|
Marknaden stängd -
Nasdaq
22.00.00 2026-09-02
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 113,06 USD | +3,66 % |
|
+1,46 % | −4,59 % |
| 08-06 | Cirrus Logic, Inc., Q1 2027 Earnings Call, Aug 05, 2026 | |
| 08-05 | Cirrus Logic rapporterar högre vinst och omsättning för första kvartalet | MT |
| Börsvärde | 5,47 md 4,72 md 4,44 md 4,05 md 7,57 md 519 md 7,63 md 52,6 md 20,4 md 264 md 20,53 md 20,08 md 868 md | P/E-tal 2027 * |
16,7x | P/E-tal 2028 * | 15,9x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 5,47 md 4,72 md 4,44 md 4,05 md 7,57 md 519 md 7,63 md 52,6 md 20,4 md 264 md 20,53 md 20,08 md 868 md | EV / Försäljning 2027 * |
2,71x | EV / Försäljning 2028 * | 2,55x |
| Fri-Float |
99,44 % | Avkastning 2027 * |
-
| Avkastning 2028 * | - |
Senaste Transkript : Cirrus Logic, Inc.
| 1 dag | +3,66 % | ||
| 1 vecka | +1,46 % | ||
| Pågående månad | +3,24 % | ||
| 1 månad | −12,59 % | ||
| 3 månader | −32,59 % | ||
| 6 månader | −19,88 % | ||
| Pågående år | −4,59 % |
| 1 vecka | 106,26 | 114,52 | |
| 1 månad | 106,26 | 134,38 | |
| Pågående år | 106,26 | 180,42 | |
| 1 år | 106,26 | 180,42 | |
| 3 år | 65,02 | 180,42 | |
| 5 år | 61,94 | 180,42 | |
| 10 år | 31,25 | 180,42 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
John Forsyth
CEO | Verkställande Direktör | 52 | 2021-01-01 |
Jeff Woolard
DFI | Finansdirektör/CFO | 57 | 2025-02-24 |
| Teknisk/Vetenskaplig/F&U Direktör | 52 | 2018-10-01 |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Alexander Davern
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 59 | 2015-01-01 |
David Tupman
CHM | Ordförande | 63 | 2021-01-01 |
John Forsyth
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 52 | 2021-01-01 |
| Datum | Insider | Typ | Huvudposition | Kvantitet | % av börsvärdet. | Betydelse |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 26-08-20 | Försäljning | Teknikchef | −1 166 | 0,0023% | ||
| 26-07-31 | Kostnadsfri | Styrelseledamot | 1 623 | 0,0032% | ||
| 26-07-31 | Kostnadsfri | Styrelseledamot | 1 623 | 0,0032% |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| +3,66 % | +1,46 % | −0,99 % | +36,35 % | 5,47 md | ||
| −0,93 % | +14,46 % | +214,34 % | +502,11 % | 217 md | ||
| −3,46 % | −2,68 % | +371,43 % | +1 141,73 % | 63,77 md | ||
| −2,79 % | −3,88 % | +166,54 % | +858,36 % | 51,17 md | ||
| +0,21 % | −11,14 % | +623,42 % | +434,62 % | 50,26 md | ||
| −1,28 % | +1,36 % | - | - | 40,05 md | ||
| −1,68 % | +2,17 % | +74,30 % | +586,64 % | 35,91 md | ||
| −1,93 % | +3,59 % | +69,61 % | +468,91 % | 34,56 md | ||
| −3,35 % | −8,09 % | −16,71 % | +919,84 % | 33,26 md | ||
| −2,74 % | −1,88 % | +46,69 % | +300,93 % | 30,29 md | ||
| Genomsnitt | −1,43 % | −4,80 % | +172,07 % | +583,28 % | 56,21 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | −1,61 % | −0,19 % | +222,31 % | +622,35 % |
| 2027 * | 2028 * | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 2,02 md 1,74 md 1,64 md 1,5 md 2,8 md 192 md 2,82 md 19,44 md 7,54 md 97,61 md 7,59 md 7,42 md 321 md | 2,14 md 1,85 md 1,74 md 1,59 md 2,97 md 204 md 2,99 md 20,62 md 8 md 104 md 8,05 md 7,87 md 340 md |
| Nettoinkomst | 354 mn 306 mn 288 mn 263 mn 490 mn 33,63 md 494 mn 3,41 md 1,32 md 17,11 md 1,33 md 1,3 md 56,23 md | 368 mn 318 mn 299 mn 273 mn 509 mn 34,94 md 513 mn 3,54 md 1,37 md 17,78 md 1,38 md 1,35 md 58,43 md |
| Netto Skuld | - | - |
| Datum | Kurs | Förändring | Volym |
|---|---|---|---|
| 2026-09-02 | 113,06 US$ | +3,66 % | 1 167 359 |
| 2026-09-01 | 109,07 US$ | −0,40 % | 1 453 802 |
| 2026-08-31 | 109,51 US$ | +0,95 % | 1 189 291 |
| 2026-08-28 | 108,48 US$ | −2,16 % | 611 486 |
| 2026-08-27 | 110,88 US$ | +0,49 % | 603 988 |
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.

Kvartalsintäkter - Överraskningsgrad
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån
















