|
Marknaden stängd -
NYSE
22.10.00 2026-09-04
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 15,11 USD | −0,08 % |
|
−1,85 % | −7,81 % |
| 09-02 | American Healthcare REIT utser Aric Chang till ny finanschef | MT |
| 09-01 | Public Storage slutför förvärvet av Public Storage Canada för 1,2 miljarder dollar | MT |
| Börsvärde | 56,42 md 48,55 md 45,68 md 41,73 md 78,06 md 5 327 md 78,27 md 540 md 209 md 2 733 md 212 md 207 md 8 805 md | P/E-tal 2026 * |
30,1x | P/E-tal 2027 * | 30x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 69,71 md 59,98 md 56,43 md 51,55 md 96,44 md 6 581 md 96,7 md 667 md 259 md 3 377 md 262 md 256 md 10 878 md | EV / Försäljning 2026 * |
13,6x | EV / Försäljning 2027 * | 12,8x |
| Fri-Float |
90,44 % | Avkastning 2026 * |
3,98 % | Avkastning 2027 * | 4,08 % |
| Börs | Mnemo | Qualidade | |
|---|---|---|---|
NYSE
| PSA.PRM | Fördröjd | |
CBOE
| PSA.PRM | Realtid |
Senaste Transkript : Public Storage
| 1 dag | −0,08 % | ||
| 1 vecka | −1,85 % | ||
| Pågående månad | −1,05 % | ||
| 1 månad | −4,49 % | ||
| 3 månader | −5,39 % | ||
| 6 månader | −9,63 % | ||
| Pågående år | −7,81 % |
| 1 vecka | 15,05 | 15,48 | |
| 1 månad | 15,05 | 15,78 | |
| Pågående år | 15,05 | 16,95 | |
| 1 år | 15,05 | 17,89 | |
| 3 år | 15,05 | 20,79 | |
| 5 år | 15,05 | 26,35 | |
| 10 år | 15,05 | 27,15 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
H. Boyle
CEO | Verkställande Direktör | 43 | 2026-04-01 |
Joseph Fisher
DFI | Finansdirektör/CFO | 46 | 2026-02-16 |
Natalia Johnson
PSD | President | 48 | 2026-02-16 |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Ronald Havner
CHM | Ordförande | 68 | 2011-08-10 |
Avedick Poladian
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 74 | 2010-02-01 |
Ronald Spogli
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 77 | 2010-02-01 |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| −0,08 % | −1,85 % | - | - | 56,42 md | ||
| −1,22 % | −3,67 % | +1,41 % | +11,36 % | 56,42 md | ||
| −1,23 % | −2,56 % | −5,45 % | +9,04 % | 29,42 md | ||
| −0,63 % | −1,30 % | −5,37 % | −2,66 % | 8,89 md | ||
| −0,42 % | −2,92 % | −5,96 % | - | 8,69 md | ||
| −0,22 % | −0,22 % | −29,92 % | −44,22 % | 2,69 md | ||
| −0,24 % | −5,53 % | −10,38 % | −21,27 % | 2,2 md | ||
| −1,57 % | −1,39 % | −12,75 % | - | 1,8 md | ||
| +1,35 % | −3,91 % | −10,74 % | −33,92 % | 1,67 md | ||
| 0,00 % | −3,06 % | −21,00 % | −11,20 % | 1,05 md | ||
| Genomsnitt | −0,43 % | −2,73 % | −11,13 % | −13,27 % | 12,54 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | −0,71 % | −3,05 % | −3,07 % | +6,35 % |
| 2026 * | 2027 * | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 5,12 md 4,4 md 4,14 md 3,78 md 7,08 md 483 md 7,1 md 48,94 md 18,99 md 248 md 19,21 md 18,79 md 798 md | 5,49 md 4,73 md 4,45 md 4,06 md 7,6 md 519 md 7,62 md 52,57 md 20,4 md 266 md 20,63 md 20,18 md 857 md |
| Nettoinkomst | 1,87 md 1,61 md 1,51 md 1,38 md 2,59 md 177 md 2,59 md 17,89 md 6,94 md 90,6 md 7,02 md 6,87 md 292 md | 2,01 md 1,73 md 1,62 md 1,48 md 2,77 md 189 md 2,78 md 19,19 md 7,45 md 97,16 md 7,53 md 7,37 md 313 md |
| Netto Skuld | 13,28 md 11,43 md 10,75 md 9,82 md 18,38 md 1 254 md 18,43 md 127 md 49,31 md 643 md 49,88 md 48,79 md 2 073 md | 13,75 md 11,83 md 11,13 md 10,17 md 19,02 md 1 298 md 19,08 md 132 md 51,05 md 666 md 51,63 md 50,51 md 2 146 md |
| Datum | Kurs | Förändring | Volym |
|---|---|---|---|
| 2026-09-04 | 15,11 US$ | −0,08 % | 12 912 |
| 2026-09-03 | 15,12 US$ | −0,39 % | 22 632 |
| 2026-09-02 | 15,18 US$ | −0,20 % | 20 846 |
| 2026-09-01 | 15,21 US$ | −0,39 % | 15 337 |
| 2026-08-31 | 15,27 US$ | −0,81 % | 14 122 |
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.

Kvartalsintäkter - Överraskningsgrad
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån

















