|
Slutkurs
Amman S.E.
2026-08-31
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 48,50 JOD | −2,61 % |
|
−1,22 % | +28,17 % |
| 07-30 | Arab Potash Company rapporterar resultat för det andra kvartalet och första halvåret 2026 | CI |
| 04-29 | Arab Potash Q1-vinst uppgår till 60,2 miljoner dinarer | RE |
| Börsvärde | 4,04 md 5,71 md 4,92 md 4,61 md 4,21 md 7,91 md 543 md 7,97 md 54,69 md 21,28 md 276 md 21,43 md 20,97 md 912 md | P/E-tal 2024 |
12x | P/E-tal 2025 | 18,2x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 3,57 md 5,04 md 4,34 md 4,07 md 3,72 md 6,99 md 480 md 7,04 md 48,29 md 18,79 md 243 md 18,93 md 18,51 md 806 md | EV / Försäljning 2024 |
2,67x | EV / Försäljning 2025 | 3,69x |
| Fri-Float |
2,8 % | Avkastning 2024 |
4,51 % | Avkastning 2025 | 3,17 % |
| 1 dag | −2,61 % | ||
| 1 vecka | −1,22 % | ||
| Pågående månad | +17,58 % | ||
| 1 månad | +17,58 % | ||
| 3 månader | +20,65 % | ||
| 6 månader | +24,36 % | ||
| Pågående år | +28,17 % |
| 1 vecka | 48,5 | 49,88 | |
| 1 månad | 42,01 | 51,38 | |
| Pågående år | 36 | 51,38 | |
| 1 år | 31,4 | 51,38 | |
| 3 år | 22,5 | 51,38 | |
| 5 år | 22,5 | 51,38 | |
| 10 år | 14,51 | 51,38 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Maen Al-Nsour
CEO | Verkställande Direktör | 64 | 2019-04-23 |
| Finansdirektör/CFO | 46 | 2011-01-01 | |
| Verksamhetschef | 70 | 2017-12-20 |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
| Direktör/Styrelseledamot | 64 | 2019-09-09 | |
Yi Shen
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 57 | 2020-01-13 |
| Ordförande | 68 | 2020-12-21 |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| −2,61 % | −1,22 % | +52,52 % | +65,53 % | 5,85 md | ||
| +0,87 % | +3,47 % | +14,07 % | +65,10 % | 55,98 md | ||
| +0,11 % | -.--% | -.--% | -.--% | 12,96 md | ||
| −0,45 % | +2,58 % | +26,72 % | +180,43 % | 11 md | ||
| −0,44 % | +5,97 % | +15,55 % | +83,00 % | 8,56 md | ||
| +2,14 % | −1,38 % | −11,18 % | −5,77 % | 7,23 md | ||
| −1,35 % | +4,84 % | −11,21 % | +77,17 % | 5,64 md | ||
| −1,49 % | −1,25 % | −21,30 % | −6,21 % | 5,04 md | ||
| −1,32 % | −4,02 % | −35,05 % | −35,16 % | 3,86 md | ||
| −1,04 % | −1,98 % | −2,32 % | +5,84 % | 3,52 md | ||
| Genomsnitt | −0,56 % | +1,01 % | +2,78 % | +42,99 % | 11,96 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | +0,15 % | +1,97 % | +9,42 % | +58,26 % |
| 2024 | 2025 | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 651 mn 920 mn 793 mn 743 mn 679 mn 1,28 md 87,58 md 1,28 md 8,82 md 3,43 md 44,45 md 3,46 md 3,38 md 147 md | 726 mn 1,03 md 883 mn 827 mn 757 mn 1,42 md 97,54 md 1,43 md 9,82 md 3,82 md 49,5 md 3,85 md 3,77 md 164 md |
| Nettoinkomst | 184 mn 260 mn 224 mn 210 mn 192 mn 360 mn 24,73 md 363 mn 2,49 md 969 mn 12,55 md 976 mn 955 mn 41,54 md | 173 mn 244 mn 210 mn 197 mn 180 mn 338 mn 23,23 md 341 mn 2,34 md 910 mn 11,79 md 917 mn 897 mn 39,02 md |
| Netto Skuld | −480 mn −678 mn −584 mn −547 mn −500 mn −939 mn −64,47 md −946 mn −6,49 md −2,53 md −32,72 md −2,54 md −2,49 md −108 md | −473 mn −668 mn −575 mn −539 mn −493 mn −926 mn −63,56 md −932 mn −6,4 md −2,49 md −32,26 md −2,51 md −2,45 md −107 md |
Anställda
1 861
Sektor
Jordbrukskemikalier
| Datum | Kurs | Förändring | Volym |
|---|---|---|---|
| 2026-08-31 | 48,50 JOD | −2,61 % | 1 300 |
| 2026-08-30 | 49,80 JOD | +0,40 % | 956 |
| 2026-08-27 | 49,60 JOD | −0,20 % | 328 |
| 2026-08-26 | 49,70 JOD | -.--% | 454 |
| 2026-08-24 | 49,70 JOD | +1,22 % | 369 |
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån
















