|
Marknaden stängd -
Xetra
17.39.32 2026-08-31
|
Efter stängning 21.30.52 | |||
| 19,25 EUR | −3,02 % |
|
19,26 | +0,03 % |
| 17.47 | Börsen Frankfurt: Svag veckostart efter rekordnoteringar | DP |
| 12.27 | Stigande räntor hotar börsens säkra hamnar | DP |
| Börsvärde | 16,84 md 19,56 md 15,81 md 14,43 md 27,12 md 1 861 md 27,31 md 187 md 72,91 md 944 md 73,44 md 71,85 md 3 125 md | P/E-tal 2026 * |
7,8x | P/E-tal 2027 * | 6,88x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 56,54 md 65,67 md 53,09 md 48,46 md 91,04 md 6 248 md 91,69 md 629 md 245 md 3 168 md 247 md 241 md 10 491 md | EV / Försäljning 2026 * |
16,1x | EV / Försäljning 2027 * | 15,6x |
| Fri-Float |
98,01 % | Avkastning 2026 * |
6,46 % | Avkastning 2027 * | 6,73 % |
Senaste Transkript : Vonovia SE
| 1 dag | −3,00 % | ||
| 1 vecka | −2,92 % | ||
| Pågående månad | −8,46 % | ||
| 1 månad | −8,46 % | ||
| 3 månader | −8,38 % | ||
| 6 månader | −27,96 % | ||
| Pågående år | −21,56 % |
| 1 vecka | 19,16 | 20,11 | |
| 1 månad | 19,16 | 21,68 | |
| Pågående år | 19,16 | 28,9 | |
| 1 år | 19,16 | 28,9 | |
| 3 år | 19,16 | 33,93 | |
| 5 år | 15,27 | 57,6 | |
| 10 år | 15,27 | 62,74 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Luka Mucic
CEO | Verkställande Direktör | 55 | 2025-12-31 |
Philip Grosse
DFI | Finansdirektör/CFO | 56 | 2022-01-01 |
Stefan Heinz
IRC | Investor Relations Kontakt | - | - |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
| Ordförande | 57 | 2023-05-17 | |
Florian Funck
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 55 | 2014-08-21 |
Ariane Reinhart
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 56 | 2016-05-12 |
| Datum | Insider | Typ | Huvudposition | Kvantitet | % av börsvärdet. | Betydelse |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 26-03-26 | Köp | Chef / ledande befattningshavare | 4 500 | 0,0005% | ||
| 26-01-02 | Köp | 38 000 | 0,0045% | |||
| 26-01-02 | Försäljning | 38 000 | 0,0045% |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| −3,02 % | −2,92 % | −30,20 % | −12,94 % | 19,54 md | ||
| 0,00 % | +15,12 % | +267,89 % | +661,29 % | 67,89 md | ||
| −1,08 % | +1,81 % | +39,71 % | +167,40 % | 23,01 md | ||
| 0,00 % | −1,24 % | −13,49 % | +97,52 % | 13,9 md | ||
| −2,56 % | −1,90 % | −21,35 % | −17,11 % | 8,29 md | ||
| −0,05 % | −2,27 % | +5,16 % | +60,85 % | 5,48 md | ||
| −0,63 % | +1,95 % | −53,76 % | −77,89 % | 5,27 md | ||
| −2,03 % | −0,24 % | −31,12 % | −26,16 % | 4,4 md | ||
| +1,00 % | +0,57 % | +2,30 % | −0,27 % | 4,06 md | ||
| −1,68 % | −0,34 % | −39,92 % | +11,03 % | 3,73 md | ||
| Genomsnitt | −1,00 % | +0,64 % | +12,52 % | +86,37 % | 15,56 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | −0,76 % | +4,01 % | +113,23 % | +318,55 % |
| 2026 * | 2027 * | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 3,51 md 4,08 md 3,3 md 3,01 md 5,66 md 388 md 5,7 md 39,09 md 15,21 md 197 md 15,32 md 14,99 md 652 md | 3,62 md 4,2 md 3,4 md 3,1 md 5,83 md 400 md 5,87 md 40,28 md 15,67 md 203 md 15,79 md 15,44 md 672 md |
| Nettoinkomst | 2,38 md 2,76 md 2,23 md 2,04 md 3,83 md 263 md 3,85 md 26,43 md 10,28 md 133 md 10,36 md 10,13 md 441 md | 2,67 md 3,1 md 2,51 md 2,29 md 4,3 md 295 md 4,34 md 29,74 md 11,57 md 150 md 11,66 md 11,4 md 496 md |
| Netto Skuld | 39,7 md 46,11 md 37,28 md 34,03 md 63,92 md 4 387 md 64,38 md 442 md 172 md 2 225 md 173 md 169 md 7 366 md | 39,54 md 45,93 md 37,13 md 33,89 md 63,67 md 4 370 md 64,13 md 440 md 171 md 2 216 md 172 md 169 md 7 337 md |
| Datum | Kurs | Förändring | Volym |
|---|---|---|---|
| 2026-08-31 | 19,25 € | −3,02 % | 5 043 093 |
| 2026-08-28 | 19,85 € | −0,48 % | 2 038 984 |
| 2026-08-27 | 19,95 € | +1,09 % | 2 357 808 |
| 2026-08-26 | 19,73 € | −0,73 % | 2 084 318 |
| 2026-08-25 | 19,88 € | +0,23 % | 2 157 593 |
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.

Kvartalsintäkter - Överraskningsgrad
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån

















