Nidec Corporation Aktie Deutsche Boerse AG
Aktier
NIB1
US6540901096
Elektriska komponenter och utrustning
OTC Markets Traded|
Fördröjd
Deutsche Boerse AG
08.22.40 2026-09-02
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 3,200 EUR | −3,03 % |
|
−4,76 % | +18,52 % |
| 08-21 | Flera aktieägare i Nidec kräver rättsliga åtgärder efter misstänkt bokföringsfusk | MT |
| 08-05 | Nidec skjuter upp delårsrapporten för första kvartalet 2026/2027 | CI |
| Börsvärde | 2 947 md 18,41 md 15,88 md 14,94 md 13,61 md 25,59 md 1 747 md 25,73 md 177 md 68,74 md 889 md 69,12 md 67,62 md | P/E-tal 2026 * |
19,8x | P/E-tal 2027 * | 15,6x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 3 251 md 20,31 md 17,52 md 16,48 md 15,01 md 28,23 md 1 927 md 28,38 md 195 md 75,82 md 980 md 76,24 md 74,59 md | EV / Försäljning 2026 * |
1,23x | EV / Försäljning 2027 * | 1,14x |
| Fri-Float |
82,81 % | Avkastning 2026 * |
1,67 % | Avkastning 2027 * | 1,83 % |
Senaste Transkript : Nidec Corporation
| 1 dag | −3,03 % | ||
| 1 vecka | −4,76 % | ||
| Pågående månad | −3,03 % | ||
| 1 månad | −4,19 % | ||
| 3 månader | −20,00 % | ||
| 6 månader | +0,63 % | ||
| Pågående år | +18,52 % |
| 1 vecka | 3,2 | 3,38 | |
| 1 månad | 3,2 | 3,68 | |
| Pågående år | 2,26 | 4,2 | |
| 1 år | 2,16 | 4,4 | |
| 3 år | 2,16 | 9,2 | |
| 5 år | 2,16 | 13,3 | |
| 10 år | 2,16 | 15,7 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Mitsuya Kishida
CEO | Verkställande Direktör | 66 | - |
Kazuo Nakagawa
DFI | Finansdirektör/CFO | - | 2026-03-03 |
Takaaki Onishi
CTO | Teknisk/Vetenskaplig/F&U Direktör | - | - |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Mitsuya Kishida
CHM | Ordförande | 66 | 2025-12-19 |
Masayuki Minai
BRD | Direktör/Styrelseledamot | - | 2026-06-18 |
Hiroshi Yoshii
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 60 | 2025-06-01 |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| −3,03 % | −4,76 % | - | - | 18,41 md | ||
| −0,85 % | −4,36 % | +20,49 % | +99,47 % | 247 md | ||
| −1,50 % | −4,95 % | +17,80 % | +51,48 % | 250 md | ||
| +0,50 % | −3,19 % | +37,21 % | +84,19 % | 188 md | ||
| −2,78 % | −4,52 % | +11,91 % | +67,21 % | 152 md | ||
| +1,36 % | +9,06 % | +171,08 % | +439,02 % | 153 md | ||
| −1,06 % | +0,09 % | +100,68 % | +542,01 % | 98,55 md | ||
| +0,80 % | +0,40 % | +68,46 % | +128,18 % | 94,17 md | ||
| −3,16 % | −4,73 % | +11,84 % | +49,24 % | 82,35 md | ||
| −3,93 % | −4,05 % | +145,79 % | +2 405,33 % | 54,81 md | ||
| Genomsnitt | −1,30 % | −0,87 % | +65,03 % | +429,57 % | 146,62 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | −0,89 % | −1,47 % | +52,89 % | +251,58 % |
| 2026 * | 2027 * | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 2 642 md 16,5 md 14,23 md 13,39 md 12,2 md 22,94 md 1 566 md 23,06 md 158 md 61,61 md 797 md 61,96 md 60,61 md | 2 707 md 16,91 md 14,59 md 13,72 md 12,5 md 23,51 md 1 605 md 23,64 md 162 md 63,15 md 816 md 63,5 md 62,12 md |
| Nettoinkomst | 149 md 928 mn 801 mn 753 mn 686 mn 1,29 md 88,11 md 1,3 md 8,91 md 3,47 md 44,82 md 3,49 md 3,41 md | 188 md 1,18 md 1,01 md 954 mn 869 mn 1,63 md 112 md 1,64 md 11,28 md 4,39 md 56,76 md 4,41 md 4,32 md |
| Netto Skuld | 304 md 1,9 md 1,64 md 1,54 md 1,4 md 2,64 md 180 md 2,65 md 18,19 md 7,08 md 91,55 md 7,12 md 6,97 md | 138 md 864 mn 745 mn 701 mn 638 mn 1,2 md 81,96 md 1,21 md 8,28 md 3,22 md 41,69 md 3,24 md 3,17 md |
| Datum | Kurs | Förändring |
|---|---|---|
| 2026-09-02 | 3,200 € | −3,03 % |
| 2026-09-01 | 3,300 € | 0,00 % |
| 2026-08-31 | 3,300 € | 0,00 % |
| 2026-08-28 | 3,300 € | −2,37 % |
| 2026-08-27 | 3,380 € | +0,60 % |
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.

Kvartalsintäkter - Överraskningsgrad
- Börsen
- Aktier
- 6594 Aktie
- NIB1 Aktie
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån
















