|
Marknaden stängd -
NYSE
22.00.02 2026-09-02
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 13,22 USD | +0,99 % |
|
−4,55 % | −26,88 % |
| 08-25 | EFN ser Amer Sports som vinnaren bland friluftsjättarna | FW |
| 08-17 | Insynsköp i VF: Styrelseledamot köper aktier för 294 600 dollar | MT |
| Börsvärde | 5,2 md 4,48 md 4,22 md 3,85 md 7,19 md 491 md 7,25 md 50 md 19,41 md 251 md 19,52 md 19,09 md 825 md | P/E-tal 2027 * |
12,2x | P/E-tal 2028 * | 10,1x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 7,9 md 6,82 md 6,42 md 5,85 md 10,93 md 746 md 11,02 md 76,01 md 29,5 md 382 md 29,67 md 29,02 md 1 253 md | EV / Försäljning 2027 * |
0,83x | EV / Försäljning 2028 * | 0,77x |
| Fri-Float |
99 % | Avkastning 2027 * |
2,74 % | Avkastning 2028 * | 2,76 % |
Senaste Transkript : V.F. Corporation
| 1 dag | +0,99 % | ||
| 1 vecka | −4,55 % | ||
| Pågående månad | −1,64 % | ||
| 1 månad | −7,68 % | ||
| 3 månader | −20,84 % | ||
| 6 månader | −31,93 % | ||
| Pågående år | −26,88 % |
| 1 vecka | 13 | 13,92 | |
| 1 månad | 13 | 15,42 | |
| Pågående år | 13 | 22,27 | |
| 1 år | 13 | 22,27 | |
| 3 år | 9,41 | 29,02 | |
| 5 år | 9,41 | 78,91 | |
| 10 år | 9,41 | 100,25 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Bracken Darrell
CEO | Verkställande Direktör | 63 | 2023-07-17 |
Abhishek Dalmia
DFI | Finansdirektör/CFO | 48 | 2026-08-01 |
Allegra Perry
IRC | Investor Relations Kontakt | - | 2022-01-01 |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Juliana Chugg
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 58 | 2009-01-01 |
Richard Carucci
CHM | Ordförande | 69 | 2022-12-02 |
Laura Lang
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 70 | 2011-10-25 |
| Datum | Insider | Typ | Huvudposition | Kvantitet | % av börsvärdet. | Betydelse |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 26-08-13 | Köp | Ordförande | 20 000 | 0,0051% | ||
| 26-07-31 | Köp | Verkställande direktör | 32 894 | 0,0084% | ||
| 26-06-04 | Tax | Operativ chef | −11 351 | 0,0029% |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| +0,99 % | −4,55 % | −12,62 % | −35,39 % | 5,15 md | ||
| −1,35 % | −2,60 % | −12,84 % | −43,41 % | 254 md | ||
| −1,09 % | −2,02 % | −17,19 % | −46,96 % | 84,12 md | ||
| −1,27 % | −7,20 % | +13,33 % | +184,37 % | 20,31 md | ||
| 0,00 % | −1,31 % | −5,75 % | −25,65 % | 14,55 md | ||
| +1,75 % | +1,47 % | −40,62 % | −70,29 % | 13,4 md | ||
| +2,16 % | −5,59 % | −4,93 % | +73,77 % | 9,3 md | ||
| +0,49 % | −3,03 % | −8,54 % | +46,88 % | 7,84 md | ||
| −0,24 % | +3,80 % | +11,26 % | +17,14 % | 5,51 md | ||
| +0,41 % | −1,52 % | +17,46 % | −60,39 % | 4,18 md | ||
| Genomsnitt | +0,13 % | −2,18 % | −6,05 % | +4,01 % | 41,87 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | −0,99 % | −1,53 % | −12,21 % | −28,31 % |
| 2027 * | 2028 * | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 9,5 md 8,2 md 7,72 md 7,04 md 13,15 md 898 md 13,25 md 91,41 md 35,48 md 459 md 35,68 md 34,9 md 1 507 md | 9,8 md 8,45 md 7,96 md 7,25 md 13,56 md 925 md 13,66 md 94,25 md 36,58 md 473 md 36,78 md 35,98 md 1 554 md |
| Nettoinkomst | 430 mn 371 mn 350 mn 319 mn 595 mn 40,64 md 600 mn 4,14 md 1,61 md 20,78 md 1,62 md 1,58 md 68,25 md | 515 mn 445 mn 419 mn 382 mn 713 mn 48,69 md 719 mn 4,96 md 1,92 md 24,89 md 1,94 md 1,89 md 81,78 md |
| Netto Skuld | 2,7 md 2,33 md 2,2 md 2 md 3,74 md 255 md 3,77 md 26,01 md 10,09 md 131 md 10,15 md 9,93 md 429 md | 2,33 md 2,01 md 1,9 md 1,73 md 3,23 md 220 md 3,25 md 22,44 md 8,71 md 113 md 8,76 md 8,57 md 370 md |
| Datum | Kurs | Förändring | Volym |
|---|---|---|---|
| 2026-09-02 | 13,22 US$ | +0,99 % | 5 214 069 |
| 2026-09-01 | 13,09 US$ | −2,60 % | 7 852 822 |
| 2026-08-31 | 13,44 US$ | −1,68 % | 5 960 519 |
| 2026-08-28 | 13,67 US$ | +0,22 % | 4 423 403 |
| 2026-08-27 | 13,64 US$ | −1,80 % | 4 446 610 |
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.

Kvartalsintäkter - Överraskningsgrad
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån
















