|
Marknaden stängd -
Nasdaq
22.00.00 2026-08-28
|
Förmarknad 14.10.12 | |||
| 34,72 USD | +0,06 % |
|
34,58 | −0,42 % |
| 08-25 | Instacart och Petsense by Tractor Supply inleder samarbete om hemleveranser samma dag | MT |
| 08-24 | Tractor Supply Company handlas exklusive utdelning i dag | FW |
| Börsvärde | 18,09 md 15,59 md 14,62 md 13,34 md 25,13 md 1 729 md 25,21 md 173 md 67,66 md 873 md 67,92 md 66,44 md 2 894 md | P/E-tal 2026 * |
18,5x | P/E-tal 2027 * | 17x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 20,08 md 17,31 md 16,23 md 14,81 md 27,9 md 1 919 md 27,99 md 193 md 75,11 md 969 md 75,4 md 73,76 md 3 213 md | EV / Försäljning 2026 * |
1,26x | EV / Försäljning 2027 * | 1,2x |
| Fri-Float |
58,26 % | Avkastning 2026 * |
2,78 % | Avkastning 2027 * | 2,96 % |
Senaste Transkript : Tractor Supply Company
| 1 dag | −0,42 % | ||
| 1 vecka | −0,74 % | ||
| Pågående månad | +12,84 % | ||
| 1 månad | +14,93 % | ||
| 3 månader | +10,12 % | ||
| 6 månader | −33,59 % | ||
| Pågående år | −30,57 % |
| 1 vecka | 34,45 | 36 | |
| 1 månad | 31,45 | 36,89 | |
| Pågående år | 28,36 | 56,28 | |
| 1 år | 28,36 | 62,26 | |
| 3 år | 28,36 | 63,99 | |
| 5 år | 28,36 | 63,99 | |
| 10 år | 9,97 | 63,99 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Harry Lawton
CEO | Verkställande Direktör | 52 | 2020-01-13 |
Kurt Barton
DFI | Finansdirektör/CFO | 54 | 2017-03-01 |
Craig Ledbetter
COO | Verksamhetschef | - | 2024-07-01 |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Edna Morris
CHM | Ordförande | 74 | 2023-05-11 |
Mark Weikel
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 70 | 2014-02-05 |
| Direktör/Styrelseledamot | 55 | 2016-11-03 |
| Datum | Insider | Typ | Huvudposition | Kvantitet | % av börsvärdet. | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 26-08-08 | Tax | Operativ chef | −28 | 0,0000% | ||
| 26-08-06 | Kostnadsfri | Chef / ledande befattningshavare | 7 712 | 0,0015% | ||
| 26-08-06 | Kostnadsfri | Responsable ventes & marketing | 3 856 | 0,0007% |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| +0,06 % | −0,74 % | −43,78 % | −22,14 % | 18,09 md | ||
| −0,78 % | −2,43 % | +1,51 % | +16,51 % | 7,81 md | ||
| +0,64 % | +0,17 % | +35,70 % | +16,40 % | 5,46 md | ||
| −0,23 % | −0,91 % | −14,06 % | −8,27 % | 4,09 md | ||
| +0,79 % | −0,12 % | +19,41 % | +60,52 % | 1,55 md | ||
| +1,69 % | +6,67 % | −16,52 % | −24,53 % | 1,34 md | ||
| +0,60 % | −2,04 % | −27,29 % | −12,13 % | 1,21 md | ||
| −0,36 % | +2,23 % | −24,36 % | −36,80 % | 1,12 md | ||
| +1,71 % | +4,10 % | +50,00 % | −7,16 % | 596 mn | ||
| −0,33 % | +1,23 % | −32,38 % | −15,23 % | 513 mn | ||
| Genomsnitt | +0,11 % | +0,74 % | −5,18 % | −3,28 % | 4,18 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | −0,23 % | −0,38 % | −16,33 % | −5,34 % |
| 2026 * | 2027 * | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 15,95 md 13,75 md 12,89 md 11,77 md 22,16 md 1 525 md 22,24 md 153 md 59,66 md 770 md 59,9 md 58,59 md 2 552 md | 16,61 md 14,32 md 13,42 md 12,25 md 23,08 md 1 588 md 23,16 md 159 md 62,14 md 802 md 62,38 md 61,02 md 2 658 md |
| Nettoinkomst | 976 mn 841 mn 789 mn 720 mn 1,36 md 93,31 md 1,36 md 9,36 md 3,65 md 47,1 md 3,67 md 3,59 md 156 md | 1,05 md 906 mn 850 mn 776 mn 1,46 md 101 md 1,47 md 10,08 md 3,93 md 50,75 md 3,95 md 3,86 md 168 md |
| Netto Skuld | 1,99 md 1,72 md 1,61 md 1,47 md 2,77 md 191 md 2,78 md 19,11 md 7,45 md 96,17 md 7,48 md 7,32 md 319 md | 1,8 md 1,55 md 1,46 md 1,33 md 2,51 md 172 md 2,51 md 17,29 md 6,75 md 87,03 md 6,77 md 6,63 md 289 md |
| Datum | Kurs | Förändring | Volym |
|---|---|---|---|
| 2026-08-28 | 34,72 US$ | +0,06 % | 8 332 406 |
| 2026-08-27 | 34,70 US$ | −0,89 % | 7 610 004 |
| 2026-08-26 | 35,01 US$ | −1,05 % | 5 805 640 |
| 2026-08-25 | 35,38 US$ | −1,50 % | 7 642 593 |
| 2026-08-24 | 35,92 US$ | +2,69 % | 9 426 920 |
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.

Kvartalsintäkter - Överraskningsgrad
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån
















