|
Marknaden stängd -
Xetra
17.35.30 2026-08-31
|
Efter stängning 19.25.12 | |||
| 43,60 EUR | −0,46 % |
|
43,60 | 0,00 % |
| 08-05 | ZEAL Network SE, Q2 2026 Earnings Call, Aug 05, 2026 | |
| 08-05 | ZEAL Network rapporterar resultat för det andra kvartalet och första halvåret 2026 | CI |
| Börsvärde | 924 mn 1,07 md 868 mn 792 mn 1,49 md 102 md 1,5 md 10,28 md 4 md 51,79 md 4,03 md 3,94 md 171 md | P/E-tal 2026 * |
22,5x | P/E-tal 2027 * | 17,6x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 891 mn 1,03 md 837 mn 764 mn 1,43 md 98,47 md 1,45 md 9,91 md 3,86 md 49,93 md 3,89 md 3,8 md 165 md | EV / Försäljning 2026 * |
3,42x | EV / Försäljning 2027 * | 2,89x |
| Fri-Float |
52,55 % | Avkastning 2026 * |
3,41 % | Avkastning 2027 * | 4,03 % |
Senaste Transkript : ZEAL Network SE
| 1 dag | −0,46 % | ||
| 1 vecka | +1,16 % | ||
| Pågående månad | +0,46 % | ||
| 1 månad | +0,46 % | ||
| 3 månader | −5,22 % | ||
| 6 månader | −11,92 % | ||
| Pågående år | −17,11 % |
| 1 vecka | 42,6 | 44,4 | |
| 1 månad | 42,6 | 44,9 | |
| Pågående år | 41,7 | 52,8 | |
| 1 år | 41,7 | 52,8 | |
| 3 år | 28,2 | 52,8 | |
| 5 år | 24,65 | 52,8 | |
| 10 år | 16 | 52,8 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Stefan Tweraser
CEO | Verkställande Direktör | 57 | 2025-09-15 |
Andrea Behrendt
DFI | Finansdirektör/CFO | - | 2025-04-01 |
Paul Dingwitz
CTO | Teknisk/Vetenskaplig/F&U Direktör | - | 2021-07-23 |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Oliver Jaster
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 56 | 2008-01-01 |
Thorsten H. Hehl
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 53 | 2013-06-28 |
Jens Schumann
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 53 | 2011-07-01 |
| Datum | Insider | Typ | Huvudposition | Kvantitet | % av börsvärdet. | Betydelse |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 26-02-16 | Kostnadsfri | Styrelseledamot | 749 999 | 3,4591% | ||
| 25-11-17 | Köp | Verkställande direktör | 410 | 0,0019% | ||
| 25-06-16 | Köp | Finanschef | 142 | 0,0007% |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| −0,46 % | +1,16 % | −4,18 % | +33,95 % | 1,07 md | ||
| −1,43 % | −3,43 % | −30,44 % | −64,35 % | 2,12 md | ||
| 0,00 % | +1,05 % | - | - | 342 mn | ||
| +3,20 % | +2,44 % | −3,16 % | −31,23 % | 341 mn | ||
| −0,12 % | −2,32 % | −9,81 % | - | 142 mn | ||
| Genomsnitt | +0,24 % | −1,77 % | −11,90 % | −20,54 % | 803,72 mn | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | −0,61 % | −2,41 % | −19,45 % | −31,33 % |
| 2026 * | 2027 * | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 260 mn 302 mn 244 mn 223 mn 419 mn 28,75 md 422 mn 2,89 md 1,13 md 14,58 md 1,13 md 1,11 md 48,28 md | 301 mn 349 mn 282 mn 258 mn 484 mn 33,21 md 487 mn 3,34 md 1,3 md 16,84 md 1,31 md 1,28 md 55,76 md |
| Nettoinkomst | 41,58 mn 48,3 mn 39,05 mn 35,64 mn 66,96 mn 4,6 md 67,44 mn 463 mn 180 mn 2,33 md 181 mn 177 mn 7,72 md | 52,97 mn 61,52 mn 49,73 mn 45,4 mn 85,29 mn 5,85 md 85,9 mn 589 mn 229 mn 2,97 md 231 mn 226 mn 9,83 md |
| Netto Skuld | −33,13 mn −38,48 mn −31,11 mn −28,4 mn −53,35 mn −3,66 md −53,73 mn −369 mn −143 mn −1,86 md −144 mn −141 mn −6,15 md | −55,55 mn −64,52 mn −52,16 mn −47,61 mn −89,45 mn −6,14 md −90,09 mn −618 mn −240 mn −3,11 md −242 mn −237 mn −10,31 md |
| Datum | Kurs | Förändring | Volym |
|---|---|---|---|
| 2026-08-31 | 43,60 € | −0,46 % | 601 |
| 2026-08-28 | 43,80 € | +2,82 % | 2 187 |
| 2026-08-27 | 42,60 € | −1,16 % | 252 |
| 2026-08-26 | 43,10 € | +0,94 % | 793 |
| 2026-08-25 | 42,70 € | −0,93 % | 496 |
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.

Kvartalsintäkter - Överraskningsgrad
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån
















