|
Marknaden stängd -
BURSA MALAYSIA
10.56.57 2026-10-16
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 10,60 MYR | +2,71 % |
|
−3,64 % | +166,33 % |
| 07-30 | ViTrox Corporation rapporterar resultat för det andra kvartalet och första halvåret 2026 | CI |
| 06-04 | Vitrox Corporation Berhad fastställer utdelning för räkenskapsåret 2025 | CI |
| Börsvärde | 20,09 md 4,92 md 4,37 md 4,05 md 3,68 md 6,95 md 467 md 7,06 md 48,68 md 19,09 md 243 md 18,45 md 18,06 md 776 md | P/E-tal 2026 * |
62,7x | P/E-tal 2027 * | 52,1x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 19,77 md 4,84 md 4,3 md 3,99 md 3,63 md 6,85 md 459 md 6,96 md 47,93 md 18,79 md 240 md 18,16 md 17,78 md 764 md | EV / Försäljning 2026 * |
13,9x | EV / Försäljning 2027 * | 12,1x |
| Fri-Float |
38,27 % | Avkastning 2026 * |
0,44 % | Avkastning 2027 * | 0,59 % |
| 1 dag | +2,71 % | ||
| 1 vecka | −3,64 % | ||
| Pågående månad | +6,96 % | ||
| 1 månad | +10,65 % | ||
| 3 månader | +45,60 % | ||
| 6 månader | +114,57 % | ||
| Pågående år | +166,33 % |
| 1 vecka | 10,1 | 11,3 | |
| 1 månad | 9,54 | 11,3 | |
| Pågående år | 3,94 | 11,3 | |
| 1 år | 3,94 | 11,3 | |
| 3 år | 2,28 | 11,3 | |
| 5 år | 2,28 | 11,3 | |
| 10 år | 0,44 | 11,3 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Jenn Weng Chu
CEO | Verkställande Direktör | 56 | 2012-07-09 |
Kim Seng Lim
DFI | Finansdirektör/CFO | 60 | 2016-08-15 |
Shih Hoong Yeoh
PRN | Företagsledare/Principal | 54 | 2005-07-07 |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Kwong Sen Kiew
CHM | Ordförande | 78 | 2005-07-08 |
Soon Chai Gooi
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 65 | 2025-12-01 |
Jenn Weng Chu
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 56 | 2005-07-07 |
| Datum | Insider | Typ | Huvudposition | Kvantitet | % av börsvärdet. | Betydelse |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 26-10-05 | Försäljning | Styrelseledamot | −60 000 | 0,0032% | ||
| 26-10-02 | Försäljning | Styrelseledamot | −60 000 | 0,0032% | ||
| 26-10-02 | Försäljning | Styrelseledamot | −20 000 | 0,0011% |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| +2,71 % | −3,64 % | +148,24 % | +196,50 % | 4,92 md | ||
| −1,43 % | −6,61 % | +16,87 % | +387,35 % | 5 171 md | ||
| −0,82 % | −5,10 % | +66,90 % | +339,20 % | 1 934 md | ||
| −4,52 % | −9,07 % | −5,89 % | +271,72 % | 1 569 md | ||
| −5,63 % | −14,59 % | +334,25 % | +1 173,68 % | 994 md | ||
| −5,95 % | −13,05 % | +126,85 % | +402,90 % | 863 md | ||
| +0,79 % | −24,33 % | +173,25 % | +878,46 % | 695 md | ||
| −5,79 % | −14,18 % | +142,77 % | +149,17 % | 472 md | ||
| +3,28 % | −11,73 % | - | - | 457 md | ||
| −0,95 % | −2,56 % | +56,57 % | +79,23 % | 252 md | ||
| Genomsnitt | −1,83 % | −8,47 % | +117,76 % | +430,91 % | 1 241 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | −2,23 % | −7,98 % | +71,27 % | +443,47 % |
| 2026 * | 2027 * | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 1,43 md 349 mn 310 mn 288 mn 262 mn 494 mn 33,12 md 502 mn 3,46 md 1,36 md 17,29 md 1,31 md 1,28 md 55,1 md | 1,63 md 399 mn 355 mn 329 mn 299 mn 564 mn 37,87 md 573 mn 3,95 md 1,55 md 19,76 md 1,5 md 1,47 md 63 md |
| Nettoinkomst | 320 mn 78,38 mn 69,67 mn 64,58 mn 58,75 mn 111 mn 7,44 md 113 mn 776 mn 304 mn 3,88 md 294 mn 288 mn 12,37 md | 385 mn 94,33 mn 83,85 mn 77,72 mn 70,71 mn 133 mn 8,95 md 136 mn 934 mn 366 mn 4,67 md 354 mn 346 mn 14,89 md |
| Netto Skuld | −311 mn −76,2 mn −67,74 mn −62,78 mn −57,12 mn −108 mn −7,23 md −110 mn −755 mn −296 mn −3,77 md −286 mn −280 mn −12,03 md | −410 mn −100 mn −89,16 mn −82,64 mn −75,19 mn −142 mn −9,52 md −144 mn −993 mn −389 mn −4,97 md −376 mn −368 mn −15,84 md |
| Datum | Kurs | Förändring | Volym |
|---|---|---|---|
| 2026-10-16 | 10,60 MYR | +2,71 % | 3 194 400 |
| 2026-10-15 | 10,32 MYR | −3,01 % | 7 064 900 |
| 2026-10-14 | 10,64 MYR | −0,93 % | 3 547 600 |
| 2026-10-13 | 10,74 MYR | −4,45 % | 6 098 100 |
| 2026-10-12 | 11,24 MYR | +2,18 % | 3 781 700 |
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.

Kvartalsintäkter - Överraskningsgrad
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån
















