|
Marknaden stängd -
Nasdaq
22.00.00 2026-11-05
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 152,00 USD | −2,55 % |
|
−1,13 % | +7,00 % |
| Börsvärde | 3,16 md 2,82 md 2,58 md 2,35 md 4,42 md 299 md 4,54 md 30,95 md 12,37 md 158 md 11,86 md 11,61 md 499 md | P/E-tal 2027 * |
36,3x | P/E-tal 2028 * | 31,4x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 3,16 md 2,82 md 2,58 md 2,35 md 4,42 md 299 md 4,54 md 30,95 md 12,37 md 158 md 11,86 md 11,61 md 499 md | EV / Försäljning 2027 * |
2,66x | EV / Försäljning 2028 * | 2,5x |
| Fri-Float |
95,81 % | Avkastning 2027 * |
0,52 % | Avkastning 2028 * | 0,55 % |
| Börs | Mnemo | Qualidade | |
|---|---|---|---|
Nasdaq
| HWKN | Fördröjd | |
CBOE
| HWKN | Realtid | |
Tradegate
| HWK | Realtid | |
Deutsche Boerse AG
| HWK | Fördröjd | |
Börse Stuttgart
| HWK | Fördröjd | |
Boerse Muenchen
| HWK | Realtid |
| 1 dag | −2,55 % | ||
| 1 vecka | −1,13 % | ||
| Pågående månad | −0,35 % | ||
| 1 månad | +15,10 % | ||
| 3 månader | +12,35 % | ||
| 6 månader | −8,98 % | ||
| Pågående år | +7,00 % |
| 1 vecka | 150,99 | 158,4 | |
| 1 månad | 127,08 | 158,4 | |
| Pågående år | 116,04 | 174,12 | |
| 1 år | 116,04 | 174,12 | |
| 3 år | 54,44 | 186,15 | |
| 5 år | 32,77 | 186,15 | |
| 10 år | 13,41 | 186,15 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Patrick Hawkins
CEO | Verkställande Direktör | 55 | 2011-01-01 |
| Finansdirektör/CFO | 53 | 2017-06-01 | |
Drew Grahek
COO | Verksamhetschef | 56 | 2018-09-01 |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
| Direktör/Styrelseledamot | 58 | 2006-01-01 | |
Jeffrey Wright
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 63 | 2009-01-01 |
James Thompson
CHM | Ordförande | 75 | - |
| Datum | Insider | Typ | Huvudposition | Kvantitet | % av börsvärdet. | Betydelse |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 26-08-27 | Köp | Finanschef | 1 290 | 0,0062% | ||
| 26-08-27 | Hawkins, Inc. Employee Stock Ownership Plan & Trust
| Annan | Företag | 0 | 0% | - |
| 26-08-25 | Hawkins, Inc. Employee Stock Ownership Plan & Trust
| Annan | Företag | 0 | 0% | - |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| −2,55 % | −1,13 % | +19,24 % | +150,99 % | 3,16 md | ||
| −6,69 % | −10,96 % | +17,89 % | +9,80 % | 65,45 md | ||
| −2,35 % | +2,71 % | +28,00 % | +27,22 % | 54,19 md | ||
| +0,11 % | +6,42 % | +7,80 % | +27,82 % | 16,74 md | ||
| −7,16 % | −7,11 % | +17,97 % | +56,29 % | 13,56 md | ||
| −1,22 % | −0,73 % | +35,64 % | −10,49 % | 10,34 md | ||
| −4,27 % | −11,15 % | +134,64 % | +9,55 % | 9,78 md | ||
| −4,06 % | −14,23 % | +21,44 % | +3,62 % | 9 md | ||
| −2,09 % | +0,98 % | +9,72 % | - | 9,04 md | ||
| −0,63 % | +5,31 % | −14,90 % | +5,69 % | 7,79 md | ||
| Genomsnitt | −3,13 % | −0,63 % | +27,74 % | +31,17 % | 19,91 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | −3,97 % | −0,29 % | +24,98 % | +20,44 % |
| 2027 * | 2028 * | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 1,19 md 1,06 md 968 mn 882 mn 1,66 md 112 md 1,71 md 11,63 md 4,65 md 59,44 md 4,46 md 4,36 md 188 md | 1,26 md 1,13 md 1,03 md 939 mn 1,77 md 120 md 1,82 md 12,39 md 4,95 md 63,3 md 4,75 md 4,65 md 200 md |
| Nettoinkomst | 86,11 mn 76,73 mn 70,18 mn 63,92 mn 120 mn 8,14 md 124 mn 843 mn 337 mn 4,31 md 323 mn 316 mn 13,6 md | 101 mn 90,43 mn 82,71 mn 75,33 mn 142 mn 9,59 md 146 mn 994 mn 397 mn 5,08 md 381 mn 373 mn 16,03 md |
| Netto Skuld | - | - |
| Datum | Kurs | Förändring | Volym |
|---|---|---|---|
| 2026-11-05 | 152,00 US$ | −2,55 % | 147 499 |
| 2026-11-04 | 155,97 US$ | +2,04 % | 135 735 |
| 2026-11-03 | 152,85 US$ | +0,49 % | 153 541 |
| 2026-11-02 | 152,11 US$ | −0,28 % | 133 782 |
| 2026-10-30 | 152,53 US$ | −0,78 % | 129 389 |
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.

Kvartalsintäkter - Överraskningsgrad
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån

















