|
Marknaden stängd -
Toronto S.E.
21.59.50 2026-10-16
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 23,53 CAD | −2,77 % |
|
−8,90 % | - |
| 10-13 | Amphenol går mot ett starkt tredje kvartal på efterfrågan inom AI-infrastruktur, enligt BofA | MT |
| 10-12 | Nvidia och Cisco utvecklar kompakt optisk modul för AI-datacenter |
| Börsvärde | 196 md 174 md 161 md 147 md 277 md 18 571 md 281 md 1 938 md 760 md 9 691 md 734 md 719 md 30 894 md | P/E-tal 2026 * |
31x | P/E-tal 2027 * | 25,3x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 207 md 184 md 170 md 155 md 293 md 19 632 md 297 md 2 049 md 803 md 10 245 md 776 md 760 md 32 658 md | EV / Försäljning 2026 * |
5,8x | EV / Försäljning 2027 * | 4,75x |
| Fri-Float |
99,27 % | Avkastning 2026 * |
0,64 % | Avkastning 2027 * | 0,69 % |
| Börs | Mnemo | Qualidade | |
|---|---|---|---|
Toronto S.E.
| APH | Fördröjd | |
Deutsche Boerse AG
| XPH0 | Fördröjd |
Senaste Transkript: Amphenol Corporation
| 1 dag | −2,77 % | ||
| 1 vecka | −8,90 % | ||
| Pågående månad | −5,99 % | ||
| 1 månad | +2,62 % | ||
| 3 månader | +3,07 % |
| 1 vecka | 23,37 | 25,45 | |
| 1 månad | 23,07 | 26,68 | |
| Pågående år | 17,7 | 26,68 | |
| 1 år | 17,7 | 26,68 | |
| 3 år | 17,7 | 26,68 | |
| 5 år | 17,7 | 26,68 | |
| 10 år | 17,7 | 26,68 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Richard Norwitt
CEO | Verkställande Direktör | 56 | 2009-01-01 |
Craig Lampo
DFI | Finansdirektör/CFO | 56 | 2015-05-01 |
Linda Chan
CTO | Teknisk/Vetenskaplig/F&U Direktör | - | 2020-01-01 |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Richard Norwitt
CHM | Ordförande | 56 | 2026-05-21 |
David Falck
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 73 | 2013-01-24 |
Anne Wolff
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 61 | 2018-03-30 |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| −2,77 % | −8,90 % | - | - | 196 md | ||
| −2,63 % | −9,04 % | +24,61 % | +280,67 % | 196 md | ||
| +2,27 % | +0,27 % | +37,44 % | +44,55 % | 124 md | ||
| −4,64 % | −15,75 % | +52,21 % | +364,79 % | 114 md | ||
| +1,88 % | −2,01 % | +9,42 % | +128,04 % | 105 md | ||
| +2,24 % | −13,43 % | +146,16 % | +157,75 % | 79,55 md | ||
| +0,29 % | −17,10 % | +32,31 % | +1 360,06 % | 63,95 md | ||
| +2,15 % | −23,16 % | +489,58 % | +768,42 % | 65,65 md | ||
| +0,04 % | −6,14 % | −24,54 % | +40,38 % | 53,9 md | ||
| −7,06 % | −25,50 % | +100,85 % | +586,21 % | 45,87 md | ||
| Genomsnitt | −0,82 % | −10,07 % | +96,45 % | +414,54 % | 94,2 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | −1,04 % | −9,04 % | +77,29 % | +347,32 % |
| 2026 * | 2027 * | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 35,64 md 31,68 md 29,36 md 26,71 md 50,41 md 3 382 md 51,22 md 353 md 138 md 1 765 md 134 md 131 md 5 626 md | 42,63 md 37,9 md 35,12 md 31,96 md 60,3 md 4 046 md 61,27 md 422 md 166 md 2 111 md 160 md 157 md 6 731 md |
| Nettoinkomst | 6,57 md 5,84 md 5,41 md 4,92 md 9,29 md 623 md 9,44 md 65,03 md 25,5 md 325 md 24,64 md 24,12 md 1 037 md | 8,55 md 7,6 md 7,04 md 6,41 md 12,09 md 811 md 12,28 md 84,65 md 33,19 md 423 md 32,08 md 31,4 md 1 350 md |
| Netto Skuld | 11,18 md 9,93 md 9,21 md 8,38 md 15,81 md 1 061 md 16,06 md 111 md 43,4 md 554 md 41,94 md 41,05 md 1 765 md | 6,86 md 6,1 md 5,65 md 5,14 md 9,7 md 651 md 9,86 md 67,93 md 26,64 md 340 md 25,74 md 25,2 md 1 083 md |
| Datum | Kurs | Förändring | Volym |
|---|---|---|---|
| 2026-10-16 | 23,53 CA$ | −2,77 % | 4 993 |
| 2026-10-15 | 24,20 CA$ | −1,26 % | 13 924 |
| 2026-10-14 | 24,51 CA$ | −3,66 % | 10 529 |
| 2026-10-13 | 25,44 CA$ | −1,51 % | 3 326 |
| 2026-10-09 | 25,83 CA$ | +1,93 % | 5 061 |
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.

Kvartalsintäkter - Överraskningsgrad
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån

















