|
Marknaden stängd -
NYSE
22.00.03 2026-09-04
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 49,66 USD | +2,96 % |
|
+1,08 % | +18,13 % |
| Börsvärde | 3,48 md 3 md 2,82 md 2,57 md 4,82 md 329 md 4,83 md 33,31 md 12,92 md 169 md 13,07 md 12,79 md 543 md | P/E-tal 2026 * |
17,2x | P/E-tal 2027 * | 9,77x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 3,48 md 3 md 2,82 md 2,57 md 4,82 md 329 md 4,83 md 33,31 md 12,92 md 169 md 13,07 md 12,79 md 543 md | EV / Försäljning 2026 * |
0,58x | EV / Försäljning 2027 * | 0,56x |
| Fri-Float |
99,13 % | Avkastning 2026 * |
2,94 % | Avkastning 2027 * | 3,09 % |
| Börs | Mnemo | Qualidade | |
|---|---|---|---|
NYSE
| HNI | Fördröjd | |
CBOE
| HNI | Realtid | |
Deutsche Boerse AG
| HO9 | Fördröjd | |
Börse Stuttgart
| HO9 | Fördröjd | |
Boerse Muenchen
| HO9 | Realtid | |
Tradegate
| HO9 | Realtid |
Senaste Transkript : HNI Corporation
| 1 dag | +2,96 % | ||
| 1 vecka | +1,08 % | ||
| Pågående månad | +2,54 % | ||
| 1 månad | +2,52 % | ||
| 3 månader | +64,98 % | ||
| 6 månader | +14,69 % | ||
| Pågående år | +18,13 % |
| 1 vecka | 47,18 | 49,74 | |
| 1 månad | 45,39 | 50,41 | |
| Pågående år | 28,93 | 52,79 | |
| 1 år | 28,93 | 52,79 | |
| 3 år | 28,93 | 58,42 | |
| 5 år | 24,6 | 58,42 | |
| 10 år | 16,6 | 58,42 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Jeffrey Lorenger
CEO | Verkställande Direktör | 61 | 2018-06-28 |
Bishop Bullock
COO | Verksamhetschef | 49 | 2025-06-16 |
Radhakrishna Rao
CTO | Teknisk/Vetenskaplig/F&U Direktör | 60 | - |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Larry Porcellato
CHM | Ordförande | 67 | 2019-01-01 |
Mary Bell
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 65 | 2006-11-10 |
Jeffrey Lorenger
CHM | Ordförande | 61 | 2020-02-12 |
| Datum | Insider | Typ | Huvudposition | Kvantitet | % av börsvärdet. | Betydelse |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 26-08-28 | Räkenskapsår | Verkställande direktör | 4 512 | 0,0063% | ||
| 26-08-27 | Räkenskapsår | Verkställande direktör | 118 728 | 0,1649% | ||
| 26-08-24 | Räkenskapsår | Verkställande direktör | 2 100 | 0,0029% |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| +2,96 % | +1,08 % | +7,42 % | +53,56 % | 3,48 md | ||
| −0,14 % | −3,26 % | +9,02 % | +59,38 % | 4,24 md | ||
| +0,30 % | +0,90 % | +29,81 % | +12,31 % | 3,17 md | ||
| −0,25 % | +1,31 % | −2,13 % | +9,13 % | 1,46 md | ||
| +1,84 % | +3,03 % | +9,68 % | −16,29 % | 401 mn | ||
| +0,92 % | −2,44 % | +28,36 % | - | 376 mn | ||
| −1,77 % | −1,71 % | −24,37 % | - | 277 mn | ||
| +0,87 % | +0,06 % | +3,45 % | +10,50 % | 174 mn | ||
| +3,35 % | +1,89 % | +8,54 % | −10,74 % | 139 mn | ||
| +0,52 % | −2,09 % | −31,64 % | +99,19 % | 106 mn | ||
| Genomsnitt | +0,86 % | −0,62 % | +3,81 % | +27,13 % | 1,38 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | +0,84 % | −1,50 % | +11,70 % | +37,57 % |
| 2026 * | 2027 * | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 5,98 md 5,15 md 4,85 md 4,43 md 8,28 md 565 md 8,3 md 57,26 md 22,22 md 290 md 22,47 md 21,98 md 934 md | 6,2 md 5,34 md 5,02 md 4,59 md 8,58 md 586 md 8,61 md 59,35 md 23,03 md 301 md 23,3 md 22,79 md 968 md |
| Nettoinkomst | 203 mn 174 mn 164 mn 150 mn 280 mn 19,13 md 281 mn 1,94 md 752 mn 9,82 md 761 mn 744 mn 31,62 md | 356 mn 306 mn 288 mn 263 mn 492 mn 33,58 md 493 mn 3,4 md 1,32 md 17,23 md 1,34 md 1,31 md 55,5 md |
| Netto Skuld | - | - |
| Datum | Kurs | Förändring | Volym |
|---|---|---|---|
| 2026-09-04 | 49,66 US$ | +2,96 % | 369 466 |
| 2026-09-03 | 48,23 US$ | −0,25 % | 593 549 |
| 2026-09-02 | 48,35 US$ | +1,88 % | 503 106 |
| 2026-09-01 | 47,46 US$ | −2,00 % | 390 967 |
| 2026-08-31 | 48,43 US$ | −1,42 % | 1 277 669 |
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.

Kvartalsintäkter - Överraskningsgrad
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån

















