|
Fördröjd
Liquidnet
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| - SEK | -.--% |
|
-.--% | - |
| 10-07 | Industrivärdens substansvärde var 517 kronor per aktie den 30 september | FW |
| 10-07 | Aggregerade blankningspositioner på Stockholmsbörsen per 7 oktober | FW |
Företagsvärdering: Essity
Data justerad till aktuell konsolideringsomfång
| Skatteperiod: December | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | 2027 | 2028 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Börsvärde 1 | 207 509 | 191 871 | 175 494 | 205 499 | 181 162 | 178 680 | - | - |
| Förändring | - | −7,54 % | −8,54 % | 17,1 % | −11,84 % | −1,37 % | - | - |
| Företagsvärde (EV) 1 | 262 942 | 254 740 | 229 197 | 236 268 | 207 705 | 207 926 | 205 661 | 202 117 |
| Förändring | - | −3,12 % | −10,03 % | 3,09 % | −12,09 % | 0,11 % | −1,09 % | −1,72 % |
| P/E-tal | 24,1x | 34,5x | 18,4x | 9,91x | 14,4x | 15,5x | 13,6x | 12,5x |
| PBR | 3,46x | 2,85x | 2,48x | 2,34x | 2,13x | 1,95x | 1,83x | 1,7x |
| PEG | - | −1x | 0,3x | 0x | −0,4x | −2,09x | 1x | 1,45x |
| Kapitalisering / Omsättning | 1,7x | 1,23x | 1,19x | 1,41x | 1,31x | 1,26x | 1,2x | 1,17x |
| Företagsvärde / Omsättning | 2,16x | 1,63x | 1,56x | 1,62x | 1,5x | 1,47x | 1,39x | 1,33x |
| Företagsvärde / EBITDA | 13,1x | 12,5x | 9,16x | 8,91x | 8,07x | 8,4x | 7,79x | 7,26x |
| Företagsvärde / EBIT | 20,5x | 21,3x | 12,9x | 12,3x | 11,2x | 12,2x | 11x | 10,1x |
| Företagsvärde / FCF | 36x | 43x | 18,7x | 24,2x | 24,8x | 21,2x | 17,7x | 16,4x |
| FCF Yield | 2,78 % | 2,33 % | 5,33 % | 4,14 % | 4,03 % | 4,71 % | 5,64 % | 6,08 % |
| Utdelning per aktie 2 | 7 | 7,25 | 7,75 | 8,25 | 8,75 | 9,156 | 9,72 | 10,26 |
| Avkastningsgrad | 2,37 % | 2,65 % | 3,1 % | 2,79 % | 3,3 % | 3,47 % | 3,69 % | 3,89 % |
| VPA 2 | 12,27 | 7,93 | 13,6 | 29,83 | 18,37 | 17,01 | 19,41 | 21,08 |
| Utdelningsgrad | 57 % | 91,4 % | 57 % | 27,7 % | 47,6 % | 53,8 % | 50,1 % | 48,7 % |
| Nettoförsäljning 1 | 121 867 | 156 173 | 147 147 | 145 546 | 138 494 | 141 459 | 148 364 | 152 131 |
| EBITDA 1 | 20 040 | 20 390 | 25 024 | 26 517 | 25 722 | 24 767 | 26 388 | 27 849 |
| EBIT 1 | 12 828 | 11 942 | 17 789 | 19 234 | 18 531 | 17 025 | 18 741 | 19 987 |
| Nettoinkomst 1 | 8 620 | 5 567 | 9 554 | 20 888 | 12 656 | 11 531 | 13 004 | 14 060 |
| Netto Skuld 1 | 55 433 | 62 869 | 53 703 | 30 769 | 26 543 | 29 246 | 26 981 | 23 438 |
| Referenspris 2 | 295,40 | 273,30 | 250,00 | 295,70 | 265,20 | 263,70 | 263,70 | 263,70 |
| Antal aktier (i tusental) | 702 342 | 702 342 | 702 342 | 694 998 | 683 049 | 677 842 | - | - |
| Publiceringsdatum | 22-01-26 | 23-01-26 | 24-01-25 | 25-01-23 | 26-01-22 | - | - | - |
1SEK i Miljoner2SEK
Uppskattade data
P/E-tal, Detaljerad utveckling
Lägg till i en lista 0 vald | P/E-tal (Y) | EV / Försäljning (Y) | EV / EBITDA (Y) | Avkastning (Y) | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 22.23x | 4.23x | 15.49x | 2,91 % | 351 md | ||
| 29.24x | 4.49x | 18.54x | 2,04 % | 227 md | ||
| 18.41x | 2.76x | 12.18x | 3,44 % | 133 md | ||
| 24.34x | 3.59x | 15.11x | 2,41 % | 70,37 md | ||
| 52.49x | 7.41x | 28.57x | 0,3 % | 46,3 md | ||
| 38.55x | 6.2x | 26.91x | 2,43 % | 45,08 md | ||
| 33.7x | 2.56x | 14.21x | 1,58 % | 35,47 md | ||
| 18.65x | 2.64x | 10.99x | 4,77 % | 34 md | ||
| 14.49x | 2.38x | 11.03x | 5,28 % | 32,46 md | ||
| Genomsnitt | 28,01x | 4,03x | 17,00x | 2,79 % | 108,37 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | 25,72x | 4,11x | 16,52x | 2,69 % |
Årlig utveckling av det historiska P/E-talet
Historiska PBR-trendens utveckling
Utveckling företagsvärde / försäljning
Förändring i företagsvärde / EBITDA
Utveckling av historisk avkastning
- Börsen
- Aktier
- ESSITY B Aktie
- Aktie
- Värdering Essity
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån
















