|
Slutkurs
NYSE
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| - USD | -.--% |
|
-.--% | - |
| 08-21 | Cleveland-Cliffs planerar miljarduppgradering av stålverk i Ohio | MT |
| 08-21 | Cleveland-Cliffs matchar statligt bidrag på 500 miljoner dollar för stålprojekt i Ohio | RE |
| Börsvärde | 6,59 md 5,67 md 5,33 md 4,86 md 9,14 md 627 md 9,2 md 63,13 md 24,56 md 318 md 24,74 md 24,2 md 1 053 md | P/E-tal 2026 * |
−60,8x | P/E-tal 2027 * | 12,6x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 13,85 md 11,93 md 11,2 md 10,22 md 19,21 md 1 318 md 19,34 md 133 md 51,64 md 668 md 52,02 md 50,89 md 2 213 md | EV / Försäljning 2026 * |
0,65x | EV / Försäljning 2027 * | 0,6x |
| Fri-Float |
93,33 % | Avkastning 2026 * |
-
| Avkastning 2027 * | - |
Senaste Transkript : Cleveland-Cliffs Inc.
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
C. Gonçalves
CEO | Verkställande Direktör | 68 | 2014-08-07 |
Celso Goncalves
DFI | Finansdirektör/CFO | 38 | 2021-09-01 |
Clifford Smith
COO | Verksamhetschef | 66 | 2019-01-01 |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
C. Gonçalves
CHM | Ordförande | 68 | 2014-08-07 |
John Baldwin
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 69 | 2014-09-09 |
Ralph Michael
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 71 | 2020-03-13 |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| -.--% | -.--% | - | - | 6,63 md | ||
| −0,34 % | +2,04 % | +67,85 % | +45,06 % | 56,83 md | ||
| −0,77 % | +2,07 % | +124,91 % | +161,31 % | 56,53 md | ||
| −0,87 % | +1,46 % | +80,30 % | +118,24 % | 33,63 md | ||
| −1,18 % | +0,77 % | +19,13 % | +50,76 % | 24,32 md | ||
| −0,00 % | −0,14 % | +97,78 % | +660,69 % | 23,61 md | ||
| +4,61 % | +4,89 % | +11,12 % | +1,35 % | 22,12 md | ||
| +0,30 % | +9,19 % | +18,56 % | −41,64 % | 18,52 md | ||
| −0,19 % | +3,77 % | +88,76 % | +64,15 % | 10,82 md | ||
| −1,05 % | −3,88 % | +38,98 % | +231,37 % | 10,66 md | ||
| Genomsnitt | +0,02 % | +1,51 % | +60,82 % | +143,48 % | 28,56 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | −0,13 % | +1,70 % | +71,42 % | +135,82 % |
| 2026 * | 2027 * | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 21,47 md 18,49 md 17,36 md 15,84 md 29,76 md 2 043 md 29,98 md 206 md 80,02 md 1 036 md 80,61 md 78,86 md 3 430 md | 22,07 md 19 md 17,84 md 16,29 md 30,6 md 2 100 md 30,82 md 211 md 82,27 md 1 065 md 82,88 md 81,08 md 3 526 md |
| Nettoinkomst | −95,34 mn −82,09 mn −77,08 mn −70,36 mn −132 mn −9,07 md −133 mn −913 mn −355 mn −4,6 md −358 mn −350 mn −15,23 md | 540 mn 465 mn 437 mn 399 mn 749 mn 51,4 md 754 mn 5,17 md 2,01 md 26,06 md 2,03 md 1,98 md 86,3 md |
| Netto Skuld | 7,26 md 6,25 md 5,87 md 5,36 md 10,07 md 691 md 10,14 md 69,59 md 27,07 md 350 md 27,27 md 26,68 md 1 160 md | 6,59 md 5,68 md 5,33 md 4,86 md 9,14 md 627 md 9,2 md 63,15 md 24,57 md 318 md 24,75 md 24,21 md 1 053 md |
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.

Kvartalsintäkter - Överraskningsgrad
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån

















