Ingram Micro Holding Corporation Aktie Börse Stuttgart
Aktier
Y84
US4571521065
IT-tjänster & konsultation
|
Realtidsuppskattning
Tradegate
15.36.22 2026-09-04
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 24,70 EUR | +2,07 % |
|
−3,97 % | +30,81 % |
| Börsvärde | 6,59 md 5,67 md 5,32 md 4,86 md 9,08 md 623 md 9,15 md 62,9 md 24,5 md 318 md 24,73 md 24,19 md 1 025 md | P/E-tal 2026 * |
13,4x | P/E-tal 2027 * | 10,1x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 8,68 md 7,47 md 7,01 md 6,41 md 11,97 md 820 md 12,06 md 82,9 md 32,28 md 419 md 32,59 md 31,88 md 1 350 md | EV / Försäljning 2026 * |
0,15x | EV / Försäljning 2027 * | 0,14x |
| Fri-Float |
97,03 % | Avkastning 2026 * |
1,16 % | Avkastning 2027 * | 1,21 % |
| Börs | Mnemo | Qualidade | |
|---|---|---|---|
NYSE
| INGM | Fördröjd | |
CBOE
| INGM | Realtid | |
Tradegate
| Y84 | Realtid | |
Deutsche Boerse AG
| Y84 | Fördröjd | |
Börse Stuttgart
| Y84 | Fördröjd |
Senaste Transkript : Ingram Micro Holding Corporation
| 1 vecka | −3,97 % | ||
| 1 månad | +0,83 % | ||
| 3 månader | −8,33 % | ||
| 6 månader | +26,04 % | ||
| Pågående år | +30,81 % |
| 1 vecka | 23,6 | 25 | |
| 1 månad | 22,6 | 25,8 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Paul Bay
CEO | Verkställande Direktör | 56 | 2022-01-01 |
Michael Zilis
DFI | Finansdirektör/CFO | 55 | 2020-01-01 |
Bill Ross
COO | Verksamhetschef | - | 2014-12-01 |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Alain Monié
CHM | Ordförande | 75 | 2022-01-01 |
Paul Bay
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 56 | 2022-01-01 |
Mary Ann Sigler
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 72 | 2021-07-01 |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| +2,07 % | −3,97 % | - | - | 6,59 md | ||
| −0,98 % | −1,71 % | −3,85 % | +58,65 % | 221 md | ||
| −2,06 % | +3,06 % | −24,01 % | −41,08 % | 118 md | ||
| −1,17 % | +8,31 % | +55,44 % | +126,94 % | 124 md | ||
| −0,69 % | −1,62 % | −25,57 % | −32,60 % | 88,8 md | ||
| −2,07 % | −1,31 % | −24,55 % | +2,05 % | 63,25 md | ||
| −0,03 % | −1,22 % | −22,76 % | −22,87 % | 48,42 md | ||
| +2,77 % | −0,10 % | +10,20 % | +110,70 % | 42,31 md | ||
| +2,09 % | −1,63 % | +8,98 % | +207,52 % | 40,31 md | ||
| −1,94 % | −1,72 % | −10,39 % | +4,94 % | 37,76 md | ||
| Genomsnitt | −0,55 % | +2,08 % | −4,06 % | +46,03 % | 87,08 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | −0,97 % | +1,97 % | −1,74 % | +42,31 % |
| 2026 * | 2027 * | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 58 md 49,9 md 46,83 md 42,84 md 79,97 md 5 483 md 80,6 md 554 md 216 md 2 802 md 218 md 213 md 9 024 md | 60,02 md 51,64 md 48,46 md 44,34 md 82,75 md 5 673 md 83,4 md 573 md 223 md 2 899 md 225 md 220 md 9 338 md |
| Nettoinkomst | 494 mn 425 mn 399 mn 365 mn 681 mn 46,7 md 686 mn 4,72 md 1,84 md 23,86 md 1,85 md 1,81 md 76,86 md | 649 mn 559 mn 524 mn 480 mn 895 mn 61,36 md 902 mn 6,2 md 2,41 md 31,36 md 2,44 md 2,38 md 101 md |
| Netto Skuld | 2,09 md 1,8 md 1,69 md 1,55 md 2,89 md 198 md 2,91 md 20 md 7,79 md 101 md 7,86 md 7,69 md 326 md | 1,65 md 1,42 md 1,33 md 1,22 md 2,28 md 156 md 2,29 md 15,77 md 6,14 md 79,77 md 6,2 md 6,07 md 257 md |
| Datum | Kurs | Förändring |
|---|---|---|
| 2026-09-04 | 24,20 € | 0,00 % |
| 2026-09-03 | 24,20 € | +1,68 % |
| 2026-09-02 | 23,80 € | 0,00 % |
| 2026-09-01 | 23,80 € | −1,65 % |
| 2026-08-31 | 24,20 € | −1,63 % |
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.

Kvartalsintäkter - Överraskningsgrad
- Börsen
- Aktier
- INGM Aktie
- Y84 Aktie
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån

















