Richard Hickinbotham

Richard Hickinbotham

Direktör/Styrelseledamot på DYNAMICS PLC

Förmögenhet: 26 265 $ per 2026-06-30

67 år
Finance
Technology Services
Consumer Services

Profil

Richard Hickinbotham is an Independent Non-Executive Director at AB Dynamics Plc since 2017.
Mr. Hickinbotham is Head of Research at Nplus1 Singer Advisory LLP since 2019.
Former roles include Chief Executive Officer at Altium Ltd., Independent Non-Executive Director at Directa Plus Plc, Head of Research & Research Analyst at Cantor Fitzgerald Europe from 2015 to 2016, Global Head-Research at Investec Plc, Co-Head-UK Investment Banking at S.G.
Warburg & Co. Ltd., Head of Research at Raymond James Wealth Management Ltd. from 2006 to 2014, and Head-Research at Singer Capital Markets Ltd. Education includes undergraduate studies at Imperial College London.

Kända innehav i offentliga företag

FöretagDatumAntal aktierVärderingVärderingsdatum
2025-06-13 291 666 ( 0,28 % ) 26 265 $ 2026-06-30

Aktiva positioner av Richard Hickinbotham

FöretagPositionStart
DYNAMICS PLC Direktör/Styrelseledamot 2017-08-09
Direktör för Forskning - Aktier 2019-01-01

Tidigare kända positioner av Richard Hickinbotham

FöretagPositionSlut
Direktör för Forskning - Aktier 2016-12-31
Direktör för Forskning - Aktier 2014-12-01
Företagsledare/Principal -
Företagsledare/Principal -
INVESTEC PLC Företagsledare/Principal -
Se detaljerna i Richard Hickinbothams erfarenhet

Richard Hickinbothams utbildningar

Erfarenheter
Innehade positioner

Aktiva

Inaktiva

Börsnoterade företag

Privata företag

Relationer

69

Första gradens relationer

10

Företag kopplade till första graden

Man

Kvinna

Styrelseledamöter

Chefer

Kopplade företag

Privata företag10

Finance

Technology Services

Finance

Consumer Services

Finance

Finance

Producer Manufacturing

Finance

Electronic Technology

Finance

  1. Börsen
  2. Insiders
  3. Richard Hickinbotham