|
Marknaden stängd -
Börse Stuttgart
21.55.48 2026-09-02
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 23,91 EUR | +1,61 % |
|
−6,37 % | −14,93 % |
| 08-26 | Photronics ger vinstprognos för fjärde kvartalet räkenskapsåret 2026 | CI |
| 08-26 | Photronics, Inc., Q3 2026 Earnings Call, Aug 26, 2026 |
| Börsvärde | 1,64 md 1,42 md 1,34 md 1,22 md 2,27 md 155 md 2,29 md 15,81 md 6,14 md 79,37 md 6,17 md 6,04 md 261 md | P/E-tal 2026 * |
12,4x | P/E-tal 2027 * | 13,6x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 1,64 md 1,42 md 1,34 md 1,22 md 2,27 md 155 md 2,29 md 15,81 md 6,14 md 79,37 md 6,17 md 6,04 md 261 md | EV / Försäljning 2026 * |
1,89x | EV / Försäljning 2027 * | 1,84x |
| Fri-Float |
96,82 % | Avkastning 2026 * |
-
| Avkastning 2027 * | - |
Senaste Transkript : Photronics, Inc.
| 1 vecka | −7,00 % | ||
| Pågående månad | −1,08 % | ||
| 1 månad | −8,74 % | ||
| 3 månader | −16,08 % | ||
| 6 månader | −23,95 % | ||
| Pågående år | −13,56 % |
| 1 vecka | 23,15 | 26,57 | |
| 1 månad | 23,15 | 31,49 | |
| 3 år | 14,74 | 47,75 | |
| 5 år | 10,4 | 47,75 | |
| 10 år | 5,9 | 47,75 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
| Verkställande Direktör | 56 | 2025-05-28 | |
Erick Rivera
PSD | President | 49 | 2026-01-12 |
Todd Alesio
ADM | Administrativ Direktör | 48 | 2026-01-12 |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
| Ordförande | 90 | 1974-01-01 | |
| Ordförande | 56 | 2025-01-06 | |
Mitchell Tyson
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 71 | 2004-01-01 |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| +1,61 % | −6,37 % | +27,28 % | +10,29 % | 1,61 md | ||
| +0,72 % | −3,68 % | +127,29 % | +136,36 % | 639 md | ||
| −0,65 % | −8,37 % | +187,89 % | +310,74 % | 363 md | ||
| −3,40 % | −4,15 % | +161,82 % | +147,77 % | 156 md | ||
| −3,44 % | −0,34 % | +277,56 % | +397,05 % | 84,65 md | ||
| −0,42 % | +6,43 % | - | - | 35,88 md | ||
| +1,39 % | −5,44 % | +56,81 % | +28,12 % | 19,79 md | ||
| −2,21 % | −7,44 % | +111,37 % | +41,89 % | 18,52 md | ||
| −2,49 % | −1,20 % | +139,65 % | +256,47 % | 15,93 md | ||
| −0,71 % | −12,71 % | +140,14 % | +86,10 % | 12,58 md | ||
| Genomsnitt | −1,25 % | −3,44 % | +136,65 % | +157,20 % | 149,52 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | −0,50 % | −4,61 % | +156,74 % | +200,68 % |
| 2026 * | 2027 * | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 868 mn 749 mn 705 mn 643 mn 1,2 md 81,99 md 1,21 md 8,35 md 3,24 md 41,92 md 3,26 md 3,19 md 138 md | 892 mn 770 mn 725 mn 661 mn 1,24 md 84,3 md 1,24 md 8,59 md 3,33 md 43,1 md 3,35 md 3,28 md 142 md |
| Nettoinkomst | 131 mn 113 mn 107 mn 97,2 mn 182 mn 12,4 md 183 mn 1,26 md 490 mn 6,34 md 493 mn 482 mn 20,83 md | 118 mn 102 mn 95,86 mn 87,34 mn 163 mn 11,14 md 164 mn 1,13 md 440 mn 5,7 md 443 mn 433 mn 18,71 md |
| Netto Skuld | - | - |
| Datum | Kurs | Förändring |
|---|---|---|
| 2026-09-02 | 23,91 € | +1,61 % |
| 2026-09-01 | 23,53 € | −2,65 % |
| 2026-08-31 | 24,17 € | +1,43 % |
| 2026-08-28 | 23,83 € | −7,74 % |
| 2026-08-27 | 25,83 € | +0,47 % |
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.

Kvartalsintäkter - Överraskningsgrad
- Börsen
- Aktier
- PLAB Aktie
- PQ2 Aktie
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån
















