Thai Beverage Aktie Thailand S.E.
Aktier
THAIBEV19
TH8483120904
Destillerier & Vingårdar
OTC Markets Traded|
Slutkurs
Thailand S.E.
2026-11-04
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 11,20 THB | 0,00 % |
|
−0,88 % | −0,88 % |
| 10-20 | Thai Beverages dotterbolag etablerar enhet i Vietnam | MT |
| 10-19 | Thai Beverage bildar dotterbolaget Vinabeco i Vietnam via indirekt helägda Interbev (Singapore) | CI |
| Börsvärde | 284 md 8,45 md 7,53 md 6,9 md 6,27 md 11,79 md 798 md 12,06 md 82,51 md 33,08 md 423 md 31,71 md 31,03 md 1 339 md | P/E-tal 2026 * |
10,8x | P/E-tal 2027 * | 9,97x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 448 md 13,3 md 11,85 md 10,87 md 9,88 md 18,57 md 1 257 md 18,99 md 130 md 52,07 md 665 md 49,92 md 48,85 md 2 107 md | EV / Försäljning 2026 * |
1,33x | EV / Försäljning 2027 * | 1,25x |
| Fri-Float |
99 % | Avkastning 2026 * |
5,46 % | Avkastning 2027 * | 5,72 % |
Senaste Transkript: Thai Beverage
| 1 vecka | −0,88 % | ||
| Pågående månad | −0,88 % | ||
| 1 månad | −1,75 % | ||
| 3 månader | −6,67 % | ||
| 6 månader | +4,67 % | ||
| Pågående år | −0,88 % |
| 1 vecka | 11 | 11,3 | |
| 1 månad | 11 | 11,7 | |
| Pågående år | 10,5 | 12,4 | |
| 1 år | 10,5 | 12,4 | |
| 3 år | 10,5 | 15,3 | |
| 5 år | 10,5 | 15,3 | |
| 10 år | 10,5 | 15,3 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
| Verkställande Direktör | 50 | 2008-01-01 | |
Sopon Racharaksa
PSD | President | 53 | 2026-10-01 |
| Finansdirektör/CFO | 55 | 2022-10-01 |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
| Direktör/Styrelseledamot | 70 | 2003-10-26 | |
| Direktör/Styrelseledamot | 48 | 2007-02-27 | |
Vivat Tejapaibul
BRD | Direktör/Styrelseledamot | - | 2003-10-26 |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 0,00 % | −0,88 % | - | - | 8,34 md | ||
| −2,27 % | +6,68 % | +0,80 % | −20,14 % | 277 md | ||
| +2,89 % | +4,40 % | +1,51 % | −42,91 % | 52,62 md | ||
| −0,60 % | −0,37 % | −36,88 % | −52,97 % | 43,94 md | ||
| −3,07 % | +13,84 % | −33,20 % | −48,31 % | 24,33 md | ||
| +3,02 % | +5,87 % | −16,60 % | −59,46 % | 19,23 md | ||
| −1,97 % | +11,80 % | −41,34 % | −64,20 % | 17,82 md | ||
| +5,94 % | +10,47 % | +12,04 % | −48,02 % | 13,43 md | ||
| +2,78 % | +11,76 % | −1,95 % | +32,50 % | 10,35 md | ||
| +3,67 % | +0,70 % | +10,91 % | −38,44 % | 8,56 md | ||
| Genomsnitt | +1,01 % | +4,90 % | −11,64 % | −38,00 % | 51,95 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | −0,90 % | +5,80 % | −6,31 % | −30,52 % |
| 2026 * | 2027 * | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 336 md 9,97 md 8,89 md 8,15 md 7,41 md 13,92 md 942 md 14,24 md 97,4 md 39,05 md 499 md 37,43 md 36,63 md 1 580 md | 349 md 10,36 md 9,23 md 8,47 md 7,69 md 14,46 md 979 md 14,79 md 101 md 40,57 md 518 md 38,89 md 38,06 md 1 642 md |
| Nettoinkomst | 26,93 md 800 mn 713 mn 654 mn 594 mn 1,12 md 75,6 md 1,14 md 7,81 md 3,13 md 40,01 md 3 md 2,94 md 127 md | 28,87 md 858 mn 764 mn 701 mn 637 mn 1,2 md 81,07 md 1,22 md 8,38 md 3,36 md 42,91 md 3,22 md 3,15 md 136 md |
| Netto Skuld | 163 md 4,85 md 4,32 md 3,96 md 3,6 md 6,77 md 458 md 6,93 md 47,38 md 18,99 md 243 md 18,21 md 17,82 md 769 md | 150 md 4,46 md 3,97 md 3,64 md 3,31 md 6,22 md 421 md 6,36 md 43,53 md 17,45 md 223 md 16,73 md 16,37 md 706 md |
| Datum | Kurs | Förändring | Volym |
|---|---|---|---|
| 2026-11-04 | 11,20 THB | 0,00 % | 31 675 |
| 2026-11-03 | 11,20 THB | 0,00 % | 43 355 |
| 2026-11-02 | 11,20 THB | −0,88 % | 26 097 |
| 2026-10-30 | 11,30 THB | +0,89 % | 2 019 |
| 2026-10-29 | 11,20 THB | 0,00 % | 16 500 |
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.

Kvartalsintäkter - Överraskningsgrad
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån
















