|
Realtidsuppskattning
Cboe BZX
21.59.50 2026-09-02
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 3,600 USD | −0,28 % |
|
−0,96 % | −3,59 % |
| 08-25 | VTEX backar efter sänkt rekommendation från Itau BBA | MT |
| 08-19 | Insynsförsäljning i VTEX – vd säljer aktier för 427 000 dollar | MT |
| Börsvärde | 597 mn 515 mn 485 mn 442 mn 826 mn 56,38 md 832 mn 5,74 md 2,23 md 28,83 md 2,24 md 2,19 md 94,69 md | P/E-tal 2026 * |
18,1x | P/E-tal 2027 * | 14,8x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 379 mn 327 mn 308 mn 281 mn 524 mn 35,8 md 528 mn 3,65 md 1,41 md 18,3 md 1,42 md 1,39 md 60,12 md | EV / Försäljning 2026 * |
1,43x | EV / Försäljning 2027 * | 1,18x |
| Fri-Float |
24,54 % | Avkastning 2026 * |
-
| Avkastning 2027 * | 0,82 % |
Senaste Transkript : VTEX
| 08-25 | VTEX backar efter sänkt rekommendation från Itau BBA | MT |
| 01-15 | VTEX-aktien faller efter nedgradering av UBS | MT |
| 2025-09-17 | VTEX-aktien stiger efter uppgradering från Jefferies | MT |
| 2025-08-07 | VTEX:s intäkter för andra kvartalet under förväntan | RE |
| 2024-05-14 | VTEX-aktierna hoppar efter uppgradering från JP Morgan | MT |
| 1 dag | +0,42 % | ||
| 1 vecka | −0,96 % | ||
| Pågående månad | +0,69 % | ||
| 1 månad | −17,61 % | ||
| 3 månader | −6,33 % | ||
| 6 månader | +1,83 % | ||
| Pågående år | −3,59 % |
| 1 vecka | 3,44 | 3,72 | |
| 1 månad | 3,44 | 4,6 | |
| Pågående år | 2,84 | 4,6 | |
| 1 år | 2,84 | 4,73 | |
| 3 år | 2,84 | 9,59 | |
| 5 år | 2,66 | 26,91 | |
| 10 år | 2,66 | 33,36 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
| Verkställande Direktör | 48 | 2000-01-01 | |
Geraldo Thomaz
CEO | Verkställande Direktör | 49 | 2000-01-01 |
Ricardo Sodré
DFI | Finansdirektör/CFO | 41 | 2022-11-01 |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Geraldo Thomaz
CHM | Ordförande | 49 | 2019-01-01 |
| Ordförande | 48 | 2000-01-01 | |
| Direktör/Styrelseledamot | 54 | 2021-05-01 |
| Datum | Insider | Typ | Huvudposition | Kvantitet | % av börsvärdet. | Betydelse |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 26-08-26 | Conversion | Chef / ledande befattningshavare | 30 850 | 0,0342% | ||
| 26-08-26 | Conversion | Verkställande direktör | 81 140 | 0,0900% | ||
| 26-08-26 | Conversion | Finanschef | 31 244 | 0,0347% |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| −0,28 % | −0,96 % | −10,05 % | −40,67 % | 597 mn | ||
| −0,69 % | +0,16 % | −1,58 % | +49,05 % | 3 720 md | ||
| −5,49 % | −4,60 % | +7,79 % | +1 013,28 % | 432 md | ||
| −2,10 % | −8,57 % | −10,74 % | +24,64 % | 86,21 md | ||
| −6,68 % | −8,39 % | +54,85 % | +112,82 % | 80,38 md | ||
| −0,49 % | +1,06 % | −30,01 % | −11,24 % | 79,49 md | ||
| +1,64 % | −5,54 % | −37,06 % | +201,58 % | 69 md | ||
| −0,28 % | +10,54 % | +7,84 % | −9,56 % | 47,34 md | ||
| +1,20 % | −7,65 % | −10,53 % | +52,70 % | 40,51 md | ||
| −1,05 % | −0,75 % | +117,62 % | +245,17 % | 35,11 md | ||
| Genomsnitt | −1,39 % | +0,19 % | +8,81 % | +163,78 % | 459,14 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | −1,23 % | +1,81 % | +0,03 % | +142,67 % |
| 2026 * | 2027 * | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 264 mn 228 mn 215 mn 196 mn 365 mn 24,94 md 368 mn 2,54 md 986 mn 12,75 md 992 mn 970 mn 41,89 md | 284 mn 245 mn 231 mn 210 mn 393 mn 26,85 md 396 mn 2,73 md 1,06 md 13,73 md 1,07 md 1,04 md 45,09 md |
| Nettoinkomst | 34,95 mn 30,15 mn 28,4 mn 25,88 mn 48,37 mn 3,3 md 48,73 mn 336 mn 130 mn 1,69 md 131 mn 128 mn 5,54 md | 42,66 mn 36,8 mn 34,67 mn 31,59 mn 59,04 mn 4,03 md 59,48 mn 410 mn 159 mn 2,06 md 160 mn 157 mn 6,77 md |
| Netto Skuld | −218 mn −188 mn −177 mn −161 mn −302 mn −20,59 md −304 mn −2,1 md −814 mn −10,53 md −818 mn −800 mn −34,57 md | −262 mn −226 mn −213 mn −194 mn −362 mn −24,73 md −365 mn −2,52 md −977 mn −12,64 md −983 mn −961 mn −41,53 md |
| Datum | Kurs | Förändring | Volym |
|---|---|---|---|
| 2026-09-02 | 3,625 US$ | +0,42 % | 578 769 |
| 2026-09-01 | 3,610 US$ | +0,28 % | 524 368 |
| 2026-08-31 | 3,600 US$ | 0,00 % | 463 089 |
| 2026-08-28 | 3,600 US$ | +1,98 % | 787 549 |
| 2026-08-27 | 3,530 US$ | −3,55 % | 745 220 |
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.

Kvartalsintäkter - Överraskningsgrad
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån
















