Värdering: Ventas, Inc.

Börsvärde 43,25 md 38,88 md 36,29 md 32,89 md 61,74 md 4 116 md 62,13 md 435 md 170 md 2 136 md 162 md 159 md 6 870 md P/E-tal 2026 *
152x
P/E-tal 2027 * 94,3x
Företagsvärde 55,69 md 50,07 md 46,73 md 42,35 md 79,51 md 5 300 md 80 md 561 md 219 md 2 751 md 209 md 205 md 8 846 md EV / Försäljning 2026 *
7,99x
EV / Försäljning 2027 * 7,15x
Fri-Float
99,49 %
Avkastning 2026 *
2,47 %
Avkastning 2027 * 2,65 %
1 dag+1,76 %
1 vecka+4,50 %
Pågående månad+0,49 %
1 månad−3,52 %
3 månader−7,42 %
6 månader+0,67 %
Pågående år+10,42 %
1 vecka 81,33
Extrem 81.33
86,36
1 månad 79,85
Extrem 79.85
89,78
Pågående år 73,82
Extrem 73.82
101,6
1 år 68,15
Extrem 68.15
101,6
3 år 40,98
Extrem 40.98
101,6
5 år 35,33
Extrem 35.33
101,6
10 år 13,34
Extrem 13.345
101,6
Verkställande direktör TitelÅlderSedan
Verkställande Direktör 68 1999-01-01
Finansdirektör/CFO 58 2014-10-27
Compliance Officer - 2026-06-26
Styrelseledamot TitelÅlderSedan
Ordförande 68 1999-01-01
Direktör/Styrelseledamot 65 2011-05-12
Direktör/Styrelseledamot 62 2014-09-17
Datum Insider Typ Huvudposition Kvantitet % av börsvärdet. Betydelse
26-10-06 Kostnadsfri

Styrelseledamot

18 0,0000%
26-10-06 Kostnadsfri

Styrelseledamot

18 0,0000%
26-10-05 Kostnadsfri

Controller / Revisor

4 301 0,0008%
Förändring Utveckling 5 d Varia. 1 år Föränd. 3 år Kapi.($)
+1,97 %+4,50 %+24,02 %+96,05 % 43,25 md
+1,42 %+4,89 %+35,75 %+173,08 % 167 md
−2,18 %−4,05 %+17,99 %+29,11 % 98,27 md
+2,64 %+10,17 %−3,34 %+8,57 % 83,59 md
−2,45 %−4,27 %−3,80 %+36,24 % 63,85 md
+2,84 %+3,49 %−1,84 %+7,16 % 53,96 md
−2,11 %−3,81 %+2,75 %+76,20 % 33 md
+2,98 %+18,17 %−16,98 %−13,93 % 33,77 md
+2,42 %+2,88 %−8,20 %+14,61 % 28,33 md
+2,94 %+3,53 %−24,59 %−19,53 % 25,26 md
Genomsnitt +1,01 %+2,50 %+2,18 %+40,76 % 63,06 md
Viktad genomsnitt av Capi. +0,80 %+2,53 %+10,83 %+65,59 %

Finanser

2026 *2027 *
Nettoförsäljning 6,97 md 6,27 md 5,85 md 5,3 md 9,96 md 664 md 10,02 md 70,23 md 27,42 md 344 md 26,18 md 25,62 md 1 108 md 7,86 md 7,06 md 6,59 md 5,97 md 11,22 md 748 md 11,29 md 79,1 md 30,89 md 388 md 29,49 md 28,86 md 1 248 md
Nettoinkomst 276 mn 248 mn 231 mn 210 mn 394 mn 26,25 md 396 mn 2,78 md 1,08 md 13,62 md 1,04 md 1,01 md 43,82 md 468 mn 421 mn 392 mn 356 mn 668 mn 44,51 md 672 mn 4,71 md 1,84 md 23,1 md 1,76 md 1,72 md 74,3 md
Netto Skuld 12,44 md 11,19 md 10,44 md 9,46 md 17,77 md 1 184 md 17,88 md 125 md 48,92 md 615 md 46,72 md 45,7 md 1 977 md 12,92 md 11,62 md 10,84 md 9,83 md 18,45 md 1 230 md 18,56 md 130 md 50,8 md 638 md 48,51 md 47,46 md 2 052 md
Prognoserad Resultaträkning - Årlig - Ventas, Inc.
Logo Ventas, Inc.
Ventas, Inc. är specialiserat på att äga och förvalta vårdinrättningar och medicinska boenden. I slutet av 2025 bestod koncernens portfölj av 1 374 fastigheter, fördelade på äldreboenden (752), öppenvårdskliniker (409) och övrigt (213; vårdhem, långvårdskliniker, rehabiliteringskliniker etc.). Nettoomsättningen fördelar sig geografiskt enligt följande: USA (89,3 %), Kanada (9,5 %) och Storbritannien (1,2 %).
Anställda
542
Datum Kurs Förändring Volym
2026-10-15 85,55 US$ +1,47 % 300 197
2026-10-14 84,31 US$ +0,55 % 3 943 427
2026-10-13 83,85 US$ +0,37 % 4 035 861
2026-10-12 83,54 US$ +1,83 % 4 806 605
2026-10-09 82,04 US$ +0,34 % 4 088 216
Trader
Investidor
Global
Qualidade
ESG MSCI
BBB
MarketScreener Ratings - Ventas, Inc.
Försäljning
Konsensus
Köp
Genomsnittlig rekommendation
KÖPA
Antal analytiker
23
Senaste stängningskurs
84,31USD
Genomsnittlig riktkurs
100,86USD
Spread / Genomsnittligt Mål
+19,63 %

Kvartalsintäkter - Överraskningsgrad

Överraskningsgrad - Nettoförsäljning - Kvartalsvis - Ventas, Inc.
  1. Börsen
  2. Aktier
  3. VTR Aktie