|
Realtidsuppskattning
Cboe BZX
16.57.47 2026-08-31
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 75,02 USD | −0,92 % |
|
−1,83 % | +1,56 % |
| 08-14 | Westlake Corporation fastställer ordinarie utdelning för andra kvartalet 2026 med utbetalning den 10 september 2026 | CI |
| 08-04 | Westlake stiger efter starkt resultat för andra kvartalet | MT |
| Börsvärde | 9,68 md 8,34 md 7,82 md 7,14 md 13,44 md 925 md 13,49 md 92,74 md 36,19 md 467 md 36,33 md 35,54 md 1 548 md | P/E-tal 2026 * |
24,6x | P/E-tal 2027 * | 21,4x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 12,43 md 10,71 md 10,04 md 9,17 md 17,27 md 1 188 md 17,33 md 119 md 46,49 md 600 md 46,67 md 45,65 md 1 988 md | EV / Försäljning 2026 * |
1,06x | EV / Försäljning 2027 * | 1,02x |
| Fri-Float |
24,19 % | Avkastning 2026 * |
3,04 % | Avkastning 2027 * | 2,96 % |
Senaste Transkript : Westlake Corporation
| 1 dag | +0,24 % | ||
| 1 vecka | −4,08 % | ||
| Pågående månad | +7,39 % | ||
| 1 månad | +5,56 % | ||
| 3 månader | −12,81 % | ||
| 6 månader | −29,10 % | ||
| Pågående år | +2,39 % |
| 1 vecka | 72,9 | 76,02 | |
| 1 månad | 68,7 | 80,98 | |
| Pågående år | 68,48 | 124,23 | |
| 1 år | 56,33 | 124,23 | |
| 3 år | 56,33 | 162,64 | |
| 5 år | 56,33 | 162,64 | |
| 10 år | 28,99 | 162,64 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Jean-Marc Gilson
CEO | Verkställande Direktör | 61 | 2024-07-15 |
Jonathan Baksht
DFI | Finansdirektör/CFO | 51 | 2026-06-15 |
John Chao
PRN | Företagsledare/Principal | 49 | 2025-09-01 |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Yuan Chao
CHM | Ordförande | 76 | 2024-07-15 |
James Chao
CHM | Ordförande | 78 | 2004-07-01 |
Michael Graff
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 70 | 2013-05-20 |
| Datum | Insider | Typ | Huvudposition | Kvantitet | % av börsvärdet. | Betydelse |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 26-08-14 | Kostnadsfri | Styrelseledamot | 2 184 | 0,0017% | ||
| 26-08-14 | Kostnadsfri | Styrelseledamot | 2 184 | 0,0017% | ||
| 26-08-14 | Kostnadsfri | Styrelseledamot | 2 184 | 0,0017% |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| +0,34 % | −4,08 % | −13,79 % | −43,16 % | 9,68 md | ||
| +0,73 % | +1,94 % | +6,67 % | +23,97 % | 125 md | ||
| −3,08 % | +14,84 % | +410,42 % | +227,15 % | 55,22 md | ||
| −1,71 % | −2,96 % | −18,75 % | −44,07 % | 40,19 md | ||
| +2,79 % | +5,49 % | +13,76 % | −16,67 % | 36,31 md | ||
| +2,04 % | +1,79 % | +41,15 % | +77,34 % | 26,47 md | ||
| +1,25 % | +5,74 % | +45,21 % | +18,78 % | 20,7 md | ||
| +4,02 % | +4,19 % | +11,64 % | +36,24 % | 20,57 md | ||
| +2,61 % | −5,72 % | +12,99 % | −35,63 % | 20,57 md | ||
| −1,43 % | +0,92 % | +43,16 % | +315,60 % | 19,31 md | ||
| Genomsnitt | +0,76 % | +4,05 % | +55,25 % | +55,95 % | 37,44 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | +0,38 % | +5,24 % | +70,72 % | +56,89 % |
| 2026 * | 2027 * | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 11,78 md 10,15 md 9,52 md 8,69 md 16,37 md 1 126 md 16,42 md 113 md 44,06 md 568 md 44,24 md 43,27 md 1 885 md | 12,08 md 10,41 md 9,76 md 8,91 md 16,78 md 1 154 md 16,83 md 116 md 45,17 md 583 md 45,35 md 44,36 md 1 932 md |
| Nettoinkomst | 403 mn 348 mn 326 mn 297 mn 560 mn 38,55 md 562 mn 3,87 md 1,51 md 19,46 md 1,51 md 1,48 md 64,52 md | 433 mn 373 mn 350 mn 320 mn 602 mn 41,42 md 604 mn 4,15 md 1,62 md 20,91 md 1,63 md 1,59 md 69,33 md |
| Netto Skuld | 2,75 md 2,37 md 2,23 md 2,03 md 3,83 md 263 md 3,84 md 26,4 md 10,3 md 133 md 10,34 md 10,12 md 441 md | 2,6 md 2,24 md 2,1 md 1,92 md 3,61 md 248 md 3,62 md 24,92 md 9,72 md 125 md 9,76 md 9,55 md 416 md |
| Datum | Kurs | Förändring | Volym |
|---|---|---|---|
| 2026-08-31 | 75,27 US$ | −0,58 % | 34 239 |
| 2026-08-28 | 75,71 US$ | +2,41 % | 750 754 |
| 2026-08-27 | 73,93 US$ | −0,91 % | 586 222 |
| 2026-08-26 | 74,61 US$ | −0,25 % | 819 336 |
| 2026-08-25 | 74,80 US$ | −2,21 % | 536 472 |
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.

Kvartalsintäkter - Överraskningsgrad
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån
















