Asahi Diamond Industrial Co., Ltd. Aktie
Aktier
6140
JP3114400009
Industriell maskineri och utrustning
|
Marknaden stängd -
Japan Exchange
07.30.00 2026-11-06
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 986,00 JPY | −1,30 % |
|
−5,65 % | +18,51 % |
| 10-29 | Asahi Diamond Industrial etablerar massproduktionsanläggning i Thailand och gör tillskott i samriskbolag | CI |
| 08-07 | Asahi Diamond Industrial inför progressiv utdelning | CI |
| Börsvärde | 47,46 md 300 mn 269 mn 246 mn 224 mn 423 mn 28,17 md 436 mn 2,96 md 1,18 md 15,03 md 1,12 md 1,1 md | P/E-tal 2027 * |
12,5x | P/E-tal 2028 * | 14,4x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 34,32 md 217 mn 194 mn 178 mn 162 mn 306 mn 20,37 md 315 mn 2,14 md 854 mn 10,87 md 814 mn 796 mn | EV / Försäljning 2027 * |
0,75x | EV / Försäljning 2028 * | 0,66x |
| Fri-Float |
87,71 % | Avkastning 2027 * |
3,45 % | Avkastning 2028 * | 3,55 % |
| 1 dag | −1,30 % | ||
| 1 vecka | −5,65 % | ||
| Pågående månad | −5,65 % | ||
| 1 månad | −14,63 % | ||
| 3 månader | −22,42 % | ||
| 6 månader | −25,19 % | ||
| Pågående år | +18,51 % |
| 1 vecka | 912 | 1 063 | |
| 1 månad | 912 | 1 155 | |
| Pågående år | 831 | 1 735 | |
| 1 år | 786 | 1 735 | |
| 3 år | 684 | 1 735 | |
| 5 år | 525 | 1 735 | |
| 10 år | 403 | 1 735 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Kazuki Kataoka
PSD | President | 74 | 2015-06-25 |
Hitoshi Kusakabe
ADM | Administrativ Direktör | - | - |
Beki Kusaka
ADM | Administrativ Direktör | - | - |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Kazuki Kataoka
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 74 | 2008-06-01 |
| Direktör/Styrelseledamot | 67 | 2014-06-01 | |
Tomohiko Hara
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 68 | 2019-06-01 |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| −1,30 % | −5,65 % | +23,10 % | +16,00 % | 300 mn | ||
| +2,86 % | +2,00 % | +8,74 % | +125,46 % | 116 md | ||
| −0,62 % | +0,11 % | +18,47 % | +23,23 % | 87,19 md | ||
| −0,74 % | +6,00 % | +50,85 % | +86,39 % | 67,45 md | ||
| +0,17 % | +2,08 % | +29,72 % | +79,57 % | 60,8 md | ||
| +4,42 % | −11,42 % | +50,46 % | +117,67 % | 46,33 md | ||
| −0,07 % | +6,98 % | +58,62 % | +91,15 % | 33,24 md | ||
| +1,39 % | +3,67 % | +7,08 % | +25,78 % | 31,87 md | ||
| −6,03 % | −6,87 % | +4,98 % | +34,82 % | 31,03 md | ||
| +0,64 % | −1,87 % | +13,04 % | +56,24 % | 27,11 md | ||
| Genomsnitt | +0,07 % | −1,25 % | +26,51 % | +65,63 % | 50,1 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | +0,63 % | −0,91 % | +25,72 % | +78,08 % |
| 2027 * | 2028 * | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 45,75 md 289 mn 259 mn 237 mn 216 mn 407 mn 27,16 md 420 mn 2,85 md 1,14 md 14,49 md 1,08 md 1,06 md | 47,25 md 298 mn 268 mn 245 mn 223 mn 421 mn 28,05 md 434 mn 2,95 md 1,18 md 14,97 md 1,12 md 1,1 md |
| Nettoinkomst | 3,78 md 23,9 mn 21,44 mn 19,59 mn 17,89 mn 33,7 mn 2,25 md 34,76 mn 236 mn 94,17 mn 1,2 md 89,72 mn 87,8 mn | 3,3 md 20,81 mn 18,66 mn 17,06 mn 15,57 mn 29,34 mn 1,96 md 30,26 mn 206 mn 81,98 mn 1,04 md 78,11 mn 76,43 mn |
| Netto Skuld | −13,14 md −82,98 mn −74,42 mn −68,02 mn −62,09 mn −117 mn −7,8 md −121 mn −820 mn −327 mn −4,16 md −311 mn −305 mn | −16,09 md −102 mn −91,13 mn −83,29 mn −76,03 mn −143 mn −9,55 md −148 mn −1 md −400 mn −5,1 md −381 mn −373 mn |
| Datum | Kurs | Förändring | Volym |
|---|---|---|---|
| 2026-11-06 | 986,00 JPY | −1,30 % | 1 231 500 |
| 2026-11-05 | 999,00 JPY | −2,63 % | 749 800 |
| 2026-11-04 | 1 026,00 JPY | −1,82 % | 988 600 |
| 2026-11-02 | 1 045,00 JPY | 0,00 % | 272 200 |
| 2026-10-30 | 1 045,00 JPY | −4,83 % | 492 400 |
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.

Kvartalsintäkter - Överraskningsgrad
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån
















