|
Marknaden stängd -
Bombay S.E.
12.02.22 2026-09-01
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 542,10 INR | −3,15 % |
|
+6,53 % | +20,59 % |
| 07-28 | Tejas Networks Limited, Q1 2027 Earnings Call, Jul 28, 2026 | |
| 07-28 | Tejas Networks utser Preetham Uthaiah till ledande befattningshavare | CI |
| Börsvärde | 96,38 md 1,02 md 875 mn 824 mn 751 mn 1,41 md 1,42 md 9,76 md 3,79 md 49,01 md 3,81 md 3,73 md 163 md | P/E-tal 2025 |
30x | P/E-tal 2026 | −7,52x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 133 md 1,41 md 1,21 md 1,14 md 1,04 md 1,95 md 1,97 md 13,51 md 5,25 md 67,87 md 5,28 md 5,16 md 225 md | EV / Försäljning 2025 |
1,79x | EV / Försäljning 2026 | 9,58x |
| Fri-Float |
44,69 % | Avkastning 2025 |
0,33 % | Avkastning 2026 | - |
Senaste Transkript : Tejas Networks Limited
| 1 dag | −3,15 % | ||
| 1 vecka | +6,53 % | ||
| Pågående månad | −3,15 % | ||
| 1 månad | +5,55 % | ||
| 3 månader | +4,10 % | ||
| 6 månader | +24,45 % | ||
| Pågående år | +20,59 % |
| 1 vecka | 504 | 576,8 | |
| 1 månad | 500 | 576,8 | |
| Pågående år | 294,1 | 644,75 | |
| 1 år | 294,1 | 644,75 | |
| 3 år | 294,1 | 1 495,1 | |
| 5 år | 294,1 | 1 495,1 | |
| 10 år | 28,5 | 1 495,1 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Arnob Roy
CEO | Verkställande Direktör | 62 | - |
| Teknisk/Vetenskaplig/F&U Direktör | 60 | 2000-04-24 | |
AVS Prasad
DFI | Finansdirektör/CFO | - | 2026-05-16 |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Arnob Roy
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 62 | 2019-03-25 |
| Ordförande | 67 | 2022-05-18 | |
| Direktör/Styrelseledamot | 67 | 2022-06-28 |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| −3,15 % | +6,53 % | - | - | 1,05 md | ||
| −0,68 % | −0,44 % | +58,84 % | +91,35 % | 435 md | ||
| −3,29 % | +0,59 % | +38,60 % | +287,77 % | 247 md | ||
| −2,93 % | +4,21 % | +16,92 % | +187,27 % | 191 md | ||
| +0,87 % | −1,25 % | +142,11 % | +949,57 % | 148 md | ||
| +1,22 % | +2,02 % | +3,97 % | +73,23 % | 80,31 md | ||
| −5,01 % | +4,67 % | +554,28 % | +1 505,30 % | 82,05 md | ||
| −1,70 % | 0,00 % | +133,22 % | +132,71 % | 56,75 md | ||
| −3,15 % | −5,52 % | +13,79 % | +159,55 % | 54,79 md | ||
| −5,87 % | −3,12 % | +283,45 % | +620,95 % | 54,19 md | ||
| Genomsnitt | −1,34 % | +2,52 % | +138,35 % | +445,30 % | 150,02 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | −0,47 % | +2,25 % | +95,51 % | +345,82 % |
| 2025 | 2026 | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 89,23 md 940 mn 811 mn 762 mn 695 mn 1,31 md 1,32 md 9,04 md 3,51 md 45,38 md 3,53 md 3,45 md 151 md | 11,03 md 116 mn 100 mn 94,28 mn 85,98 mn 162 mn 163 mn 1,12 md 434 mn 5,61 md 436 mn 427 mn 18,62 md |
| Nettoinkomst | 4,47 md 47,03 mn 40,56 mn 38,16 mn 34,8 mn 65,39 mn 65,82 mn 452 mn 176 mn 2,27 md 177 mn 173 mn 7,53 md | −9,09 md −95,73 mn −82,56 mn −77,66 mn −70,83 mn −133 mn −134 mn −920 mn −358 mn −4,62 md −359 mn −352 mn −15,34 md |
| Netto Skuld | 25,91 md 273 mn 235 mn 221 mn 202 mn 379 mn 382 mn 2,62 md 1,02 md 13,18 md 1,02 md 1 md 43,72 md | 37,08 md 391 mn 337 mn 317 mn 289 mn 543 mn 547 mn 3,75 md 1,46 md 18,86 md 1,47 md 1,43 md 62,57 md |
| Datum | Kurs | Förändring | Volym |
|---|---|---|---|
| 2026-09-01 | 542,10 INR | −3,15 % | 260 024 |
| 2026-08-31 | 559,75 INR | +1,50 % | 450 308 |
| 2026-08-28 | 551,50 INR | +7,96 % | 2 947 286 |
| 2026-08-27 | 510,85 INR | +1,16 % | 50 699 |
| 2026-08-26 | 505,00 INR | +0,02 % | 23 700 |
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.
Årliga vinster - Överraskningsgrad
- Börsen
- Aktier
- TEJASNET Aktie
- TEJASNET Aktie
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån
















