|
Marknaden stängd -
NSE India S.E.
12.05.09 2026-11-06
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 38,45 INR | +2,12 % |
|
+1,45 % | −35,49 % |
| 05-29 | MCON Rasayan India Limited, H2 2026 Earnings Call, May 29, 2026 | |
| 05-27 | MCON Rasayan India Limited redovisar resultat för helåret som avslutades den 31 mars 2026 | CI |
| Börsvärde | 276 mn 2,92 mn 2,6 mn 2,38 mn 2,17 mn 4,09 mn 4,2 mn 28,59 mn 11,43 mn 146 mn 10,96 mn 10,72 mn 461 mn | P/E-tal 2025 |
36,6x | P/E-tal 2026 | 9,11x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 453 mn 4,79 mn 4,27 mn 3,91 mn 3,56 mn 6,71 mn 6,89 mn 46,93 mn 18,77 mn 240 mn 17,99 mn 17,6 mn 757 mn | EV / Försäljning 2025 |
2,15x | EV / Försäljning 2026 | 0,7x |
| Fri-Float |
85,08 % | Avkastning 2025 * |
-
| Avkastning 2026 | - |
Senaste Transkript: MCON Rasayan India Limited
| 1 dag | +2,12 % | ||
| 1 vecka | +1,45 % | ||
| Pågående månad | +1,45 % | ||
| 1 månad | −3,75 % | ||
| 3 månader | −6,22 % | ||
| 6 månader | −32,60 % | ||
| Pågående år | −35,49 % |
| 1 vecka | 36,55 | 39,5 | |
| 1 månad | 36,55 | 42,75 | |
| Pågående år | 36,55 | 63,4 | |
| 1 år | 36,55 | 79,45 | |
| 3 år | 36,55 | 244,35 | |
| 5 år | 36,55 | 244,35 | |
| 10 år | 36,55 | 244,35 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
| Verkställande Direktör | 43 | 2016-09-22 | |
| Finansdirektör/CFO | - | 2022-12-19 | |
Rachna Pandey
CTO | Teknisk/Vetenskaplig/F&U Direktör | - | - |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
| Ordförande | 43 | 2022-12-19 | |
| Direktör/Styrelseledamot | 40 | 2016-09-22 | |
| Direktör/Styrelseledamot | 40 | 2022-12-19 |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| +2,12 % | +1,45 % | −45,03 % | −73,75 % | 2,92 mn | ||
| −1,63 % | +5,34 % | +3,51 % | +22,91 % | 50,11 md | ||
| +1,63 % | +12,72 % | +4,53 % | +44,08 % | 38,13 md | ||
| −5,16 % | −1,23 % | −13,56 % | +19,18 % | 37,54 md | ||
| −4,09 % | +1,86 % | +0,14 % | +37,41 % | 36,64 md | ||
| −1,36 % | +14,82 % | −12,20 % | +156,53 % | 34,46 md | ||
| −0,02 % | +8,24 % | +19,51 % | +68,19 % | 23,17 md | ||
| −1,11 % | +1,77 % | −13,36 % | - | 22,76 md | ||
| +0,35 % | −0,99 % | +84,32 % | +147,49 % | 17,27 md | ||
| −6,22 % | +1,92 % | +52,23 % | −5,54 % | 16,92 md | ||
| Genomsnitt | −1,55 % | +5,99 % | +8,01 % | +46,28 % | 27,7 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | −1,93 % | +6,53 % | +6,90 % | +56,43 % |
| 2025 | 2026 | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 507 mn 5,37 mn 4,79 mn 4,38 mn 3,99 mn 7,51 mn 7,72 mn 52,58 mn 21,03 mn 269 mn 20,16 mn 19,72 mn 848 mn | 652 mn 6,9 mn 6,15 mn 5,63 mn 5,12 mn 9,66 mn 9,92 mn 67,6 mn 27,03 mn 346 mn 25,91 mn 25,36 mn 1,09 md |
| Nettoinkomst | 22,74 mn 241 tn 214 tn 196 tn 179 tn 337 tn 346 tn 2,36 mn 942 tn 12,04 mn 903 tn 884 tn 38 mn | 30,44 mn 322 tn 287 tn 263 tn 239 tn 451 tn 463 tn 3,15 mn 1,26 mn 16,12 mn 1,21 mn 1,18 mn 50,88 mn |
| Netto Skuld | 182 mn 1,93 mn 1,72 mn 1,57 mn 1,43 mn 2,7 mn 2,77 mn 18,9 mn 7,56 mn 96,61 mn 7,25 mn 7,09 mn 305 mn | 177 mn 1,87 mn 1,67 mn 1,53 mn 1,39 mn 2,62 mn 2,69 mn 18,34 mn 7,33 mn 93,72 mn 7,03 mn 6,88 mn 296 mn |
Anställda
151
Sektor
Byggmaterial
| Datum | Kurs | Förändring | Volym |
|---|---|---|---|
| 2026-11-06 | 38,45 INR | +2,12 % | 7 000 |
| 2026-11-05 | 37,65 INR | −4,68 % | 2 000 |
| 2026-11-04 | 39,50 INR | 0,00 % | 1 000 |
| 2026-11-03 | 39,50 INR | +3,95 % | 9 000 |
| 2026-11-02 | 38,00 INR | +0,26 % | 6 000 |
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån
















