|
Marknaden stängd -
Australian S.E.
06.10.28 2026-11-06
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 0,5500 AUD | −1,79 % |
|
+3,77 % | +11,11 % |
| 11-05 | Rox Resources borrningar vid guldgruva i Western Australia visar fortsatt mineralisering " aktien stiger 9 % | MT |
| 10-20 | Rox Resources rapporterar minskad kassa under tredje kvartalet | MT |
| Börsvärde | 767 mn 527 mn 473 mn 432 mn 394 mn 743 mn 49,55 md 5,21 md 2,08 md 26,44 md 1,98 md 1,94 md 83,47 md | P/E-tal 2027 * |
−22,8x | P/E-tal 2028 * | 4,39x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 793 mn 545 mn 489 mn 447 mn 408 mn 769 mn 51,25 md 5,39 md 2,15 md 27,35 md 2,05 md 2 md 86,33 md | EV / Försäljning 2027 * |
-
| EV / Försäljning 2028 * | 1,35x |
| Fri-Float |
70,42 % | Avkastning 2027 * |
-
| Avkastning 2028 * | - |
| Börs | Mnemo | Qualidade | |
|---|---|---|---|
Australian S.E.
| RXL | Fördröjd | |
Tradegate
| RR3 | Realtid | |
Deutsche Boerse AG
| RR3 | Fördröjd | |
OTC Markets
| RXXRF | Realtid |
Senaste Transkript: Rox Resources Limited
| 1 dag | −1,79 % | ||
| 1 vecka | +3,77 % | ||
| Pågående månad | +3,77 % | ||
| 1 månad | −12,70 % | ||
| 3 månader | +18,28 % | ||
| 6 månader | +30,95 % | ||
| Pågående år | +11,11 % |
| 1 vecka | 0,47 | 0,57 | |
| 1 månad | 0,47 | 0,68 | |
| Pågående år | 0,35 | 0,68 | |
| 1 år | 0,35 | 0,68 | |
| 3 år | 0,12 | 0,68 | |
| 5 år | 0,12 | 0,68 | |
| 10 år | 0,1 | 1,47 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Phillip Wilding
CEO | Verkställande Direktör | - | 2024-10-15 |
Greg Hoskins
DFI | Finansdirektör/CFO | - | 2025-02-03 |
Oliver Keene
COO | Verksamhetschef | - | 2025-02-01 |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Stephen Dennis
CHM | Ordförande | 67 | 2015-11-25 |
Nathan Stoitis
BRD | Direktör/Styrelseledamot | - | 2024-09-10 |
Phillip Wilding
BRD | Direktör/Styrelseledamot | - | 2025-02-28 |
| Datum | Insider | Typ | Huvudposition | Kvantitet | % av börsvärdet. | Betydelse |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 26-07-29 | Räkenskapsår | Ordförande | 500 000 | 0,0360% | ||
| 26-07-29 | Räkenskapsår | Verkställande direktör | 1 500 000 | 0,1079% | ||
| 26-05-05 | Räkenskapsår | Styrelseledamot | 500 000 | 0,0360% |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| −1,79 % | +3,77 % | +32,53 % | +141,76 % | 527 mn | ||
| +1,00 % | +13,41 % | +46,50 % | +219,19 % | 125 md | ||
| −4,07 % | +2,46 % | −4,78 % | +137,05 % | 109 md | ||
| +1,33 % | +15,84 % | +20,26 % | +289,69 % | 96,85 md | ||
| +1,19 % | +10,77 % | +24,54 % | +156,16 % | 66,78 md | ||
| +3,34 % | +18,31 % | +41,31 % | +215,03 % | 61,91 md | ||
| +2,40 % | +14,58 % | +35,59 % | +111,37 % | 49,29 md | ||
| −2,57 % | +14,23 % | −1,02 % | - | 46,59 md | ||
| +5,00 % | +16,54 % | +37,11 % | +389,42 % | 47,04 md | ||
| +3,91 % | +13,95 % | −6,86 % | +146,61 % | 33,95 md | ||
| Genomsnitt | +0,97 % | +11,21 % | +22,52 % | +200,70 % | 63,73 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | +0,73 % | +11,07 % | +23,07 % | +208,35 % |
| 2027 * | 2028 * | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | - | 472 mn 325 mn 291 mn 266 mn 243 mn 458 mn 30,54 md 3,21 md 1,28 md 16,29 md 1,22 md 1,19 md 51,44 md |
| Nettoinkomst | −33,8 mn −23,25 mn −20,85 mn −19,05 mn −17,39 mn −32,77 mn −2,19 md −230 mn −91,58 mn −1,17 md −87,26 mn −85,38 mn −3,68 md | 176 mn 121 mn 108 mn 99 mn 90,37 mn 170 mn 11,35 md 1,19 md 476 mn 6,06 md 453 mn 444 mn 19,12 md |
| Netto Skuld | 26,31 mn 18,09 mn 16,23 mn 14,83 mn 13,54 mn 25,51 mn 1,7 md 179 mn 71,28 mn 907 mn 67,91 mn 66,45 mn 2,86 md | −131 mn −90,07 mn −80,78 mn −73,83 mn −67,39 mn −127 mn −8,47 md −890 mn −355 mn −4,52 md −338 mn −331 mn −14,26 md |
| Datum | Kurs | Förändring | Volym |
|---|---|---|---|
| 2026-11-06 | 0,5500 AUD | −1,79 % | 3 752 010 |
| 2026-11-05 | 0,5600 AUD | +13,13 % | 2 754 154 |
| 2026-11-04 | 0,4950 AUD | −1,00 % | 2 664 578 |
| 2026-11-03 | 0,5000 AUD | −1,96 % | 1 461 239 |
| 2026-11-02 | 0,5100 AUD | −3,77 % | 3 365 445 |
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.

Årliga vinster - Överraskningsgrad
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån

















