|
Slutkurs
Pakistan S.E.
2026-11-04
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 97,49 PKR | +4,85 % |
|
+7,83 % | −16,98 % |
| 10-27 | Maple Leaf Cement Factory redovisar resultat för första kvartalet | CI |
| 07-31 | Maple Leaf Cement Factory rapporterar resultat för helåret 2026 | CI |
| Börsvärde | 102 md 369 mn 329 mn 302 mn 274 mn 516 mn 34,91 md 527 mn 3,61 md 1,45 md 18,48 md 1,39 md 1,36 md 58,53 md | P/E-tal 2027 * |
5,91x | P/E-tal 2028 * | 5,8x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 102 md 369 mn 329 mn 302 mn 274 mn 516 mn 34,91 md 527 mn 3,61 md 1,45 md 18,48 md 1,39 md 1,36 md 58,53 md | EV / Försäljning 2027 * |
0,78x | EV / Försäljning 2028 * | 0,71x |
| Fri-Float |
41,31 % | Avkastning 2027 * |
-
| Avkastning 2028 * | 1,9 % |
| 1 dag | +4,85 % | ||
| 1 vecka | +7,83 % | ||
| Pågående månad | +7,71 % | ||
| 1 månad | +8,15 % | ||
| 3 månader | +0,04 % | ||
| 6 månader | +22,46 % | ||
| Pågående år | −16,98 % |
| 1 vecka | 90 | 98 | |
| 1 månad | 85,5 | 98 | |
| Pågående år | 71 | 123,8 | |
| 1 år | 71 | 132,99 | |
| 3 år | 31,5 | 132,99 | |
| 5 år | 19 | 132,99 | |
| 10 år | 13,7 | 139,89 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
| Verkställande Direktör | 71 | 2012-01-03 | |
| Finansdirektör/CFO | - | - | |
Tariq Mir
CTO | Teknisk/Vetenskaplig/F&U Direktör | - | - |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
| Ordförande | - | 2009-12-31 | |
| Direktör/Styrelseledamot | 71 | 2012-01-03 | |
| Direktör/Styrelseledamot | - | 2004-01-01 |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| +4,85 % | +7,83 % | +0,49 % | +170,06 % | 352 mn | ||
| +3,03 % | +7,69 % | +4,47 % | +24,09 % | 47,98 md | ||
| +1,74 % | +8,17 % | −11,77 % | +24,89 % | 38,62 md | ||
| +4,66 % | +12,53 % | +2,03 % | +43,96 % | 36,53 md | ||
| +0,99 % | +5,97 % | −1,12 % | +38,64 % | 36,33 md | ||
| +9,55 % | +16,63 % | −15,60 % | +154,68 % | 30,74 md | ||
| +1,68 % | +7,86 % | −13,25 % | - | 22,77 md | ||
| +1,55 % | +8,18 % | +8,21 % | +65,49 % | 22,12 md | ||
| 0,00 % | +11,04 % | +125,76 % | +354,27 % | 18,56 md | ||
| −2,59 % | +3,07 % | +20,99 % | −6,74 % | 15,95 md | ||
| Genomsnitt | +2,53 % | +6,75 % | +12,02 % | +96,59 % | 27 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | +2,74 % | +6,50 % | +6,90 % | +72,25 % |
| 2027 * | 2028 * | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 131 md 474 mn 422 mn 387 mn 352 mn 661 mn 44,78 md 677 mn 4,63 md 1,86 md 23,7 md 1,78 md 1,74 md 75,08 md | 143 md 517 mn 461 mn 423 mn 384 mn 722 mn 48,91 md 739 mn 5,05 md 2,03 md 25,88 md 1,94 md 1,9 md 82 md |
| Nettoinkomst | 15,68 md 56,71 mn 50,54 mn 46,34 mn 42,12 mn 79,17 mn 5,36 md 80,98 mn 554 mn 222 mn 2,84 md 213 mn 208 mn 8,99 md | 19,35 md 69,99 mn 62,37 mn 57,2 mn 51,98 mn 97,72 mn 6,61 md 99,95 mn 684 mn 274 mn 3,5 md 263 mn 257 mn 11,09 md |
| Netto Skuld | - | - |
| Datum | Kurs | Förändring | Volym |
|---|---|---|---|
| 2026-11-04 | 97,49 PKR | +4,85 % | 22 403 190 |
| 2026-11-03 | 92,98 PKR | +1,11 % | 7 931 405 |
| 2026-11-02 | 91,96 PKR | +1,60 % | 5 122 460 |
| 2026-10-30 | 90,51 PKR | −0,57 % | 2 520 473 |
| 2026-10-29 | 91,03 PKR | −0,38 % | 4 890 492 |
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.

Kvartalsintäkter - Överraskningsgrad
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån
















