|
Fördröjd
Borsa Istanbul
10.43.03 2026-09-03
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 36,48 TRY | +1,11 % |
|
−0,98 % | +0,77 % |
| 08-12 | Yapi ve Kredi Bankasi A.S., H1 2026 Earnings Call, Jul 31, 2026 | |
| 07-31 | Yapi ve Kredi Bankasi rapporterar resultat för det andra kvartalet och första halvåret 2026 | CI |
| Börsvärde | 305 md 6,31 md 5,44 md 5,13 md 4,67 md 8,73 md 596 md 8,8 md 60,71 md 23,56 md 23,7 md 23,18 md 1 001 md | P/E-tal 2026 * |
4,27x | P/E-tal 2027 * | 2,95x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 305 md 6,31 md 5,44 md 5,13 md 4,67 md 8,73 md 596 md 8,8 md 60,71 md 23,56 md 23,7 md 23,18 md 1 001 md | EV / Försäljning 2026 * |
1x | EV / Försäljning 2027 * | 0,77x |
| Fri-Float |
38,83 % | Avkastning 2026 * |
-
| Avkastning 2027 * | 2,7 % |
Senaste Transkript : Yapi ve Kredi Bankasi
| 1 dag | +1,16 % | ||
| 1 vecka | −0,98 % | ||
| Pågående månad | −0,05 % | ||
| 1 månad | +7,35 % | ||
| 3 månader | +6,17 % | ||
| 6 månader | −1,56 % | ||
| Pågående år | +0,77 % |
| 1 vecka | 34,84 | 37,46 | |
| 1 månad | 33 | 38,02 | |
| Pågående år | 30,42 | 44,5 | |
| 1 år | 27,14 | 44,5 | |
| 3 år | 15,78 | 44,5 | |
| 5 år | 2,29 | 44,5 | |
| 10 år | 1,52 | 44,5 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Gökhan Erün
CEO | Verkställande Direktör | - | 2018-01-15 |
Demir Karaaslan
DFI | Finansdirektör/CFO | - | - |
Gökhan Özdinç
CTO | Teknisk/Vetenskaplig/F&U Direktör | - | 2021-08-01 |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
| Direktör/Styrelseledamot | 55 | 2010-07-13 | |
Levent Çakiroglu
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 59 | 2015-03-25 |
| Direktör/Styrelseledamot | - | 2016-03-31 |
| Datum | Insider | Typ | Huvudposition | Kvantitet | % av börsvärdet. | Betydelse |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 24-06-04 | Köp | 102 | 0,0000% |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| +1,11 % | −0,98 % | +24,83 % | +118,43 % | 6,31 md | ||
| +0,36 % | −0,08 % | +18,86 % | +142,62 % | 947 md | ||
| +0,98 % | +0,59 % | +24,16 % | +116,01 % | 438 md | ||
| −1,89 % | +1,21 % | +31,45 % | +102,28 % | 415 md | ||
| +0,24 % | +2,96 % | +62,19 % | +164,35 % | 358 md | ||
| −1,09 % | +4,71 % | +25,36 % | +120,39 % | 332 md | ||
| −0,83 % | +8,08 % | +38,05 % | +117,95 % | 301 md | ||
| +1,69 % | −0,08 % | +44,28 % | +134,34 % | 288 md | ||
| +2,56 % | +4,74 % | +9,16 % | +114,33 % | 270 md | ||
| +1,90 % | +4,05 % | +70,60 % | +209,10 % | 261 md | ||
| Genomsnitt | +0,51 % | +2,18 % | +34,89 % | +133,98 % | 361,55 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | +0,32 % | +2,10 % | +32,48 % | +134,82 % |
| 2026 * | 2027 * | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 306 md 6,33 md 5,46 md 5,14 md 4,68 md 8,75 md 598 md 8,82 md 60,86 md 23,62 md 23,75 md 23,23 md 1 004 md | 398 md 8,24 md 7,11 md 6,69 md 6,1 md 11,4 md 778 md 11,49 md 79,26 md 30,76 md 30,93 md 30,26 md 1 307 md |
| Nettoinkomst | 71,08 md 1,47 md 1,27 md 1,2 md 1,09 md 2,04 md 139 md 2,05 md 14,16 md 5,5 md 5,53 md 5,41 md 233 md | 108 md 2,23 md 1,93 md 1,82 md 1,65 md 3,09 md 211 md 3,11 md 21,49 md 8,34 md 8,39 md 8,2 md 354 md |
| Netto Skuld | - | - |
| Datum | Kurs | Förändring | Volym |
|---|---|---|---|
| 2026-09-03 | 36,48 TRY | +1,11 % | 130 206 691 |
| 2026-09-02 | 36,08 TRY | −2,01 % | 332 754 630 |
| 2026-09-01 | 36,82 TRY | +0,82 % | 248 952 295 |
| 2026-08-31 | 36,52 TRY | −1,88 % | 237 373 163 |
| 2026-08-28 | 37,22 TRY | +0,98 % | 185 014 963 |
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.

Kvartalsintäkter - Överraskningsgrad
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån
















