % | 147 md | ||
| +0,93 % | +1,58 % | +39,76 % | +235,50 % | 100 md | ||
| +6,13 % | +7,27 % | −12,10 % | +27,70 % | 94,52 md | ||
| +5,58 % | +11,60 % | −6,48 % | +103,05 % | 90,67 md | ||
| +5,78 % | +9,35 % | −13,99 % | +71,34 % | 86,16 md | ||
| +6,25 % | +14,29 % | −0,28 % | +77,42 % | 81,39 md | ||
| +0,96 % | −1,15 % | +47,69 % | +155,19 % | 46,17 md | ||
| +2,96 % | +6,73 % | +15,66 % | +56,91 % | 43,83 md | ||
| Genomsnitt | +3,96 % | +2,82 % | +11,77 % | +99,70 % | 87,09 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | +4,54 % | +2,90 % | +13,69 % | +99,47 % |
| 2026 * | 2027 * | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 2,38 md 243 mn 217 mn 199 mn 181 mn 340 mn 22,98 md 348 mn 956 mn 12,13 md 911 mn 891 mn 38,45 md | 2,62 md 267 mn 239 mn 219 mn 199 mn 374 mn 25,3 md 383 mn 1,05 md 13,35 md 1 md 981 mn 42,33 md |
| Nettoinkomst | 282 mn 28,79 mn 25,72 mn 23,62 mn 21,46 mn 40,29 mn 2,73 md 41,3 mn 113 mn 1,44 md 108 mn 106 mn 4,56 md | 296 mn 30,27 mn 27,04 mn 24,84 mn 22,56 mn 42,36 mn 2,87 md 43,43 mn 119 mn 1,51 md 114 mn 111 mn 4,8 md |
| Netto Skuld | 169 mn 17,25 mn 15,41 mn 14,16 mn 12,86 mn 24,15 mn 1,63 md 24,75 mn 67,98 mn 863 mn 64,76 mn 63,37 mn 2,73 md | −51 mn −5,21 mn −4,65 mn −4,27 mn −3,88 mn −7,29 mn −493 mn −7,47 mn −20,52 mn −260 mn −19,54 mn −19,12 mn −825 mn |
| Datum | Kurs | Förändring | Volym |
|---|---|---|---|
| 2026-11-04 | 561,00 kr | +1,72 % | 57 051 |
| 2026-11-03 | 551,50 kr | −1,34 % | 7 826 |
| 2026-11-02 | 559,00 kr | +1,08 % | 45 345 |
| 2026-10-30 | 553,00 kr | +2,88 % | 16 496 |
| 2026-10-29 | 537,50 kr | −0,65 % | 13 238 |
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.

Kvartalsintäkter - Överraskningsgrad
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån

















