|
Marknaden stängd -
Nasdaq
22.00.00 2026-08-31
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 5,360 USD | −1,65 % |
|
0,00 % | −12,99 % |
| Börsvärde | 2,39 md 2,06 md 1,93 md 1,77 md 3,32 md 228 md 3,34 md 22,91 md 8,92 md 115 md 8,98 md 8,79 md 382 md | P/E-tal 2027 * |
17,4x | P/E-tal 2028 * | 15,9x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 1,8 md 1,55 md 1,46 md 1,33 md 2,5 md 171 md 2,52 md 17,26 md 6,71 md 86,92 md 6,76 md 6,62 md 288 md | EV / Försäljning 2027 * |
0,76x | EV / Försäljning 2028 * | 0,73x |
| Fri-Float |
95,24 % | Avkastning 2027 * |
-
| Avkastning 2028 * | - |
Senaste Transkript : Peloton Interactive, Inc.
| 1 dag | −1,65 % | ||
| Pågående månad | −16,12 % | ||
| 1 månad | −16,12 % | ||
| 3 månader | −17,28 % | ||
| 6 månader | +37,08 % | ||
| Pågående år | −12,99 % |
| 1 vecka | 5,28 | 5,58 | |
| 1 månad | 5,21 | 6,69 | |
| Pågående år | 3,65 | 7,02 | |
| 1 år | 3,65 | 9,2 | |
| 3 år | 2,7 | 10,9 | |
| 5 år | 2,7 | 118,61 | |
| 10 år | 2,7 | 171,09 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Peter Stern
CEO | Verkställande Direktör | 54 | 2025-01-01 |
| Finansdirektör/CFO | 49 | 2026-06-22 | |
Francis Shanahan
CTO | Teknisk/Vetenskaplig/F&U Direktör | - | 2025-06-12 |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
| Direktör/Styrelseledamot | 62 | 2018-03-01 | |
Jay Hoag
CHM | Ordförande | 67 | 2024-05-02 |
Karen Boone
CHM | Ordförande | 52 | 2022-09-12 |
| Datum | Insider | Typ | Huvudposition | Kvantitet | % av börsvärdet. | Betydelse |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 26-08-19 | Försäljning | Chef / ledande befattningshavare | −112 512 | 0,0270% | ||
| 26-08-19 | Försäljning | Controller / Revisor | −4 912 | 0,0012% | ||
| 26-08-18 | Kostnadsfri | Finanschef | −968 015 | 0,2321% |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| −1,65 % | 0,00 % | −27,22 % | −15,99 % | 2,39 md | ||
| −0,60 % | −3,66 % | +15,26 % | +47,55 % | 5,08 md | ||
| +0,47 % | −0,31 % | −20,26 % | −6,36 % | 4,26 md | ||
| +3,76 % | +2,40 % | −8,12 % | +67,70 % | 2,95 md | ||
| +0,13 % | −0,51 % | +66,60 % | −9,92 % | 2,8 md | ||
| −0,24 % | −0,12 % | +57,15 % | +166,92 % | 1,94 md | ||
| −0,47 % | +0,22 % | −33,49 % | +99,28 % | 1,49 md | ||
| +0,40 % | −4,18 % | −12,50 % | +64,49 % | 1,2 md | ||
| +1,03 % | +2,86 % | −7,06 % | −7,82 % | 1,02 md | ||
| −0,14 % | +1,00 % | −9,24 % | +91,08 % | 833 mn | ||
| Genomsnitt | +0,17 % | −0,56 % | +2,11 % | +49,69 % | 2,4 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | +0,03 % | −0,86 % | +4,99 % | +40,28 % |
| 2027 * | 2028 * | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 2,37 md 2,04 md 1,92 md 1,75 md 3,29 md 226 md 3,31 md 22,72 md 8,84 md 114 md 8,91 md 8,71 md 379 md | 2,36 md 2,03 md 1,91 md 1,74 md 3,28 md 225 md 3,3 md 22,63 md 8,81 md 114 md 8,87 md 8,68 md 377 md |
| Nettoinkomst | 149 mn 128 mn 120 mn 110 mn 206 mn 14,14 md 207 mn 1,42 md 554 mn 7,17 md 558 mn 546 mn 23,74 md | 168 mn 145 mn 136 mn 124 mn 233 mn 15,99 md 235 mn 1,61 md 626 mn 8,11 md 631 mn 617 mn 26,84 md |
| Netto Skuld | −590 mn −508 mn −477 mn −436 mn −818 mn −56,17 md −824 mn −5,66 md −2,2 md −28,48 md −2,22 md −2,17 md −94,32 md | −668 mn −575 mn −540 mn −493 mn −926 mn −63,56 md −933 mn −6,4 md −2,49 md −32,23 md −2,51 md −2,45 md −107 md |
| Datum | Kurs | Förändring | Volym |
|---|---|---|---|
| 2026-08-31 | 5,360 US$ | −1,65 % | 6 645 990 |
| 2026-08-28 | 5,450 US$ | +2,83 % | 6 345 717 |
| 2026-08-27 | 5,300 US$ | −1,12 % | 5 759 536 |
| 2026-08-26 | 5,360 US$ | −0,37 % | 5 199 222 |
| 2026-08-25 | 5,380 US$ | +0,37 % | 4 691 500 |
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.

Kvartalsintäkter - Överraskningsgrad
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån

















