|
Realtidsuppskattning
Tradegate
09.05.43 2026-08-31
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 69,70 EUR | −0,71 % |
|
−3,07 % | −12,90 % |
| 08-28 | Lyssna på kanariefåglarna i gruvan | ![]() |
| 08-10 | Berenberg justerar prognoser för Gecina efter halvårsrapporten – upprepar köp | MT |
| Börsvärde | 5,18 md 6,02 md 4,86 md 4,44 md 8,36 md 575 md 8,39 md 57,67 md 22,5 md 290 md 22,59 md 22,1 md 962 md | P/E-tal 2026 * |
8,73x | P/E-tal 2027 * | 8,97x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 11,85 md 13,75 md 11,11 md 10,14 md 19,11 md 1 314 md 19,17 md 132 md 51,43 md 663 md 51,63 md 50,51 md 2 200 md | EV / Försäljning 2026 * |
16,6x | EV / Försäljning 2027 * | 16,7x |
| Fri-Float |
66,15 % | Avkastning 2026 * |
8,01 % | Avkastning 2027 * | 8,11 % |
Senaste Transkript : Gecina
| 1 dag | −0,71 % | ||
| 1 vecka | −3,07 % | ||
| Pågående månad | −6,34 % | ||
| 1 månad | −6,83 % | ||
| 3 månader | −4,03 % | ||
| 6 månader | −9,56 % | ||
| Pågående år | −12,90 % |
| 1 vecka | 68,5 | 72,75 | |
| 1 månad | 68,5 | 76,1 | |
| Pågående år | 64,75 | 83,18 | |
| 1 år | 64,75 | 86,65 | |
| 3 år | 64,75 | 112,3 | |
| 5 år | 64,75 | 133,35 | |
| 10 år | 64,75 | 183,4 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Beñat Ortega
CEO | Verkställande Direktör | 46 | 2022-04-21 |
Nicolas Dutreuil
DFI | Finansdirektör/CFO | - | 2013-09-02 |
| Teknisk/Vetenskaplig/F&U Direktör | 46 | 2023-09-11 |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Dominique Dudan
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 72 | 2015-04-24 |
| Direktör/Styrelseledamot | 70 | 2017-04-26 | |
| Direktör/Styrelseledamot | 63 | 2018-04-18 |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| −0,71 % | −3,07 % | - | - | 6,02 md | ||
| +0,18 % | −0,97 % | +5,08 % | +7,88 % | 16,06 md | ||
| −0,68 % | −0,68 % | - | - | 7,08 md | ||
| 0,00 % | −0,07 % | +23,92 % | +14,53 % | 6,89 md | ||
| +0,03 % | −1,52 % | −3,03 % | +25,81 % | 6,57 md | ||
| +0,64 % | +0,43 % | −15,16 % | +11,90 % | 6,42 md | ||
| −0,36 % | −3,26 % | −16,68 % | −29,49 % | 6,02 md | ||
| −0,21 % | −2,07 % | +2,61 % | +3,17 % | 6 md | ||
| −0,33 % | −0,61 % | +27,07 % | +32,36 % | 5,92 md | ||
| +1,39 % | −4,21 % | −23,21 % | −24,79 % | 5,08 md | ||
| Genomsnitt | −0,01 % | −1,86 % | +0,07 % | +5,17 % | 7,34 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | −0,01 % | −1,62 % | +1,48 % | +6,44 % |
| 2026 * | 2027 * | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 714 mn 828 mn 669 mn 611 mn 1,15 md 79,16 md 1,15 md 7,94 md 3,1 md 39,96 md 3,11 md 3,04 md 132 md | 729 mn 846 mn 684 mn 624 mn 1,18 md 80,9 md 1,18 md 8,11 md 3,17 md 40,84 md 3,18 md 3,11 md 135 md |
| Nettoinkomst | 423 mn 491 mn 397 mn 362 mn 683 mn 46,96 md 685 mn 4,71 md 1,84 md 23,71 md 1,84 md 1,8 md 78,61 md | 687 mn 798 mn 645 mn 588 mn 1,11 md 76,25 md 1,11 md 7,65 md 2,98 md 38,49 md 3 md 2,93 md 128 md |
| Netto Skuld | 6,67 md 7,74 md 6,25 md 5,71 md 10,75 md 739 md 10,78 md 74,15 md 28,93 md 373 md 29,05 md 28,41 md 1 238 md | 7,01 md 8,14 md 6,57 md 6 md 11,31 md 778 md 11,34 md 78 md 30,43 md 393 md 30,55 md 29,89 md 1 302 md |
| Datum | Kurs | Förändring | Volym |
|---|---|---|---|
| 2026-08-28 | 70,20 € | +0,32 % | 1 |
| 2026-08-27 | 69,91 € | −2,22 % | 18 976 |
| 2026-08-26 | 71,50 € | −1,21 % | 23 645 |
| 2026-08-25 | 72,38 € | +0,47 % | 12 391 |
| 2026-08-24 | 72,03 € | −0,54 % | 86 879 |
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.

Kvartalsintäkter - Överraskningsgrad
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån


















