|
Marknaden stängd -
TEL AVIV STOCK EXCHANGE
16.28.38 2026-08-31
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 11 020,00 ILa | +0,18 % |
|
+18,71 % | −21,06 % |
| Börsvärde | 10,18 md 0 3,4 md 2,93 md 2,75 md 2,51 md 4,71 md 323 md 4,74 md 32,55 md 12,67 md 164 md 12,76 md 12,48 md 543 md | P/E-tal 2024 |
19,9x | P/E-tal 2025 | 29x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 10,4 md 0 3,47 md 2,99 md 2,81 md 2,56 md 4,81 md 330 md 4,85 md 33,25 md 12,94 md 167 md 13,03 md 12,75 md 555 md | EV / Försäljning 2024 |
1,06x | EV / Försäljning 2025 | 1,46x |
| Fri-Float |
51,71 % | Avkastning 2024 |
3,75 % | Avkastning 2025 | 2,46 % |
| 1 dag | +0,18 % | ||
| 1 vecka | +18,71 % | ||
| Pågående månad | +27,40 % | ||
| 1 månad | +27,40 % | ||
| 3 månader | +28,07 % | ||
| 6 månader | +11,21 % | ||
| Pågående år | −21,06 % |
| 1 vecka | 9 220 | 11 230 | |
| 1 månad | 8 442 | 11 230 | |
| Pågående år | 7 180 | 15 240 | |
| 1 år | 7 180 | 15 240 | |
| 3 år | 6 330 | 15 240 | |
| 5 år | 6 080 | 15 240 | |
| 10 år | 2 580 | 15 240 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Moti Gutman
CEO | Verkställande Direktör | 64 | 2010-03-19 |
Nevo Brenner
DFI | Finansdirektör/CFO | 49 | 2022-06-01 |
Kobi Ben Moshe
CTO | Teknisk/Vetenskaplig/F&U Direktör | - | 2017-01-01 |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Eliezer Oren
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 75 | 2002-01-01 |
| Ordförande | 58 | 2007-01-11 | |
| Direktör/Styrelseledamot | 79 | 2012-12-26 |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| +0,18 % | +18,71 % | −5,00 % | +42,69 % | 3,42 md | ||
| −0,52 % | +1,48 % | −2,91 % | +59,69 % | 222 md | ||
| +0,45 % | +2,03 % | −25,71 % | −41,22 % | 116 md | ||
| −0,26 % | +1,34 % | +40,02 % | +108,54 % | 114 md | ||
| +2,45 % | +4,23 % | −22,22 % | −29,24 % | 88,66 md | ||
| +0,15 % | +2,30 % | −22,46 % | +3,45 % | 63,28 md | ||
| −0,89 % | +1,14 % | −22,85 % | −21,00 % | 48,47 md | ||
| −0,90 % | +6,12 % | +8,19 % | +114,11 % | 42,34 md | ||
| 0,00 % | +5,41 % | +8,18 % | +224,69 % | 40,69 md | ||
| −0,30 % | +0,74 % | −9,80 % | +12,11 % | 37,26 md | ||
| Genomsnitt | +0,04 % | +3,61 % | −5,46 % | +47,38 % | 77,58 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | +0,07 % | +1,43 % | −4,23 % | +41,23 % |
| 2024 | 2025 | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 5,58 md 0 1,86 md 1,6 md 1,51 md 1,37 md 2,58 md 177 md 2,6 md 17,84 md 6,94 md 89,87 md 6,99 md 6,84 md 298 md | 6,24 md 0 2,08 md 1,79 md 1,68 md 1,54 md 2,89 md 198 md 2,91 md 19,95 md 7,76 md 100 md 7,82 md 7,65 md 333 md |
| Nettoinkomst | 272 mn 0 90,94 mn 78,3 mn 73,52 mn 67,11 mn 126 mn 8,65 md 127 mn 871 mn 339 mn 4,39 md 341 mn 334 mn 14,53 md | 307 mn 0 103 mn 88,32 mn 82,93 mn 75,7 mn 142 mn 9,76 md 143 mn 983 mn 382 mn 4,95 md 385 mn 377 mn 16,39 md |
| Netto Skuld | 489 mn 0 163 mn 141 mn 132 mn 121 mn 226 mn 15,54 md 228 mn 1,57 md 609 mn 7,88 md 613 mn 600 mn 26,1 md | 219 mn 0 73,25 mn 63,07 mn 59,22 mn 54,06 mn 102 mn 6,97 md 102 mn 702 mn 273 mn 3,53 md 275 mn 269 mn 11,7 md |
| Datum | Kurs | Förändring | Volym |
|---|---|---|---|
| 2026-08-31 | 11 020,00 ILA | +0,18 % | 246 151 |
| 2026-08-28 | 11 000,00 ILA | +3,00 % | 168 406 |
| 2026-08-27 | 10 680,00 ILA | +6,89 % | 291 503 |
| 2026-08-26 | 9 992,00 ILA | +2,59 % | 372 240 |
| 2026-08-25 | 9 740,00 ILA | +4,92 % | 254 344 |
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.

Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån
















