Teng Lung Hsieh

Teng Lung Hsieh

Direktör/Styrelseledamot på HI-LAI FOODS CO., LTD
Finance
Consumer Services

Profil

Teng Lung Hsieh is an Independent Director at Hi-Lai Foods Co., Ltd. since 2015.
He was a Director at Hua Nan Financial Holdings Co., Ltd., a Director at First Financial Holding Co., Ltd. from 2009 to 2010, a Director at Hua Nan Commercial Bank Ltd., and a Vice President at Bank of Taiwan from 2012 to 2013.
He obtained an undergraduate degree from National Taichung Commerce College.

Aktiva positioner av Teng Lung Hsieh

FöretagPositionStart
HI-LAI FOODS CO., LTD Direktör/Styrelseledamot 2015-11-26

Tidigare kända positioner av Teng Lung Hsieh

FöretagPositionSlut
Direktör/Styrelseledamot -
Företagsledare/Principal -
HUA NAN FINANCIAL HOLDINGS CO., LTD. Direktör/Styrelseledamot -
FIRST FINANCIAL HOLDING CO., LTD. Direktör/Styrelseledamot -
Se detaljerna i Teng Lung Hsiehs erfarenhet

Teng Lung Hsiehs utbildningar

Erfarenheter
Innehade positioner

Aktiva

Inaktiva

Börsnoterade företag

Privata företag

Relationer

9

Första gradens relationer

6

Företag kopplade till första graden

Man

Kvinna

Styrelseledamöter

Chefer

Kopplade företag

Privata företag6

Finance

Finance

Finance

Finance

Consumer Services

Consumer Services

  1. Börsen
  2. Insiders
  3. Teng Lung Hsieh