|
Marknaden stängd -
Deutsche Boerse AG
08.24.27 2026-09-04
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 27,28 EUR | −1,87 % |
|
+2,02 % | +145,32 % |
| 09-02 | 2CRSi stiger på börsen – Portzamparc behåller aktien i sin favoritlista | |
| 08-06 | 2CRSi förtydligar detaljer kring AETHER-projektet |
| Börsvärde | 649 mn 755 mn 611 mn 558 mn 1,04 md 71,24 md 1,05 md 7,22 md 2,8 md 36,55 md 2,83 md 2,77 md 118 md | P/E-tal 2026 * |
31,3x | P/E-tal 2027 * | 9,34x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 644 mn 749 mn 606 mn 554 mn 1,04 md 70,7 md 1,04 md 7,16 md 2,78 md 36,27 md 2,81 md 2,75 md 117 md | EV / Försäljning 2026 * |
1,55x | EV / Försäljning 2027 * | 0,55x |
| Fri-Float |
39,37 % | Avkastning 2026 * |
-
| Avkastning 2027 * | - |
| Börs | Mnemo | Qualidade | |
|---|---|---|---|
Euronext Paris
| AL2SI | Realtid | |
Börse Stuttgart
| 52C | Fördröjd | |
CBOE
| Realtid | ||
Tradegate
| 52C | Realtid | |
Boerse Muenchen
| 52C | Realtid | |
Deutsche Boerse AG
| 52C | Fördröjd | |
CBOE
| Realtid |
| 1 dag | −1,87 % | ||
| 1 vecka | +2,02 % | ||
| Pågående månad | +0,66 % | ||
| 1 månad | +13,86 % | ||
| 3 månader | −50,80 % | ||
| 6 månader | +29,29 % | ||
| Pågående år | +145,32 % |
| 1 vecka | 25,04 | 27,8 | |
| 1 månad | 25,04 | 28,3 | |
| Pågående år | 10,2 | 56,85 | |
| 1 år | 7,68 | 56,85 | |
| 3 år | 0,77 | 56,85 | |
| 5 år | 0,77 | 56,85 | |
| 10 år | 0,77 | 56,85 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Alain Wilmouth
CEO | Verkställande Direktör | 54 | 2005-09-20 |
Daniel Ciz
ADM | Administrativ Direktör | - | 2024-07-08 |
| Företagsledare/Principal | 47 | 2017-01-01 |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Alain Wilmouth
CHM | Ordförande | 54 | 2018-04-26 |
| Direktör/Styrelseledamot | 87 | 2018-05-24 | |
| Direktör/Styrelseledamot | 47 | 2018-05-24 |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| −1,87 % | +2,02 % | - | - | 722 mn | ||
| +1,50 % | +14,88 % | +313,78 % | +668,65 % | 334 md | ||
| +6,34 % | +2,35 % | +361,62 % | +1 052,35 % | 181 md | ||
| −4,48 % | −0,59 % | +124,53 % | +189,21 % | 72,3 md | ||
| +6,09 % | +8,14 % | +204,51 % | +254,87 % | 48,32 md | ||
| +8,18 % | +6,25 % | +281,82 % | +986,76 % | 40,83 md | ||
| +3,05 % | −3,08 % | +362,77 % | +1 496,77 % | 40,4 md | ||
| +2,22 % | +6,95 % | +12,86 % | +7,47 % | 28,79 md | ||
| +5,56 % | +6,22 % | +61,42 % | +156,25 % | 22,73 md | ||
| +3,01 % | −2,99 % | +145,42 % | +129,85 % | 21,38 md | ||
| Genomsnitt | +2,16 % | +2,72 % | +207,64 % | +549,13 % | 87,71 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | +0,80 % | +4,94 % | +278,78 % | +692,75 % |
| 2026 * | 2027 * | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 416 mn 483 mn 391 mn 357 mn 668 mn 45,59 md 670 mn 4,62 md 1,79 md 23,39 md 1,81 md 1,77 md 75,35 md | 1,13 md 1,31 md 1,06 md 972 mn 1,82 md 124 md 1,82 md 12,57 md 4,88 md 63,64 md 4,93 md 4,83 md 205 md |
| Nettoinkomst | 20,8 mn 24,17 mn 19,57 mn 17,88 mn 33,44 mn 2,28 md 33,53 mn 231 mn 89,74 mn 1,17 md 90,77 mn 88,79 mn 3,77 md | 60,25 mn 70,02 mn 56,69 mn 51,78 mn 96,87 mn 6,61 md 97,14 mn 670 mn 260 mn 3,39 md 263 mn 257 mn 10,93 md |
| Netto Skuld | −4,95 mn −5,75 mn −4,66 mn −4,25 mn −7,96 mn −543 mn −7,98 mn −55,03 mn −21,36 mn −279 mn −21,6 mn −21,13 mn −898 mn | −25,05 mn −29,11 mn −23,57 mn −21,53 mn −40,28 mn −2,75 md −40,39 mn −279 mn −108 mn −1,41 md −109 mn −107 mn −4,54 md |
| Datum | Kurs | Förändring |
|---|---|---|
| 2026-09-04 | 27,28 € | −1,87 % |
| 2026-09-03 | 27,80 € | +11,02 % |
| 2026-09-02 | 25,04 € | −3,17 % |
| 2026-09-01 | 25,86 € | −4,58 % |
| 2026-08-31 | 27,10 € | +1,35 % |
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.

Årliga vinster - Överraskningsgrad
- Börsen
- Aktier
- AL2SI Aktie
- 52C Aktie
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån



















