|
Slutkurs
Prague S.E.
2026-10-14
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 240,00 CZK | −0,83 % |
|
−0,83 % | −4,00 % |
| 07-28 | Prabos plus rapporterar resultat för första halvåret 2026 | CI |
| 04-30 | Prabos plus a.s. redovisar resultat för det första kvartalet som avslutades den 31 mars 2026 | CI |
| Börsvärde | 240 mn 10,95 mn 9,84 mn 9,19 mn 8,33 mn 15,63 mn 1,04 md 15,73 mn 110 mn 43,05 mn 541 mn 41,11 mn 40,22 mn 1,74 md | P/E-tal 2024 |
8,74x | P/E-tal 2025 | 20,5x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 204 mn 9,32 mn 8,38 mn 7,82 mn 7,09 mn 13,31 mn 887 mn 13,39 mn 93,84 mn 36,64 mn 460 mn 34,99 mn 34,23 mn 1,48 md | EV / Försäljning 2024 |
0,73x | EV / Försäljning 2025 | 0,61x |
| Fri-Float |
100 % | Avkastning 2024 * |
-
| Avkastning 2025 | - |
| 1 dag | −0,83 % | ||
| 1 vecka | −0,83 % | ||
| Pågående månad | +1,69 % | ||
| 1 månad | −2,44 % | ||
| 3 månader | +7,14 % | ||
| 6 månader | +0,84 % | ||
| Pågående år | −4,00 % |
| 1 vecka | 240 | 242 | |
| 1 månad | 234 | 248 | |
| Pågående år | 210 | 258 | |
| 1 år | 210 | 258 | |
| 3 år | 200 | 298 | |
| 5 år | 161 | 404 | |
| 10 år | 161 | 422 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Juraj Vozár
CEO | Verkställande Direktör | 58 | 2010-01-19 |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Juraj Vozár
CHM | Ordförande | 58 | - |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| −0,83 % | −0,83 % | −6,25 % | +2,56 % | 10,95 mn | ||
| −0,08 % | +2,74 % | −47,81 % | −64,67 % | 52,43 md | ||
| +1,52 % | +6,72 % | −17,41 % | −8,25 % | 29,88 md | ||
| −1,19 % | +2,94 % | +24,29 % | +289,70 % | 19,96 md | ||
| +0,03 % | +6,86 % | −15,84 % | +49,98 % | 11,86 md | ||
| −1,43 % | +3,04 % | −16,58 % | +0,91 % | 11,28 md | ||
| −0,76 % | +2,26 % | −20,43 % | −6,76 % | 6,03 md | ||
| +0,01 % | +2,03 % | +39,96 % | +42,08 % | 5,64 md | ||
| +1,36 % | −4,43 % | −39,60 % | −36,44 % | 5,57 md | ||
| +2,65 % | +8,08 % | +13,18 % | −52,45 % | 3,86 md | ||
| Genomsnitt | +0,05 % | +2,42 % | −8,65 % | +21,67 % | 14,65 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | −0,15 % | +3,52 % | −20,37 % | +17,33 % |
| 2024 | 2025 | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 355 mn 16,19 mn 14,56 mn 13,58 mn 12,31 mn 23,12 mn 1,54 md 23,26 mn 163 mn 63,66 mn 800 mn 60,79 mn 59,47 mn 2,57 md | 351 mn 16 mn 14,38 mn 13,42 mn 12,16 mn 22,84 mn 1,52 md 22,98 mn 161 mn 62,9 mn 790 mn 60,06 mn 58,76 mn 2,54 md |
| Nettoinkomst | 30,66 mn 1,4 mn 1,26 mn 1,17 mn 1,06 mn 2 mn 133 mn 2,01 mn 14,09 mn 5,5 mn 69,1 mn 5,25 mn 5,14 mn 222 mn | 12,19 mn 556 tn 500 tn 467 tn 423 tn 794 tn 52,94 mn 799 tn 5,6 mn 2,19 mn 27,48 mn 2,09 mn 2,04 mn 88,37 mn |
| Netto Skuld | −9,18 mn −419 tn −376 tn −351 tn −318 tn −598 tn −39,84 mn −601 tn −4,22 mn −1,65 mn −20,68 mn −1,57 mn −1,54 mn −66,51 mn | −35,74 mn −1,63 mn −1,47 mn −1,37 mn −1,24 mn −2,33 mn −155 mn −2,34 mn −16,42 mn −6,41 mn −80,53 mn −6,12 mn −5,99 mn −259 mn |
Anställda
198
Sektor
Skodon
| Datum | Kurs | Förändring | Volym |
|---|---|---|---|
| 2026-10-14 | 240,00 CZK | −0,83 % | 200 |
| 2026-10-12 | 242,00 CZK | 0,00 % | 3 |
| 2026-10-08 | 242,00 CZK | 0,00 % | 15 |
| 2026-10-07 | 242,00 CZK | −0,82 % | 4 |
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån
















