|
Marknaden stängd -
TEL AVIV STOCK EXCHANGE
16.24.24 2026-10-15
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 2 435,00 ILa | +3,62 % |
|
+2,66 % | +7,74 % |
| 10-06 | Kamada lanserar biosimilarer för ustekinumab och enoxaparin i Israel | MT |
| 10-06 | Kamada breddar portföljen av biosimilarer genom lansering av två nya produkter i Israel | CI |
| Börsvärde | 1,41 md 0 453 mn 404 mn 376 mn 342 mn 643 mn 42,89 md 654 mn 4,51 md 1,77 md 22,38 md 1,7 md 1,66 md 71,61 md | P/E-tal 2026 * |
-
| P/E-tal 2027 * | - |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 1,41 md 0 453 mn 404 mn 376 mn 342 mn 643 mn 42,89 md 654 mn 4,51 md 1,77 md 22,38 md 1,7 md 1,66 md 71,61 md | EV / Försäljning 2026 * |
2,31x | EV / Försäljning 2027 * | 2,05x |
| Fri-Float |
54,72 % | Avkastning 2026 * |
-
| Avkastning 2027 * | - |
| Börs | Mnemo | Qualidade | |
|---|---|---|---|
TEL AVIV STOCK EXCHANGE
| KMDA | Fördröjd | |
Nasdaq
| KMDA | Fördröjd | |
CBOE
| KMDA | Realtid |
Senaste Transkript: Kamada Ltd.
| 1 dag | +3,62 % | ||
| 1 vecka | +2,66 % | ||
| Pågående månad | −8,11 % | ||
| 1 månad | −0,25 % | ||
| 3 månader | +13,20 % | ||
| 6 månader | −3,79 % | ||
| Pågående år | +7,74 % |
| 1 vecka | 2 300 | 2 476 | |
| 1 månad | 2 300 | 2 698 | |
| Pågående år | 2 013 | 2 890 | |
| 1 år | 1 956 | 2 890 | |
| 3 år | 1 685 | 3 045 | |
| 5 år | 1 309 | 3 045 | |
| 10 år | 1 309 | 4 500 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Amir London
CEO | Verkställande Direktör | 58 | 2015-07-01 |
Chaime Orlev
DFI | Finansdirektör/CFO | 56 | 2017-12-31 |
Eran Nir
COO | Verksamhetschef | 54 | 2016-11-01 |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
David Tsur
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 75 | 1990-12-13 |
Leon Recanati
CHM | Ordförande | 77 | 2013-03-07 |
| Ordförande | 55 | 2020-08-12 |
| Datum | Insider | Typ | Huvudposition | Kvantitet | % av börsvärdet. | Betydelse |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 26-09-14 | Räkenskapsår | VP Quality | 61 323 | 0,1063% | ||
| 26-09-14 | Försäljning | Grundare | −22 827 | 0,0396% | ||
| 26-09-14 | Räkenskapsår | Chefsjurist | 23 459 | 0,0407% |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| +3,62 % | +2,66 % | +10,63 % | +33,21 % | 438 mn | ||
| +3,55 % | +7,01 % | +51,42 % | +105,45 % | 1 077 md | ||
| −0,25 % | −1,25 % | +32,49 % | +61,48 % | 612 md | ||
| +0,59 % | +4,03 % | +25,28 % | +91,54 % | 501 md | ||
| −1,48 % | +1,97 % | +72,62 % | +39,59 % | 364 md | ||
| +2,37 % | +7,66 % | +33,65 % | +48,87 % | 353 md | ||
| +2,64 % | +6,95 % | +21,01 % | +43,85 % | 278 md | ||
| +3,24 % | +6,78 % | +0,43 % | +15,71 % | 251 md | ||
| +1,86 % | +6,53 % | +45,98 % | +52,77 % | 230 md | ||
| +2,49 % | +6,98 % | +33,03 % | +102,67 % | 190 md | ||
| Genomsnitt | +1,86 % | +3,52 % | +32,65 % | +59,51 % | 385,7 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | +1,74 % | +4,12 % | +38,65 % | +71,71 % |
| 2026 * | 2027 * | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 609 mn 0 196 mn 175 mn 163 mn 148 mn 278 mn 18,57 md 283 mn 1,95 md 765 mn 9,69 md 736 mn 720 mn 31,01 md | 685 mn 0 221 mn 197 mn 183 mn 167 mn 314 mn 20,92 md 319 mn 2,2 md 861 mn 10,91 md 829 mn 811 mn 34,93 md |
| Nettoinkomst | 83,39 mn 0 26,87 mn 23,99 mn 22,29 mn 20,28 mn 38,15 mn 2,55 md 38,84 mn 268 mn 105 mn 1,33 md 101 mn 98,7 mn 4,25 md | 101 mn 0 32,65 mn 29,14 mn 27,09 mn 24,64 mn 46,35 mn 3,09 md 47,19 mn 325 mn 127 mn 1,61 md 123 mn 120 mn 5,16 md |
| Netto Skuld | - | - |
| Datum | Kurs | Förändring | Volym |
|---|---|---|---|
| 2026-10-15 | 2 435,00 ILA | +3,62 % | 89 797 |
| 2026-10-14 | 2 350,00 ILA | −1,34 % | 40 153 |
| 2026-10-13 | 2 382,00 ILA | −2,14 % | 44 934 |
| 2026-10-12 | 2 434,00 ILA | −1,38 % | 38 487 |
| 2026-10-09 | 2 468,00 ILA | +4,05 % | 63 555 |
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.
Kvartalsintäkter - Överraskningsgrad
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån

















