|
Marknaden stängd -
BME
17.35.24 2026-08-31
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 42,10 EUR | −0,47 % |
|
+0,43 % | +37,45 % |
| 08-26 | Ibex 35 stiger i väntan på Nvidia och amerikanska inflationssiffror | RE |
| 08-14 | Spanien förlänger driften av kärnkraftverket Almaraz till 2030 | RE |
| Börsvärde | 43,09 md 50,04 md 40,46 md 36,95 md 69,34 md 4 765 md 69,83 md 480 md 186 md 2 418 md 188 md 184 md 7 997 md | P/E-tal 2026 * |
17,8x | P/E-tal 2027 * | 17,8x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 53,96 md 62,67 md 50,67 md 46,27 md 86,83 md 5 967 md 87,44 md 600 md 233 md 3 028 md 235 md 230 md 10 014 md | EV / Försäljning 2026 * |
2,43x | EV / Försäljning 2027 * | 2,58x |
| Fri-Float |
28,85 % | Avkastning 2026 * |
4,07 % | Avkastning 2027 * | 4,16 % |
Senaste Transkript : Endesa, S.A.
| 1 dag | −0,47 % | ||
| 1 vecka | +0,43 % | ||
| Pågående månad | −0,61 % | ||
| 1 månad | −0,61 % | ||
| 3 månader | +17,93 % | ||
| 6 månader | +29,06 % | ||
| Pågående år | +37,45 % |
| 1 vecka | 41,42 | 42,55 | |
| 1 månad | 40,88 | 42,66 | |
| Pågående år | 29,78 | 42,67 | |
| 1 år | 25,25 | 42,67 | |
| 3 år | 15,84 | 42,67 | |
| 5 år | 14,07 | 42,67 | |
| 10 år | 14,07 | 42,67 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
| Verkställande Direktör | - | 2026-04-28 | |
Daniele Caprini
DFI | Finansdirektör/CFO | 53 | 2026-05-20 |
Mar Martínez
IRC | Investor Relations Kontakt | - | 2014-05-01 |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
| Direktör/Styrelseledamot | 71 | 2014-10-07 | |
| Direktör/Styrelseledamot | 75 | 2015-04-27 | |
| Direktör/Styrelseledamot | 66 | 2015-04-27 |
| Datum | Insider | Typ | Huvudposition | Kvantitet | % av börsvärdet. | Betydelse |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 26-02-09 | Försäljning | 2 000 | 0,0002% | |||
| 26-02-06 | Försäljning | 2 000 | 0,0002% | |||
| 26-01-28 | Försäljning | 2 000 | 0,0002% |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| −0,47 % | +0,43 % | - | - | 50,25 md | ||
| Genomsnitt | −0,47 % | |||||
| Viktad genomsnitt av Capi. | −0,47 % |
| 2026 * | 2027 * | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 22,21 md 25,8 md 20,86 md 19,05 md 35,75 md 2 457 md 36 md 247 md 96,12 md 1 246 md 96,88 md 94,74 md 4 123 md | 21,56 md 25,04 md 20,25 md 18,49 md 34,7 md 2 384 md 34,94 md 240 md 93,3 md 1 210 md 94,03 md 91,96 md 4 002 md |
| Nettoinkomst | 2,47 md 2,87 md 2,32 md 2,12 md 3,98 md 274 md 4,01 md 27,53 md 10,7 md 139 md 10,79 md 10,55 md 459 md | 2,39 md 2,78 md 2,25 md 2,05 md 3,85 md 265 md 3,88 md 26,63 md 10,36 md 134 md 10,44 md 10,21 md 444 md |
| Netto Skuld | 10,87 md 12,62 md 10,21 md 9,32 md 17,49 md 1 202 md 17,61 md 121 md 47,02 md 610 md 47,39 md 46,35 md 2 017 md | 12,47 md 14,48 md 11,71 md 10,69 md 20,07 md 1 379 md 20,21 md 139 md 53,95 md 700 md 54,38 md 53,18 md 2 314 md |
| Datum | Kurs | Förändring | Volym |
|---|---|---|---|
| 2026-08-31 | 42,10 € | −0,47 % | 758 501 |
| 2026-08-28 | 42,30 € | +1,29 % | 404 515 |
| 2026-08-27 | 41,76 € | −0,67 % | 635 215 |
| 2026-08-26 | 42,04 € | −0,05 % | 347 943 |
| 2026-08-25 | 42,06 € | +0,33 % | 438 658 |
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.

Kvartalsintäkter - Överraskningsgrad
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån
















