Waters Corporation Aktie Sao Paulo
Aktier
WATC34
BRWATCBDR009
Avancerad medicinsk utrustning & teknologi
|
Marknaden stängd -
Sao Paulo
16.26.43 2026-06-08
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 476,58 BRL | +11,39 % |
|
-.--% | −9,22 % |
| 08-27 | Waters aktie stiger efter uppgradering från Piper Sandler | MT |
| 08-24 | RBC: Waters prognos för fjärde kvartalet är konservativ – tillväxten kan nå höga ental 2027 | MT |
| Börsvärde | 40,22 md 206 md 34,61 md 32,56 md 29,75 md 55,65 md 3 797 md 55,8 md 385 md 149 md 1 948 md 151 md 148 md 6 277 md | P/E-tal 2026 * |
71,7x | P/E-tal 2027 * | 35,4x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 44,25 md 227 md 38,08 md 35,83 md 32,73 md 61,22 md 4 178 md 61,39 md 423 md 164 md 2 144 md 166 md 163 md 6 905 md | EV / Försäljning 2026 * |
6,84x | EV / Försäljning 2027 * | 6x |
| Fri-Float |
48,61 % | Avkastning 2026 * |
-
| Avkastning 2027 * | - |
Senaste Transkript : Waters Corporation
| 1 dag | +11,39 % | ||
| 3 månader | +11,39 % | ||
| 6 månader | −6,55 % | ||
| Pågående år | −9,22 % |
| Pågående år | 385 | 540 | |
| 1 år | 385 | 540 | |
| 3 år | 375 | 615,25 | |
| 5 år | 357,06 | 615,25 | |
| 10 år | 193,44 | 615,25 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Udit Batra
CEO | Verkställande Direktör | 55 | 2020-09-01 |
Amol Chaubal
DFI | Finansdirektör/CFO | 50 | 2021-05-12 |
Brook Colangelo
CTO | Teknisk/Vetenskaplig/F&U Direktör | 48 | 2018-03-01 |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
| Direktör/Styrelseledamot | 72 | 2006-05-01 | |
Flemming Ørnskov
CHM | Ordförande | 68 | 2020-01-01 |
Linda Baddour
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 68 | 2018-09-01 |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| +11,39 % | -.--% | - | - | 40,22 md | ||
| −0,75 % | −1,35 % | +24,60 % | +13,24 % | 227 md | ||
| −1,60 % | −3,89 % | +3,72 % | −20,39 % | 146 md | ||
| −0,85 % | −1,58 % | −21,45 % | +19,18 % | 130 md | ||
| +1,81 % | +2,05 % | −55,42 % | −10,32 % | 69,27 md | ||
| +0,13 % | −0,34 % | +11,07 % | +18,34 % | 51,82 md | ||
| +0,49 % | −1,32 % | −17,44 % | −13,87 % | 50,45 md | ||
| +0,59 % | −1,94 % | +17,17 % | +27,06 % | 42,53 md | ||
| −1,01 % | −1,28 % | +33,64 % | +48,14 % | 40,22 md | ||
| −1,55 % | +1,22 % | +120,58 % | +36,88 % | 32,95 md | ||
| Genomsnitt | +0,87 % | −1,56 % | +12,94 % | +13,14 % | 87,75 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | +0,04 % | −1,55 % | +6,66 % | +8,04 % |
| 2026 * | 2027 * | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 6,47 md 33,14 md 5,57 md 5,24 md 4,78 md 8,95 md 611 md 8,97 md 61,87 md 24,01 md 313 md 24,29 md 23,76 md 1 009 md | 7,13 md 36,55 md 6,14 md 5,78 md 5,28 md 9,87 md 674 md 9,9 md 68,25 md 26,48 md 346 md 26,79 md 26,2 md 1 113 md |
| Nettoinkomst | 579 mn 2,97 md 498 mn 469 mn 428 mn 801 mn 54,69 md 804 mn 5,54 md 2,15 md 28,06 md 2,18 md 2,13 md 90,39 md | 1,18 md 6,06 md 1,02 md 958 mn 875 mn 1,64 md 112 md 1,64 md 11,32 md 4,39 md 57,3 md 4,44 md 4,34 md 185 md |
| Netto Skuld | 4,03 md 20,64 md 3,47 md 3,26 md 2,98 md 5,57 md 380 md 5,59 md 38,55 md 14,96 md 195 md 15,13 md 14,8 md 629 md | 2,56 md 13,1 md 2,2 md 2,07 md 1,89 md 3,54 md 241 md 3,55 md 24,46 md 9,49 md 124 md 9,6 md 9,39 md 399 md |
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.

Kvartalsintäkter - Överraskningsgrad
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån
















