|
Marknaden stängd -
Deutsche Boerse AG
16.29.20 2026-10-12
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 4,375 EUR | +2,46 % |
|
+7,10 % | +61,74 % |
| 09-10 | NorAm Drilling beslutar om månadsutdelning för september 2026 – utbetalning omkring den 25 september | CI |
| 08-26 | NorAm Drilling AS, Q2 2026 Earnings Call, Aug 26, 2026 |
| Börsvärde | 2,02 md 211 mn 189 mn 176 mn 159 mn 301 mn 20,14 md 303 mn 2,11 md 827 mn 10,39 md 791 mn 774 mn 33,44 md | P/E-tal 2026 * |
10,7x | P/E-tal 2027 * | 8,44x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 1,94 md 203 mn 182 mn 169 mn 154 mn 290 mn 19,41 md 292 mn 2,04 md 797 mn 10,02 md 763 mn 746 mn 32,24 md | EV / Försäljning 2026 * |
1,8x | EV / Försäljning 2027 * | 1,65x |
| Fri-Float |
46,41 % | Avkastning 2026 * |
10,6 % | Avkastning 2027 * | 12,8 % |
| Börs | Mnemo | Qualidade | |
|---|---|---|---|
Oslo Bors
| NORAM | Realtid | |
CBOE
| Realtid | ||
Boerse Muenchen
| TM9 | Realtid | |
Tradegate
| TM9 | Realtid | |
Deutsche Boerse AG
| TM9 | Fördröjd | |
Börse Stuttgart
| TM9 | Fördröjd | |
CBOE
| Realtid |
Senaste Transkript: NorAm Drilling
| 1 dag | +2,46 % | ||
| 1 vecka | +7,10 % | ||
| Pågående månad | +8,16 % | ||
| 1 månad | +0,23 % | ||
| 3 månader | +19,54 % | ||
| 6 månader | +2,94 % | ||
| Pågående år | +61,74 % |
| 1 vecka | 4,06 | 4,4 | |
| 1 månad | 4 | 4,41 | |
| Pågående år | 2,7 | 4,95 | |
| 1 år | 2,1 | 4,95 | |
| 3 år | 1,86 | 4,95 | |
| 5 år | 1,86 | 6 | |
| 10 år | 1,86 | 6 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Marty Jimmerson
CEO | Verkställande Direktör | 62 | 2017-01-01 |
Thomas Taylor
COO | Verksamhetschef | - | 2014-11-01 |
Marius Furuly
IRC | Investor Relations Kontakt | - | 2022-08-01 |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
| Ordförande | 60 | - | |
| Direktör/Styrelseledamot | 53 | 2022-03-01 | |
| Direktör/Styrelseledamot | 40 | 2023-06-01 |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| +2,46 % | +7,10 % | - | - | 208 mn | ||
| 0,00 % | −2,45 % | −5,26 % | +43,81 % | 24,3 md | ||
| +0,07 % | +5,08 % | +9,74 % | −18,25 % | 7,32 md | ||
| +0,50 % | −0,45 % | +58,65 % | −12,13 % | 6,76 md | ||
| +1,63 % | +1,63 % | +81,82 % | −26,02 % | 6,15 md | ||
| +1,54 % | +1,74 % | +81,69 % | +19,45 % | 5,81 md | ||
| −3,79 % | 0,00 % | −19,62 % | +4,10 % | 4,86 md | ||
| −3,41 % | −6,49 % | +4,33 % | −10,79 % | 4,91 md | ||
| +0,18 % | −1,90 % | +110,99 % | −15,19 % | 4,31 md | ||
| −2,91 % | −3,51 % | +77,21 % | −7,63 % | 3,99 md | ||
| Genomsnitt | −0,37 % | +1,58 % | +44,39 % | −2,52 % | 7,6 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | −0,33 % | +1,06 % | +29,68 % | +9,83 % |
| 2026 * | 2027 * | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 1,08 md 113 mn 101 mn 94,24 mn 85,48 mn 161 mn 10,8 md 162 mn 1,13 md 443 mn 5,57 md 424 mn 415 mn 17,93 md | 1,18 md 124 mn 111 mn 103 mn 93,65 mn 177 mn 11,83 md 178 mn 1,24 md 486 mn 6,1 md 465 mn 454 mn 19,64 md |
| Nettoinkomst | 190 mn 19,89 mn 17,8 mn 16,59 mn 15,05 mn 28,39 mn 1,9 md 28,57 mn 199 mn 78,07 mn 981 mn 74,7 mn 73,04 mn 3,16 md | 241 mn 25,14 mn 22,51 mn 20,98 mn 19,03 mn 35,89 mn 2,4 md 36,12 mn 252 mn 98,71 mn 1,24 md 94,45 mn 92,35 mn 3,99 md |
| Netto Skuld | −72,22 mn −7,55 mn −6,75 mn −6,3 mn −5,71 mn −10,77 mn −721 mn −10,84 mn −75,67 mn −29,62 mn −372 mn −28,34 mn −27,72 mn −1,2 md | −65,52 mn −6,85 mn −6,13 mn −5,71 mn −5,18 mn −9,77 mn −654 mn −9,83 mn −68,65 mn −26,87 mn −338 mn −25,71 mn −25,14 mn −1,09 md |
| Datum | Kurs | Förändring | Volym |
|---|---|---|---|
| 2026-10-12 | 4,375 € | +2,46 % | 101 |
| 2026-10-09 | 4,270 € | +2,64 % | 4 |
| 2026-10-08 | 4,160 € | +1,96 % | 697 |
| 2026-10-07 | 4,080 € | 0,00 % | 50 |
| 2026-10-06 | 4,080 € | −0,12 % | 0 |
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.

Kvartalsintäkter - Överraskningsgrad
- Börsen
- Aktier
- NORAM Aktie
- TM9 Aktie
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån

















