|
Marknaden stängd -
Hong Kong S.E.
10.08.03 2026-09-04
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 1,200 HKD | +3,45 % |
|
+3,45 % | +22,45 % |
| 08-21 | Kingdom Holdings Limited rapporterar resultat för första halvåret 2026 | CI |
| 07-21 | Kingdom Holdings väntar vändning till vinst under första halvåret | MT |
| Börsvärde | 647 mn 756 mn 96,36 mn 82,92 mn 78,02 mn 71,27 mn 133 mn 9,1 md 134 mn 922 mn 358 mn 4,67 md 362 mn 354 mn 15,04 md | P/E-tal 2024 |
−15,1x | P/E-tal 2025 | 8,81x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 840 mn 982 mn 125 mn 108 mn 101 mn 92,59 mn 173 mn 11,82 md 174 mn 1,2 md 465 mn 6,06 md 470 mn 460 mn 19,54 md | EV / Försäljning 2024 |
0,56x | EV / Försäljning 2025 | 0,28x |
| Fri-Float |
32,74 % | Avkastning 2024 |
4,24 % | Avkastning 2025 | 6,12 % |
Hong Kong S.E.HKD
| Börs | Mnemo | Qualidade | |
|---|---|---|---|
Hong Kong S.E.
| 528 | Fördröjd | |
Deutsche Boerse AG
| K7A | Fördröjd | |
Börse Stuttgart
| K7A | Fördröjd |
| 1 dag | +3,45 % | ||
| 1 vecka | +3,45 % | ||
| Pågående månad | +3,45 % | ||
| 3 månader | +11,11 % | ||
| Pågående år | +22,45 % |
| 1 vecka | 1,16 | 1,22 | |
| 1 månad | 1,14 | 1,22 | |
| Pågående år | 0,93 | 1,31 | |
| 1 år | 0,93 | 1,31 | |
| 3 år | 0,93 | 1,45 | |
| 5 år | 0,93 | 1,7 | |
| 10 år | 0,88 | 1,96 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Yan Kwan Chan
DFI | Finansdirektör/CFO | 57 | 2014-01-15 |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Wei Ming Ren
CHM | Ordförande | 66 | 2003-03-01 |
Yue Ming Shen
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 64 | 2003-03-01 |
Hong Wen Zhang
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 59 | 2003-01-01 |
| Datum | Insider | Typ | Huvudposition | Kvantitet | % av börsvärdet. | Betydelse |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 26-04-14 | Annan | Ordförande | 920 000 | 0,1461% | ||
| 26-01-23 | Annan | Ordförande | 2 682 000 | 0,4259% |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| +3,45 % | +3,45 % | +3,45 % | −9,77 % | 96,36 mn | ||
| +0,83 % | +20,99 % | +28,63 % | −0,65 % | 529 mn | ||
| +2,79 % | −1,60 % | −17,08 % | +31,88 % | 424 mn | ||
| +0,15 % | +0,77 % | +23,10 % | +227,82 % | 204 mn | ||
| 0,00 % | 0,00 % | −34,93 % | −46,63 % | 168 mn | ||
| −1,69 % | −10,77 % | −0,85 % | −31,76 % | 65,94 mn | ||
| 0,00 % | 0,00 % | +2,63 % | +30,00 % | 55,11 mn | ||
| +0,26 % | −4,94 % | +34,97 % | −19,83 % | 52,1 mn | ||
| Genomsnitt | +0,72 % | −0,24 % | +4,99 % | +22,63 % | 199,34 mn | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | +1,18 % | +2,89 % | +5,63 % | +30,94 % |
| 2024 | 2025 | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 2,57 md 3 md 383 mn 330 mn 310 mn 283 mn 530 mn 36,17 md 531 mn 3,66 md 1,42 md 18,56 md 1,44 md 1,41 md 59,78 md | 2,68 md 3,13 md 399 mn 343 mn 323 mn 295 mn 552 mn 37,65 md 553 mn 3,81 md 1,48 md 19,32 md 1,5 md 1,46 md 62,23 md |
| Nettoinkomst | −45,38 mn −53 mn −6,76 mn −5,82 mn −5,47 mn −5 mn −9,35 mn −638 mn −9,38 mn −64,67 mn −25,09 mn −327 mn −25,38 mn −24,83 mn −1,05 md | 62,37 mn 72,85 mn 9,29 mn 7,99 mn 7,52 mn 6,87 mn 12,85 mn 877 mn 12,89 mn 88,88 mn 34,49 mn 450 mn 34,89 mn 34,12 mn 1,45 md |
| Netto Skuld | 764 mn 892 mn 114 mn 97,89 mn 92,1 mn 84,14 mn 157 mn 10,74 md 158 mn 1,09 md 422 mn 5,51 md 427 mn 418 mn 17,75 md | 194 mn 226 mn 28,82 mn 24,8 mn 23,34 mn 21,32 mn 39,88 mn 2,72 md 39,99 mn 276 mn 107 mn 1,4 md 108 mn 106 mn 4,5 md |
Anställda
3 804
Sektor
Textilier och lädervaror
| Datum | Kurs | Förändring | Volym |
|---|---|---|---|
| 2026-09-04 | 1,200 HKD | +3,45 % | 32 000 |
| 2026-09-03 | 1,160 HKD | −4,53 % | 8 000 |
| 2026-09-02 | 1,215 HKD | −0,82 % | 8 000 |
| 2026-09-01 | 1,225 HKD | +5,60 % | 58 000 |
| 2026-08-31 | 1,160 HKD | 0,00 % | 0 |
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån

















