|
Realtidsuppskattning
Cboe Europe
15.34.09 2026-08-31
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 3,203 SEK | +7,30 % |
|
+13,68 % | +10,34 % |
| 08-13 | Nemus Holding köper aktier för 31,6 miljoner kronor i Rottneros | FW |
| 08-07 | Rottneros vd Per Bjurbom köper aktier för 0,5 miljoner kronor | FW |
| Börsvärde | 797 mn 83,15 mn 71,65 mn 67,18 mn 61,32 mn 116 mn 7,95 md 116 mn 311 mn 4,01 md 312 mn 305 mn 13,3 md | P/E-tal 2024 |
68,9x | P/E-tal 2025 | −1,35x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 1,14 md 119 mn 102 mn 95,75 mn 87,41 mn 165 mn 11,33 md 165 mn 443 mn 5,72 md 445 mn 435 mn 18,96 md | EV / Försäljning 2024 |
0,65x | EV / Försäljning 2025 | 0,44x |
| Fri-Float |
35,45 % | Avkastning 2024 * |
-
| Avkastning 2025 | - |
Senaste Transkript : Rottneros AB
| 1 dag | +7,30 % | ||
| 1 vecka | +13,68 % | ||
| Pågående månad | +53,85 % | ||
| 1 månad | +53,85 % | ||
| 3 månader | +39,43 % | ||
| 6 månader | +46,79 % | ||
| Pågående år | +10,34 % |
| 1 vecka | 2,8 | 3,34 | |
| 1 månad | 2,06 | 3,34 | |
| Pågående år | 1,94 | 3,34 | |
| 1 år | 1,94 | 3,76 | |
| 3 år | 1,94 | 13,2 | |
| 5 år | 1,94 | 18,48 | |
| 10 år | 1,94 | 18,48 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Per Bjurbom
CEO | Verkställande Direktör | 65 | 2026-03-12 |
Monica Pasanen
DFI | Finansdirektör/CFO | 63 | 2017-02-01 |
Peter Sävelin
COO | Verksamhetschef | 63 | 2020-01-01 |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Per Arne Lundeen
CHM | Ordförande | 71 | 2016-09-09 |
Roger Mattsson
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 53 | 2016-01-01 |
Mika Palmu
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 51 | 2016-01-01 |
| Datum | Insider | Typ | Huvudposition | Kvantitet | % av börsvärdet. | Betydelse |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 26-08-12 | Köp | 13 100 000 | 4,8913% | |||
| 26-08-06 | Köp | Verkställande direktör | 225 000 | 0,0840% | ||
| 26-05-08 | Köp | Chef / ledande befattningshavare | 22 000 | 0,0082% |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| +7,30 % | +13,68 % | −11,11 % | −70,20 % | 83,15 mn | ||
| +0,57 % | +1,14 % | +15,69 % | −5,35 % | 2,73 md | ||
| −0,11 % | −1,47 % | −6,75 % | +3,34 % | 1,12 md | ||
| Genomsnitt | +2,59 % | +1,80 % | −0,72 % | −24,07 % | 1,31 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | +0,52 % | +0,66 % | +8,74 % | −4,25 % |
| 2024 | 2025 | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 2,72 md 284 mn 244 mn 229 mn 209 mn 394 mn 27,1 md 395 mn 1,06 md 13,68 md 1,06 md 1,04 md 45,36 md | 2,54 md 265 mn 228 mn 214 mn 195 mn 368 mn 25,32 md 369 mn 991 mn 12,78 md 994 mn 973 mn 42,37 md |
| Nettoinkomst | 20 mn 2,09 mn 1,8 mn 1,69 mn 1,54 mn 2,9 mn 199 mn 2,91 mn 7,8 mn 101 mn 7,83 mn 7,66 mn 334 mn | −452 mn −47,15 mn −40,63 mn −38,1 mn −34,78 mn −65,52 mn −4,51 md −65,72 mn −176 mn −2,27 md −177 mn −173 mn −7,54 md |
| Netto Skuld | 393 mn 41 mn 35,33 mn 33,12 mn 30,24 mn 56,96 mn 3,92 md 57,15 mn 153 mn 1,98 md 154 mn 151 mn 6,56 md | 339 mn 35,37 mn 30,48 mn 28,57 mn 26,08 mn 49,14 mn 3,38 md 49,29 mn 132 mn 1,71 md 133 mn 130 mn 5,66 md |
| Datum | Kurs | Förändring | Volym |
|---|---|---|---|
| 2026-08-31 | 3,200 kr | +7,20 % | 523 659 |
| 2026-08-28 | 2,985 kr | +2,40 % | 244 270 |
| 2026-08-27 | 2,915 kr | −1,85 % | 398 948 |
| 2026-08-26 | 2,970 kr | −0,83 % | 318 812 |
| 2026-08-25 | 2,995 kr | +6,39 % | 462 995 |
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.
Årliga vinster - Överraskningsgrad
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån
















