|
Slutkurs
Nigerian S.E.
2026-09-04
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 2 995,00 NGN | 0,00 % |
|
+5,83 % | +52,96 % |
| 07-30 | Nestlé Nigeria rapporterar resultat för första halvåret 2026 | CI |
| 04-30 | Nestle Nigeria PLC rapporterar intäkter på 326,13 miljarder naira för det första kvartalet | RE |
| Börsvärde | 2 374 md 1,8 md 1,55 md 1,45 md 1,33 md 2,49 md 170 md 2,49 md 17,18 md 6,67 md 87,02 md 6,75 md 6,6 md 280 md | P/E-tal 2026 * |
15,8x | P/E-tal 2027 * | 13,2x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 2 690 md 2,04 md 1,75 md 1,65 md 1,51 md 2,82 md 192 md 2,82 md 19,47 md 7,56 md 98,61 md 7,64 md 7,48 md 318 md | EV / Försäljning 2026 * |
1,96x | EV / Försäljning 2027 * | 1,66x |
| Fri-Float |
29,19 % | Avkastning 2026 * |
1,35 % | Avkastning 2027 * | 5,29 % |
| 1 vecka | +5,83 % | ||
| Pågående månad | +5,83 % | ||
| 1 månad | +8,91 % | ||
| 3 månader | −4,16 % | ||
| 6 månader | −7,85 % | ||
| Pågående år | +52,96 % |
| 1 vecka | 2 830 | 2 995 | |
| 1 månad | 2 750 | 2 995 | |
| Pågående år | 1 958 | 3 395 | |
| 1 år | 1 730 | 3 395 | |
| 3 år | 795,3 | 3 395 | |
| 5 år | 795,3 | 3 395 | |
| 10 år | 570 | 3 395 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
| Verkställande Direktör | - | 2020-09-01 | |
Josue Mbassi
DFI | Finansdirektör/CFO | - | 2026-02-01 |
Walid Hbaika
CTO | Teknisk/Vetenskaplig/F&U Direktör | - | - |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
| Direktör/Styrelseledamot | 58 | 2008-11-14 | |
Gbenga Oyebode
CHM | Ordförande | 67 | 2023-06-07 |
Juliet Ehimuan
BRD | Direktör/Styrelseledamot | - | 2020-02-24 |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 0,00 % | +5,83 % | +60,16 % | +174,77 % | 1,8 md | ||
| +0,60 % | −0,39 % | +3,85 % | −24,51 % | 249 md | ||
| −0,28 % | −1,73 % | −0,75 % | −11,90 % | 78,21 md | ||
| +0,19 % | −1,06 % | −15,13 % | +20,70 % | 47,64 md | ||
| −0,10 % | −0,40 % | +108,60 % | +507,51 % | 45,76 md | ||
| +0,27 % | +3,77 % | +34,43 % | +7,26 % | 40,78 md | ||
| −1,09 % | −3,30 % | −6,65 % | −18,36 % | 34,79 md | ||
| −0,12 % | −4,73 % | +23,19 % | +69,25 % | 31,65 md | ||
| −0,68 % | −3,31 % | −8,94 % | −23,66 % | 29,47 md | ||
| −0,35 % | −2,46 % | +17,38 % | +29,36 % | 29 md | ||
| Genomsnitt | −0,16 % | −0,80 % | +21,61 % | +73,04 % | 58,79 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | +0,12 % | −0,98 % | +12,59 % | +33,16 % |
| 2026 * | 2027 * | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 1 374 md 1,04 md 895 mn 842 mn 769 mn 1,44 md 98,16 md 1,44 md 9,95 md 3,86 md 50,36 md 3,9 md 3,82 md 162 md | 1 570 md 1,19 md 1,02 md 962 mn 879 mn 1,64 md 112 md 1,65 md 11,37 md 4,41 md 57,56 md 4,46 md 4,36 md 185 md |
| Nettoinkomst | 150 md 114 mn 97,74 mn 91,96 mn 84 mn 157 mn 10,72 md 158 mn 1,09 md 422 mn 5,5 md 427 mn 417 mn 17,73 md | 180 md 136 mn 117 mn 110 mn 101 mn 189 mn 12,88 md 189 mn 1,31 md 507 mn 6,61 md 512 mn 501 mn 21,3 md |
| Netto Skuld | 316 md 239 mn 206 mn 194 mn 177 mn 331 mn 22,59 md 332 mn 2,29 md 888 mn 11,59 md 899 mn 879 mn 37,34 md | 240 md 181 mn 156 mn 147 mn 134 mn 251 mn 17,11 md 251 mn 1,73 md 673 mn 8,78 md 681 mn 666 mn 28,29 md |
| Datum | Kurs | Förändring | Volym |
|---|---|---|---|
| 2026-09-04 | 2 995,00 NGN | 0,00 % | 132 387 |
| 2026-09-03 | 2 995,00 NGN | 0,00 % | 337 973 |
| 2026-09-02 | 2 995,00 NGN | 0,00 % | 98 535 |
| 2026-09-01 | 2 995,00 NGN | +5,83 % | 324 641 |
| 2026-08-31 | 2 830,00 NGN | 0,00 % | 80 215 |
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.

Årliga vinster - Överraskningsgrad
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån
















