|
Slutkurs
Korea S.E.
2026-11-04
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 23 200,00 KRW | −0,43 % |
|
+2,65 % | −45,73 % |
| 08-06 | Studio Dragon Corporation, Q2 2026 Earnings Call, Aug 06, 2026 | |
| 08-06 | Studio Dragon rapporterar resultat för andra kvartalet och första halvåret 2026 | CI |
| Börsvärde | 697 md 520 mn 464 mn 425 mn 386 mn 727 mn 49,23 md 743 mn 5,07 md 2,03 md 26,02 md 1,95 md 1,91 md 82,62 md | P/E-tal 2026 * |
19,3x | P/E-tal 2027 * | 15,5x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 612 mn 456 tn 407 tn 373 tn 339 tn 637 tn 43,18 mn 651 tn 4,44 mn 1,78 mn 22,83 mn 1,71 mn 1,68 mn 72,47 mn | EV / Försäljning 2026 * |
1,05x | EV / Försäljning 2027 * | 0,9x |
| Fri-Float |
39,18 % | Avkastning 2026 * |
-
| Avkastning 2027 * | - |
Senaste Transkript: Studio Dragon Corporation
| 1 dag | −0,43 % | ||
| 1 vecka | +2,65 % | ||
| Pågående månad | +2,20 % | ||
| 1 månad | +13,73 % | ||
| 3 månader | +8,41 % | ||
| 6 månader | −33,43 % | ||
| Pågående år | −45,73 % |
| 1 vecka | 21 950 | 23 600 | |
| 1 månad | 19 990 | 24 350 | |
| Pågående år | 19 000 | 50 500 | |
| 1 år | 19 000 | 50 500 | |
| 3 år | 19 000 | 58 000 | |
| 5 år | 19 000 | 98 900 | |
| 10 år | 19 000 | 123 500 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Kyung-Ik Jang
CEO | Verkställande Direktör | 54 | 2024-08-29 |
Sang-Won Yoo
PRN | Företagsledare/Principal | 55 | 2024-03-26 |
Ki-In Yang
AUD | Comptroller/Controller/Revisor | 63 | 2024-03-26 |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Kyung-Ik Jang
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 54 | 2024-08-29 |
Sang-Won Yoo
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 55 | 2024-03-26 |
Sung-Chul Kim
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 62 | 2023-03-28 |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| −0,43 % | +2,65 % | −47,03 % | −56,06 % | 521 mn | ||
| +2,41 % | +6,52 % | +22,25 % | +114,60 % | 41,67 md | ||
| +3,84 % | +8,26 % | −45,59 % | −39,03 % | 40,74 md | ||
| +3,90 % | +6,87 % | −21,38 % | −25,60 % | 34,31 md | ||
| +1,50 % | +3,90 % | +49,84 % | +92,06 % | 23,8 md | ||
| +4,56 % | +7,39 % | +5,61 % | −1,06 % | 16,28 md | ||
| +2,18 % | +2,23 % | −19,84 % | −26,39 % | 11,84 md | ||
| +2,22 % | +1,56 % | −4,84 % | +65,75 % | 8,85 md | ||
| +7,91 % | +27,77 % | +1,28 % | +16,55 % | 7,79 md | ||
| +3,22 % | +6,41 % | +49,81 % | +86,35 % | 7,58 md | ||
| Genomsnitt | +3,13 % | +4,74 % | −0,99 % | +22,72 % | 19,34 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | +3,27 % | +3,94 % | −1,55 % | +28,46 % |
| 2026 * | 2027 * | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 584 md 436 mn 388 mn 356 mn 323 mn 608 mn 41,22 md 622 mn 4,24 md 1,7 md 21,79 md 1,63 md 1,6 md 69,17 md | 658 md 491 mn 438 mn 401 mn 364 mn 686 mn 46,45 md 701 mn 4,78 md 1,92 md 24,55 md 1,84 md 1,8 md 77,94 md |
| Nettoinkomst | 36,02 md 26,87 mn 23,96 mn 21,94 mn 19,96 mn 37,54 mn 2,54 md 38,37 mn 262 mn 105 mn 1,34 md 101 mn 98,71 mn 4,27 md | 45,01 md 33,58 mn 29,93 mn 27,41 mn 24,93 mn 46,9 mn 3,18 md 47,93 mn 327 mn 131 mn 1,68 md 126 mn 123 mn 5,33 md |
| Netto Skuld | −85,66 md −63,9 mn −56,96 mn −52,17 mn −47,46 mn −89,26 mn −6,05 md −91,23 mn −622 mn −250 mn −3,2 md −240 mn −235 mn −10,15 md | −108 md −80,36 mn −71,63 mn −65,6 mn −59,68 mn −112 mn −7,6 md −115 mn −783 mn −314 mn −4,02 md −302 mn −295 mn −12,76 md |
| Datum | Kurs | Förändring | Volym |
|---|---|---|---|
| 2026-11-04 | 23 200,00 KRW | −0,43 % | 83 999 |
| 2026-11-03 | 23 300,00 KRW | +2,19 % | 51 473 |
| 2026-11-02 | 22 800,00 KRW | +0,44 % | 37 071 |
| 2026-10-30 | 22 700,00 KRW | 0,00 % | 35 269 |
| 2026-10-29 | 22 700,00 KRW | −0,22 % | 50 440 |
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.

Kvartalsintäkter - Överraskningsgrad
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån
















