PSP Swiss Property AG Aktie
Aktier
PSPN
CH0018294154
Fastighetsutveckling & operationer
OTC Markets Traded|
Marknaden stängd -
Swiss Exchange
17.30.54 2026-09-01
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 145,60 CHF | +0,14 % |
|
−0,41 % | +1,46 % |
| 08-28 | Lyssna på kanariefåglarna i gruvan | ![]() |
| 08-19 | Berenberg: PSP Swiss Property väl rustat för att nå målen för 2026 | MT |
| Börsvärde | 6,68 md 8,23 md 7,1 md 6,08 md 11,44 md 781 md 11,5 md 78,95 md 30,73 md 397 md 30,9 md 30,23 md 1 318 md | P/E-tal 2026 * |
13,6x | P/E-tal 2027 * | 18,5x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 9,9 md 12,2 md 10,52 md 9,02 md 16,96 md 1 158 md 17,05 md 117 md 45,55 md 589 md 45,81 md 44,82 md 1 953 md | EV / Försäljning 2026 * |
27,9x | EV / Försäljning 2027 * | 27,4x |
| Fri-Float |
99,37 % | Avkastning 2026 * |
2,75 % | Avkastning 2027 * | 2,79 % |
Senaste Transkript : PSP Swiss Property AG
| 1 dag | +0,14 % | ||
| 1 vecka | −0,41 % | ||
| Pågående månad | +0,14 % | ||
| 1 månad | −0,27 % | ||
| 3 månader | −0,21 % | ||
| 6 månader | −12,13 % | ||
| Pågående år | +1,46 % |
| 1 vecka | 144,4 | 147,5 | |
| 1 månad | 140,4 | 147,5 | |
| Pågående år | 140,4 | 168,4 | |
| 1 år | 131,6 | 168,4 | |
| 3 år | 105 | 168,4 | |
| 5 år | 91,8 | 168,4 | |
| 10 år | 83,9 | 168,4 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
| Verkställande Direktör | 58 | 2017-04-01 | |
Reto Grunder
CIO | Chef för investeringar | 52 | 2020-01-01 |
Martin Heggli
COO | Verksamhetschef | 49 | 2017-04-01 |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Luciano Gabriel
CHM | Ordförande | 73 | 2017-04-05 |
Adrian Dudle
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 61 | 2014-04-03 |
Corinne Denzler
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 60 | 2016-07-01 |
| Datum | Insider | Typ | Huvudposition | Kvantitet | % av börsvärdet. | Betydelse |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 25-06-07 | Försäljning | 1 494 | 0,0033% | |||
| 25-06-05 | Försäljning | 5 000 | 0,0109% | |||
| 25-03-26 | Försäljning | 1 000 | 0,0022% |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| +0,14 % | −0,41 % | +8,98 % | +36,07 % | 8,25 md | ||
| −2,24 % | −9,12 % | +22,08 % | +28,65 % | 42,96 md | ||
| −3,59 % | −15,46 % | −8,17 % | −12,58 % | 27,35 md | ||
| −1,43 % | +1,94 % | +19,23 % | +100,64 % | 28,58 md | ||
| +0,19 % | −2,52 % | −24,86 % | +53,26 % | 25,99 md | ||
| −1,35 % | +1,16 % | −2,45 % | +41,37 % | 25,65 md | ||
| −0,92 % | −1,96 % | −33,54 % | −62,64 % | 20,63 md | ||
| −0,13 % | −3,54 % | +21,22 % | +4,48 % | 20,22 md | ||
| −1,74 % | −1,88 % | +9,41 % | +75,82 % | 19,23 md | ||
| −1,76 % | −10,73 % | −14,28 % | −25,57 % | 17,49 md | ||
| Genomsnitt | −1,30 % | −3,67 % | −0,24 % | +23,95 % | 23,63 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | −1,50 % | −4,13 % | +1,30 % | +26,72 % |
| 2026 * | 2027 * | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 355 mn 438 mn 378 mn 324 mn 608 mn 41,54 md 612 mn 4,2 md 1,63 md 21,13 md 1,64 md 1,61 md 70,06 md | 361 mn 445 mn 383 mn 329 mn 618 mn 42,19 md 621 mn 4,26 md 1,66 md 21,46 md 1,67 md 1,63 md 71,16 md |
| Nettoinkomst | 353 mn 436 mn 376 mn 322 mn 606 mn 41,34 md 609 mn 4,18 md 1,63 md 21,03 md 1,64 md 1,6 md 69,73 md | 328 mn 404 mn 349 mn 299 mn 562 mn 38,36 md 565 mn 3,88 md 1,51 md 19,51 md 1,52 md 1,48 md 64,69 md |
| Netto Skuld | 3,22 md 3,97 md 3,43 md 2,94 md 5,52 md 377 md 5,55 md 38,09 md 14,83 md 192 md 14,91 md 14,59 md 636 md | 3,21 md 3,96 md 3,42 md 2,93 md 5,5 md 376 md 5,53 md 37,98 md 14,78 md 191 md 14,87 md 14,54 md 634 md |
| Datum | Kurs | Förändring | Volym |
|---|---|---|---|
| 2026-09-01 | 145,60 CHF | +0,14 % | 60 659 |
| 2026-08-31 | 145,40 CHF | −0,55 % | 110 951 |
| 2026-08-28 | 146,20 CHF | −0,27 % | 67 804 |
| 2026-08-27 | 146,60 CHF | +0,48 % | 67 645 |
| 2026-08-26 | 145,90 CHF | −0,21 % | 40 632 |
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.

Kvartalsintäkter - Överraskningsgrad
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån


















