|
Marknaden stängd -
Japan Exchange
08.30.00 2026-10-16
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 1 642,00 JPY | +0,92 % |
|
−0,48 % | −15,97 % |
| 07-06 | Intermestic ökade försäljningen med 5 procent i juni | MT |
| 05-12 | Intermestic Inc. rapporterar resultat för det första kvartalet som avslutades den 31 mars 2026 | CI |
| Börsvärde | 50,37 md 319 mn 284 mn 263 mn 239 mn 451 mn 30,28 md 459 mn 3,16 md 1,24 md 15,8 md 1,2 md 1,17 md | P/E-tal 2026 * |
9,6x | P/E-tal 2027 * | 7,63x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 56,92 md 361 mn 320 mn 297 mn 270 mn 510 mn 34,22 md 518 mn 3,57 md 1,4 md 17,85 md 1,35 md 1,32 md | EV / Försäljning 2026 * |
0,65x | EV / Försäljning 2027 * | 0,58x |
| Fri-Float |
42,94 % | Avkastning 2026 * |
3,11 % | Avkastning 2027 * | 4,2 % |
| 1 dag | +0,92 % |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Ryohei Satomi
DFI | Finansdirektör/CFO | - | - |
Hiroshi Ueno
PSD | President | 52 | 2020-11-01 |
Jun Ikeda
HRO | Personalchef | - | - |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Hiroshi Ueno
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 52 | 2001-04-01 |
Teruhiro Ueno
CHM | Ordförande | 85 | 2014-10-01 |
Kazuhiro Endo
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 56 | 2022-03-01 |
| Datum | Insider | Typ | Huvudposition | Kvantitet | % av börsvärdet. | Betydelse |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 24-10-23 | Försäljning | President | 850 000 | - | ||
| 24-10-23 | Försäljning | President | 850 000 | - |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| +0,92 % | −0,48 % | - | - | 319 mn | ||
| +1,38 % | −1,13 % | +30,75 % | +61,72 % | 32,16 md | ||
| −2,68 % | +3,96 % | +11,14 % | +54,55 % | 25,35 md | ||
| −2,27 % | −6,63 % | −48,37 % | +491,27 % | 23,79 md | ||
| +0,27 % | +6,68 % | −2,63 % | - | 17,47 md | ||
| −0,63 % | −1,60 % | −39,93 % | −20,06 % | 17,28 md | ||
| +2,49 % | +5,63 % | −36,93 % | +29,61 % | 12,84 md | ||
| +1,24 % | +8,24 % | +40,39 % | - | 12,4 md | ||
| +2,83 % | +5,70 % | −14,21 % | +208,28 % | 10,04 md | ||
| −1,60 % | +10,66 % | −43,99 % | +14,22 % | 8,43 md | ||
| Genomsnitt | +0,19 % | +3,23 % | −11,53 % | +119,94 % | 16,01 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | −0,13 % | +2,12 % | −6,89 % | +133,18 % |
| 2026 * | 2027 * | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 87,66 md 555 mn 494 mn 457 mn 416 mn 785 mn 52,7 md 798 mn 5,5 md 2,16 md 27,5 md 2,08 md 2,04 md | 89,82 md 569 mn 506 mn 469 mn 426 mn 805 mn 53,99 md 818 mn 5,63 md 2,21 md 28,17 md 2,13 md 2,09 md |
| Nettoinkomst | 5,24 md 33,16 mn 29,47 mn 27,32 mn 24,85 mn 46,9 mn 3,15 md 47,65 mn 328 mn 129 mn 1,64 md 124 mn 122 mn | 6,58 md 41,71 mn 37,07 mn 34,36 mn 31,26 mn 59 mn 3,96 md 59,94 mn 413 mn 162 mn 2,07 md 157 mn 153 mn |
| Netto Skuld | 6,55 md 41,49 mn 36,88 mn 34,18 mn 31,1 mn 58,68 mn 3,94 md 59,62 mn 411 mn 161 mn 2,05 md 156 mn 152 mn | 1,75 md 11,08 mn 9,85 mn 9,13 mn 8,31 mn 15,68 mn 1,05 md 15,93 mn 110 mn 43,04 mn 549 mn 41,6 mn 40,71 mn |
| Datum | Kurs | Förändring |
|---|---|---|
| 2026-10-16 | 1 642,00 JPY | +0,92 % |
| 2026-10-15 | 1 627,00 JPY | −0,06 % |
| 2026-10-14 | 1 628,00 JPY | −0,97 % |
| 2026-10-13 | 1 644,00 JPY | −0,36 % |
| 2026-10-09 | 1 650,00 JPY | +0,30 % |
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.
Kvartalsintäkter - Överraskningsgrad
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån
















