|
Slutkurs
Korea S.E.
2026-11-02
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 12 800,00 KRW | +5,79 % |
|
+5,70 % | −11,60 % |
| 06-01 | YC Corp. säkrar kontrakt för halvledarutrustning värt 93 miljarder KRW | MT |
| 04-13 | Yc Corp säkrar order värd 42 miljarder won | RE |
| Börsvärde | 1 049 md 780 mn 696 mn 639 mn 581 mn 1,09 md 73,84 md 1,11 md 7,63 md 3,08 md 38,97 md 2,93 md 2,86 md 123 md | P/E-tal 2026 * |
30,3x | P/E-tal 2027 * | 23,1x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 1,07 md 799 tn 714 tn 655 tn 596 tn 1,12 mn 75,67 mn 1,14 mn 7,82 mn 3,15 mn 39,94 mn 3 mn 2,94 mn 126 mn | EV / Försäljning 2026 * |
2,78x | EV / Försäljning 2027 * | 2,17x |
| Fri-Float |
35,84 % | Avkastning 2026 * |
0,37 % | Avkastning 2027 * | 0,5 % |
| 1 dag | +5,79 % | ||
| 1 vecka | +5,70 % | ||
| Pågående månad | +5,79 % | ||
| 1 månad | −24,22 % | ||
| 3 månader | +48,15 % | ||
| 6 månader | −41,42 % | ||
| Pågående år | −11,60 % |
| 1 vecka | 11 850 | 14 200 | |
| 1 månad | 11 850 | 18 690 | |
| Pågående år | 6 820 | 24 150 | |
| 1 år | 6 820 | 24 150 | |
| 3 år | 3 380 | 24 150 | |
| 5 år | 2 690 | 24 150 | |
| 10 år | 1 725 | 24 150 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Myoung-Bae Choi
CEO | Verkställande Direktör | 74 | 2017-03-28 |
Jae-Hoon Joo
PSD | President | 62 | 2019-03-27 |
Bon-Jin Ku
AUD | Comptroller/Controller/Revisor | 61 | 2023-03-29 |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Myoung-Bae Choi
CHM | Ordförande | 74 | - |
Gun-Heung Kim
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 74 | 2019-03-27 |
Jae-Hoon Joo
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 62 | 2019-03-27 |
| Datum | Insider | Typ | Huvudposition | Kvantitet | % av börsvärdet. | Betydelse |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 25-04-09 | Försäljning | President | 10 000 | 0,0122% | ||
| 24-12-29 | Kostnadsfri | 600 | 0,0007% | - | ||
| 24-12-29 | Kostnadsfri | 800 | 0,0010% | - |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| +5,79 % | +5,70 % | −12,21 % | +282,66 % | 780 mn | ||
| −0,65 % | −4,86 % | +50,96 % | +134,00 % | 603 md | ||
| −3,99 % | −3,37 % | +60,67 % | +170,40 % | 297 md | ||
| −4,83 % | −4,19 % | +44,52 % | +265,10 % | 284 md | ||
| −3,04 % | +2,61 % | +26,67 % | +212,89 % | 199 md | ||
| +2,61 % | +15,13 % | +54,61 % | +805,80 % | 164 md | ||
| +5,16 % | +9,82 % | +46,36 % | +137,54 % | 143 md | ||
| +0,90 % | +3,06 % | +172,32 % | +481,03 % | 90,98 md | ||
| +5,28 % | −2,51 % | +23,82 % | +171,94 % | 55,15 md | ||
| −4,87 % | −15,53 % | +43,60 % | +203,85 % | 40,75 md | ||
| Genomsnitt | +0,23 % | +2,24 % | +51,13 % | +286,52 % | 187,88 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | −1,18 % | +2,30 % | +53,80 % | +246,24 % |
| 2026 * | 2027 * | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 387 md 288 mn 257 mn 236 mn 214 mn 402 mn 27,22 md 410 mn 2,81 md 1,13 md 14,37 md 1,08 md 1,06 md 45,39 md | 468 md 348 mn 311 mn 285 mn 260 mn 487 mn 32,98 md 496 mn 3,41 md 1,37 md 17,41 md 1,31 md 1,28 md 54,97 md |
| Nettoinkomst | 34,76 md 25,85 mn 23,08 mn 21,18 mn 19,27 mn 36,12 mn 2,45 md 36,84 mn 253 mn 102 mn 1,29 md 97,02 mn 94,95 mn 4,08 md | 45,67 md 33,96 mn 30,32 mn 27,82 mn 25,31 mn 47,45 mn 3,22 md 48,4 mn 332 mn 134 mn 1,7 md 127 mn 125 mn 5,36 md |
| Netto Skuld | 26,06 md 19,38 mn 17,3 mn 15,87 mn 14,44 mn 27,07 mn 1,83 md 27,61 mn 190 mn 76,43 mn 968 mn 72,72 mn 71,17 mn 3,06 md | −30,38 md −22,59 mn −20,17 mn −18,5 mn −16,83 mn −31,56 mn −2,14 md −32,19 mn −221 mn −89,09 mn −1,13 md −84,77 mn −82,96 mn −3,56 md |
| Datum | Kurs | Förändring | Volym |
|---|---|---|---|
| 2026-11-02 | 12 800,00 KRW | +5,79 % | 843 680 |
| 2026-10-30 | 12 100,00 KRW | −8,89 % | 812 750 |
| 2026-10-29 | 13 280,00 KRW | −5,41 % | 999 429 |
| 2026-10-28 | 14 040,00 KRW | +9,86 % | 1 515 150 |
| 2026-10-27 | 12 780,00 KRW | +5,53 % | 924 767 |
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.

Kvartalsintäkter - Överraskningsgrad
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån
















