|
Fördröjd
Bombay S.E.
11.04.14 2026-09-02
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 569,35 INR | +0,65 % |
|
−3,02 % | −28,36 % |
| 08-26 | Toshan Tamhane lämnar rollen som operativ chef för UPL den 31 augusti 2026 | CI |
| 08-17 | UPL-dotterbolag förvärvar egyptiska Hytechs utsädesverksamhet för 110 miljoner dollar | MT |
| Börsvärde | 478 md 5,03 md 4,34 md 4,08 md 3,72 md 6,99 md 7,03 md 48,26 md 18,78 md 243 md 18,89 md 18,48 md 805 md | P/E-tal 2027 * |
15,2x | P/E-tal 2028 * | 12x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 634 md 6,68 md 5,76 md 5,42 md 4,94 md 9,29 md 9,34 md 64,08 md 24,94 md 322 md 25,08 md 24,54 md 1 069 md | EV / Försäljning 2027 * |
1,12x | EV / Försäljning 2028 * | 0,98x |
| Fri-Float |
-
| Avkastning 2027 * |
1,57 % | Avkastning 2028 * | 1,75 % |
Senaste Transkript : UPL Limited
| 1 dag | +0,65 % | ||
| 1 vecka | −3,02 % | ||
| Pågående månad | +1,21 % | ||
| 1 månad | −8,91 % | ||
| 3 månader | −11,36 % | ||
| 6 månader | −8,64 % | ||
| Pågående år | −28,36 % |
| 1 vecka | 560,25 | 591 | |
| 1 månad | 558 | 625 | |
| Pågående år | 558 | 812 | |
| 1 år | 558 | 812 | |
| 3 år | 448 | 812 | |
| 5 år | 448 | 848 | |
| 10 år | 240,3 | 864,75 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
| Verkställande Direktör | 60 | 1992-10-01 | |
Bikash Prasad
DFI | Finansdirektör/CFO | - | 2025-06-01 |
Paresh Talati
CTO | Teknisk/Vetenskaplig/F&U Direktör | - | 1994-01-01 |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
| Ordförande | 92 | 2006-09-16 | |
| Direktör/Styrelseledamot | 53 | 2006-04-22 | |
| Ordförande | 60 | 2022-12-01 |
| Datum | Insider | Typ | Huvudposition | Kvantitet | % av börsvärdet. | Betydelse |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 24-12-09 | Försäljning | 2 000 | 0,0002% | |||
| 24-09-30 | Försäljning | 8 200 | 0,0011% | |||
| 24-09-27 | Försäljning | 2 000 | 0,0003% |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| +0,65 % | −3,02 % | −19,88 % | −6,29 % | 5,03 md | ||
| +3,66 % | +5,64 % | +18,25 % | +71,65 % | 58,53 md | ||
| +0,11 % | -.--% | -.--% | -.--% | 12,96 md | ||
| +0,45 % | +2,30 % | +26,06 % | +184,75 % | 11,01 md | ||
| +1,65 % | +7,32 % | +16,90 % | +82,52 % | 8,67 md | ||
| +0,87 % | +2,30 % | −10,40 % | −5,10 % | 7,45 md | ||
| +0,62 % | −1,81 % | +52,50 % | +63,16 % | 5,74 md | ||
| −1,26 % | −7,07 % | −18,63 % | +71,68 % | 5,56 md | ||
| +0,05 % | −4,81 % | −36,27 % | −34,17 % | 3,82 md | ||
| −1,17 % | −5,61 % | −3,46 % | +7,40 % | 3,44 md | ||
| Genomsnitt | +0,56 % | −0,36 % | +2,51 % | +43,56 % | 12,22 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | +1,94 % | +2,85 % | +11,22 % | +61,61 % |
| 2027 * | 2028 * | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 564 md 5,95 md 5,13 md 4,83 md 4,4 md 8,27 md 8,31 md 57,04 md 22,2 md 287 md 22,33 md 21,84 md 952 md | 612 md 6,45 md 5,57 md 5,23 md 4,77 md 8,97 md 9,02 md 61,89 md 24,09 md 311 md 24,22 md 23,7 md 1 033 md |
| Nettoinkomst | 30,45 md 321 mn 277 mn 260 mn 237 mn 446 mn 448 mn 3,08 md 1,2 md 15,49 md 1,2 md 1,18 md 51,36 md | 38,53 md 406 mn 350 mn 329 mn 300 mn 564 mn 567 mn 3,89 md 1,52 md 19,6 md 1,52 md 1,49 md 64,99 md |
| Netto Skuld | 156 md 1,65 md 1,42 md 1,34 md 1,22 md 2,29 md 2,3 md 15,82 md 6,16 md 79,6 md 6,19 md 6,06 md 264 md | 120 md 1,27 md 1,09 md 1,03 md 936 mn 1,76 md 1,77 md 12,15 md 4,73 md 61,13 md 4,75 md 4,65 md 203 md |
| Datum | Kurs | Förändring | Volym |
|---|---|---|---|
| 2026-09-02 | 569,35 INR | +0,65 % | 21 436 |
| 2026-09-01 | 565,65 INR | +0,56 % | 28 546 |
| 2026-08-31 | 562,50 INR | −1,49 % | 131 176 |
| 2026-08-28 | 571,00 INR | −1,70 % | 52 801 |
| 2026-08-27 | 580,85 INR | −1,05 % | 29 199 |
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.

Kvartalsintäkter - Överraskningsgrad
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån
















