|
Fördröjd
Australian S.E.
03.27.01 2026-09-02
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 2,260 AUD | +0,44 % |
|
0,00 % | −4,26 % |
| 08-20 | Region Group utser Guy Farrands till styrelseledamot med tillträde den 21 augusti 2026 | CI |
| 08-18 | Region Group, 2026 Earnings Call, Aug 18, 2026 |
| Börsvärde | 2,58 md 1,85 md 1,6 md 1,5 md 1,37 md 2,57 md 176 md 17,74 md 6,9 md 89,28 md 6,94 md 6,79 md 296 md | P/E-tal 2027 * |
9,22x | P/E-tal 2028 * | 8,9x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 4,25 md 3,04 md 2,62 md 2,47 md 2,25 md 4,23 md 289 md 29,18 md 11,36 md 147 md 11,42 md 11,17 md 487 md | EV / Försäljning 2027 * |
10,3x | EV / Försäljning 2028 * | 9,97x |
| Fri-Float |
99,17 % | Avkastning 2027 * |
6,45 % | Avkastning 2028 * | 6,66 % |
Senaste Transkript : Region Group
| Pågående månad | +0,45 % | ||
| 1 månad | −6,25 % | ||
| 6 månader | −1,75 % | ||
| Pågående år | −4,26 % |
| 1 vecka | 2,21 | 2,26 | |
| 1 månad | 2,21 | 2,44 | |
| Pågående år | 2,09 | 2,48 | |
| 1 år | 2,09 | 2,5 | |
| 3 år | 1,92 | 2,5 | |
| 5 år | 1,92 | 3,16 | |
| 10 år | 1,92 | 3,18 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Greg Chubb
CEO | Verkställande Direktör | - | 2026-03-09 |
David Salmon
DFI | Finansdirektör/CFO | - | 2025-04-07 |
Erica Rees
CIO | Chef för investeringar | - | 2012-06-04 |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Belinda Robson
BRD | Direktör/Styrelseledamot | - | 2012-09-27 |
| Ordförande | 74 | 2022-12-01 | |
Beth Laughton
BRD | Direktör/Styrelseledamot | - | 2018-12-13 |
| Datum | Insider | Typ | Huvudposition | Kvantitet | % av börsvärdet. | Betydelse |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 26-08-24 | Köp | Styrelseledamot | 77 000 | 0,0067% | ||
| 26-02-13 | Köp | Styrelseledamot | 27 000 | 0,0023% | ||
| 25-11-21 | Köp | Styrelseledamot | 12 000 | 0,0010% |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| +0,44 % | 0,00 % | −7,41 % | +3,69 % | 1,84 md | ||
| −0,21 % | −3,25 % | +17,28 % | +84,38 % | 68,7 md | ||
| +1,73 % | +0,25 % | +7,25 % | +27,75 % | 15,9 md | ||
| +1,73 % | −0,86 % | +4,91 % | +21,91 % | 13,66 md | ||
| −0,31 % | −2,90 % | −7,46 % | −3,66 % | 12,81 md | ||
| +0,35 % | −2,45 % | −0,33 % | +18,08 % | 8,97 md | ||
| +1,28 % | −0,81 % | +4,54 % | +33,06 % | 8,87 md | ||
| +0,09 % | −1,91 % | +5,43 % | +15,32 % | 8,68 md | ||
| +0,20 % | −0,20 % | −2,14 % | +34,49 % | 8,28 md | ||
| −0,42 % | −3,05 % | +27,83 % | +98,98 % | 6,71 md | ||
| Genomsnitt | +0,51 % | −1,91 % | +4,99 % | +33,40 % | 15,44 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | +0,35 % | −2,40 % | +9,80 % | +52,03 % |
| 2027 * | 2028 * | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 413 mn 295 mn 255 mn 240 mn 218 mn 411 mn 28,04 md 2,83 md 1,1 md 14,26 md 1,11 md 1,09 md 47,29 md | 433 mn 310 mn 267 mn 252 mn 229 mn 431 mn 29,42 md 2,97 md 1,16 md 14,97 md 1,16 md 1,14 md 49,62 md |
| Nettoinkomst | 250 mn 179 mn 154 mn 145 mn 132 mn 248 mn 16,96 md 1,71 md 667 mn 8,63 md 671 mn 657 mn 28,61 md | 247 mn 177 mn 153 mn 144 mn 131 mn 246 mn 16,8 md 1,7 md 661 mn 8,55 md 665 mn 650 mn 28,34 md |
| Netto Skuld | 1,67 md 1,19 md 1,03 md 967 mn 881 mn 1,66 md 113 md 11,44 md 4,45 md 57,56 md 4,48 md 4,38 md 191 md | 1,73 md 1,24 md 1,07 md 1,01 md 918 mn 1,73 md 118 md 11,91 md 4,63 md 59,92 md 4,66 md 4,56 md 199 md |
| Datum | Kurs | Förändring | Volym |
|---|---|---|---|
| 2026-09-02 | 2,260 AUD | +0,44 % | 528 303 |
| 2026-09-01 | 2,250 AUD | +0,45 % | 3 301 106 |
| 2026-08-31 | 2,240 AUD | +0,90 % | 3 374 019 |
| 2026-08-28 | 2,220 AUD | −0,45 % | 2 343 803 |
| 2026-08-27 | 2,230 AUD | −0,89 % | 2 983 360 |
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.

Årliga vinster - Överraskningsgrad
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån
















