|
Marknaden stängd -
Philippines S.E.
07.59.53 2026-11-03
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 19,60 PHP | −0,10 % |
|
−0,51 % | +10,48 % |
| 09-21 | Barito Renewables Energy avbryter förvärvet av Energy Development Corporation från First Gen | CI |
| 09-21 | Filippinska First Gen utesluter försäljning av geotermisk verksamhet trots uppköpsrykten | RE |
| Börsvärde | 1,11 md 70,01 md 989 mn 908 mn 826 mn 1,55 md 105 md 1,58 md 10,84 md 4,37 md 55,36 md 4,16 md 4,07 md 175 md | P/E-tal 2026 * |
5,46x | P/E-tal 2027 * | 5,55x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 2,4 md 152 md 2,14 md 1,96 md 1,79 md 3,35 md 227 md 3,42 md 23,46 md 9,46 md 120 md 9 md 8,81 md 378 md | EV / Försäljning 2026 * |
2,05x | EV / Försäljning 2027 * | 2,02x |
| Fri-Float |
11,32 % | Avkastning 2026 * |
4,56 % | Avkastning 2027 * | 4,77 % |
| 1 dag | −0,10 % | ||
| 1 vecka | −0,51 % | ||
| Pågående månad | −0,10 % | ||
| 1 månad | +6,99 % | ||
| 3 månader | +2,08 % | ||
| 6 månader | +19,37 % | ||
| Pågående år | +10,48 % |
| 1 vecka | 19,5 | 19,7 | |
| 1 månad | 17,9 | 20,8 | |
| Pågående år | 15,3 | 31,85 | |
| 1 år | 15,06 | 31,85 | |
| 3 år | 15,02 | 31,85 | |
| 5 år | 14,9 | 32,2 | |
| 10 år | 14 | 34,6 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Federico Lopez
CEO | Verkställande Direktör | 63 | 1998-12-01 |
| Finansdirektör/CFO | 58 | 2011-05-05 | |
| President | 60 | 2005-08-01 |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
| Direktör/Styrelseledamot | 60 | 2005-08-01 | |
Federico Lopez
CHM | Ordförande | 63 | 2011-02-11 |
| Direktör/Styrelseledamot | 60 | 2005-08-01 |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| −0,10 % | −0,51 % | +28,95 % | +7,10 % | 1,12 md | ||
| +0,08 % | +3,61 % | +24,74 % | +154,13 % | 39,79 md | ||
| −0,15 % | +4,72 % | +8,86 % | +81,05 % | 33,05 md | ||
| −0,45 % | +6,54 % | −4,07 % | +37,21 % | 33,08 md | ||
| −0,61 % | +2,85 % | +8,46 % | +31,44 % | 30,12 md | ||
| −0,09 % | +3,39 % | +8,54 % | +36,40 % | 29,92 md | ||
| +1,82 % | −1,76 % | −39,10 % | - | 24,52 md | ||
| +0,17 % | +3,90 % | +21,18 % | +48,37 % | 23,26 md | ||
| +1,36 % | −3,87 % | - | - | 20,87 md | ||
| −1,49 % | +0,06 % | +10,73 % | +29,40 % | 19,12 md | ||
| Genomsnitt | +0,05 % | +2,57 % | +7,59 % | +53,14 % | 25,49 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | +0,04 % | +3,30 % | +6,09 % | +65,76 % |
| 2026 * | 2027 * | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 1,17 md 73,93 md 1,04 md 958 mn 872 mn 1,63 md 111 md 1,67 md 11,45 md 4,61 md 58,46 md 4,39 md 4,3 md 185 md | 1,14 md 72,04 md 1,02 md 934 mn 850 mn 1,59 md 108 md 1,62 md 11,16 md 4,5 md 56,96 md 4,28 md 4,19 md 180 md |
| Nettoinkomst | 232 mn 14,65 md 207 mn 190 mn 173 mn 324 mn 21,95 md 330 mn 2,27 md 915 mn 11,59 md 870 mn 852 mn 36,6 md | 208 mn 13,16 md 186 mn 171 mn 155 mn 291 mn 19,71 md 297 mn 2,04 md 821 mn 10,4 md 781 mn 765 mn 32,86 md |
| Netto Skuld | 1,29 md 81,49 md 1,15 md 1,06 md 961 mn 1,8 md 122 md 1,84 md 12,62 md 5,09 md 64,44 md 4,84 md 4,74 md 204 md | 1,2 md 75,69 md 1,07 md 981 mn 893 mn 1,67 md 113 md 1,71 md 11,72 md 4,72 md 59,85 md 4,5 md 4,4 md 189 md |
| Datum | Kurs | Förändring | Volym |
|---|---|---|---|
| 2026-11-03 | 19,60 PHP | −0,10 % | 66 800 |
| 2026-10-30 | 19,62 PHP | +0,20 % | 164 400 |
| 2026-10-29 | 19,58 PHP | +0,20 % | 64 500 |
| 2026-10-28 | 19,54 PHP | −0,81 % | 116 700 |
| 2026-10-27 | 19,70 PHP | +1,03 % | 135 300 |
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.

Årliga vinster - Överraskningsgrad
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån
















