|
Realtid
Oslo Bors
11.50.03 2026-09-01
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 458,00 NOK | +0,44 % |
|
−5,25 % | −11,33 % |
| Börsvärde | 18,59 md 27,01 md 2,89 md 2,49 md 2,34 md 2,13 md 4,01 md 275 md 4,03 md 27,68 md 10,77 md 139 md 10,85 md 10,61 md 462 md | P/E-tal 2026 * |
22,4x | P/E-tal 2027 * | 13,7x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 22,61 md 32,84 md 3,51 md 3,02 md 2,84 md 2,59 md 4,87 md 334 md 4,91 md 33,66 md 13,1 md 170 md 13,19 md 12,9 md 561 md | EV / Försäljning 2026 * |
2,77x | EV / Försäljning 2027 * | 2,34x |
| Fri-Float |
83,75 % | Avkastning 2026 * |
2,42 % | Avkastning 2027 * | 3,71 % |
Senaste Transkript : Bakkafrost
| 1 dag | +0,44 % | ||
| 1 vecka | −5,25 % | ||
| Pågående månad | +1,19 % | ||
| 1 månad | +1,19 % | ||
| 3 månader | +2,74 % | ||
| 6 månader | +4,52 % | ||
| Pågående år | −11,33 % |
| 1 vecka | 452,4 | 507 | |
| 1 månad | 449 | 507 | |
| Pågående år | 390,8 | 522,5 | |
| 1 år | 390,8 | 526 | |
| 3 år | 388 | 698 | |
| 5 år | 388 | 797 | |
| 10 år | 255 | 797 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
| Verkställande Direktör | 60 | 1989-01-01 | |
Høgni Jakobsen
DFI | Finansdirektör/CFO | 54 | 2019-04-01 |
| Teknisk/Vetenskaplig/F&U Direktör | 52 | 2014-01-01 |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Rúni M. Hansen
CHM | Ordförande | 59 | 2009-12-15 |
| Direktör/Styrelseledamot | 55 | 2008-02-19 | |
Teitur Samuelsen
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 54 | 2016-01-01 |
| Datum | Insider | Typ | Huvudposition | Kvantitet | % av börsvärdet. | Betydelse |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 23-08-22 | Köp | Verkställande direktör | 20 500 | 0,0346% | ||
| 23-06-30 | Köp | Verkställande direktör | 77 | 0,0001% | ||
| 23-06-30 | Köp | Chef / ledande befattningshavare | 53 | 0,0001% |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| +0,44 % | −5,25 % | +5,00 % | −14,79 % | 2,89 md | ||
| -.--% | -.--% | -.--% | -.--% | 1,06 md | ||
| +1,88 % | -.--% | -.--% | -.--% | 554 mn | ||
| 0,00 % | +1,47 % | +41,91 % | +106,72 % | 541 mn | ||
| −2,43 % | +2,99 % | +1,26 % | −5,86 % | 524 mn | ||
| −0,26 % | −0,26 % | +61,11 % | +34,64 % | 495 mn | ||
| −1,54 % | +5,29 % | +4,91 % | −35,10 % | 413 mn | ||
| −0,38 % | −0,38 % | +1,08 % | +27,31 % | 402 mn | ||
| -.--% | -.--% | +59,00 % | +56,28 % | 398 mn | ||
| −0,35 % | −0,35 % | −15,09 % | −14,33 % | 373 mn | ||
| Genomsnitt | −0,26 % | +0,70 % | +15,92 % | +15,49 % | 764,6 mn | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | −0,00 % | −1,26 % | +11,55 % | +5,57 % |
| 2026 * | 2027 * | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 8,16 md 11,86 md 1,27 md 1,09 md 1,03 md 936 mn 1,76 md 121 md 1,77 md 12,15 md 4,73 md 61,21 md 4,76 md 4,66 md 203 md | 9,7 md 14,09 md 1,51 md 1,3 md 1,22 md 1,11 md 2,09 md 143 md 2,1 md 14,44 md 5,62 md 72,73 md 5,66 md 5,54 md 241 md |
| Nettoinkomst | 832 mn 1,21 md 129 mn 111 mn 105 mn 95,43 mn 179 mn 12,3 md 181 mn 1,24 md 482 mn 6,24 md 486 mn 475 mn 20,66 md | 1,33 md 1,93 md 207 mn 178 mn 167 mn 152 mn 286 mn 19,65 md 288 mn 1,98 md 770 mn 9,96 md 775 mn 759 mn 32,99 md |
| Netto Skuld | 4,01 md 5,83 md 624 mn 537 mn 504 mn 460 mn 865 mn 59,35 md 871 mn 5,98 md 2,32 md 30,1 md 2,34 md 2,29 md 99,65 md | 4,12 md 5,99 md 641 mn 552 mn 518 mn 473 mn 889 mn 60,99 md 895 mn 6,14 md 2,39 md 30,93 md 2,41 md 2,35 md 102 md |
| Datum | Kurs | Förändring | Volym |
|---|---|---|---|
| 2026-09-01 | 458,00 Nkr | +0,44 % | 35 264 |
| 2026-08-31 | 456,00 Nkr | −8,43 % | 397 361 |
| 2026-08-28 | 498,00 Nkr | +1,63 % | 88 618 |
| 2026-08-27 | 490,00 Nkr | −2,58 % | 85 146 |
| 2026-08-26 | 503,00 Nkr | +1,99 % | 101 240 |
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.

Kvartalsintäkter - Överraskningsgrad
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån
















